A hangköz
Az emberi érzékelés olyan természetű, hogy az egymás után megszólaló hangokat akkor érezzük azonos "távolságra" egymástól, ha az alaphangok aránya (hangköz) és nem a különbsége egyezik meg. Így pl. a 660 Hz frekvenciájú hangtól a 440 Hz-es és a 990 Hz-es hang van ugyanolyan "messze".
Konszonancia, disszonancia
Két vagy több egyszerre megszólaló hang lehet konszonáns vagy disszonáns aszerint, hogy kellemes vagy kellemetlen benyomást keltenek együtt. Mivel kellemes és kellemetlen szubjektív kategóriák, ezért konszonancia és disszonancia között pontos határvonal nem húzható meg, mégis két hangot akkor szoktunk konszonánsnak tekinteni, ha a hangközük kis egész számok arányával írható le.
Abszolút konszonáns az oktáv (2:1). Teljes konszonanciát mutat a kvint (3:2) és a kvart (4:3). Közepesen konszonáns a nagy terc (5:4) és a nagy szext (5:3). Disszonáns hangközök az egész hang (8:9), a félhang (15:16), a kisszeptim (5:9) és a nagyszeptim (8:15).
Akkord
Három vagy több hang egyidejű megszólalása (akkord) akkor konszonáns, ha a hangzatban minden hangköz konszonáns. Ilyen a dúr hármashangzat
, illetve a moll hármashangzat
.
Hangsorok
A zenében használatos hangok hangsorokba rendezhetők. A legismertebbek ezek közül a diatonikus dúr és moll, illetve a temperált hangsor. Ha az alaphangunk a C hang, a C-dúr, illetve C-moll hangsorhoz jutunk.
Ahhoz, hogy egy dalt a skála más pontjából kiindulva is el tudjunk játszani, át kell alakítani a hangsort az adott kezdőhanghoz illeszkedően. Nem nehéz belátni, hogy ez újabb és újabb rezgésszámú hangok lejátszását követeli meg, ami igen bonyolulttá tenné egy-egy hangszer elkészítését. Ezért bevezették a temperált hangskálát, amelyben az oktávnyi hangközt 12 egyenlő részre osztották. A temperált hangskála alaphangköze tehát 2112, a többi hangköz ennek egész kitevőjű hatványa. Így pl. az f hang relatív frekvenciája 2512= 1,3348. Látható, hogy ezzel szigorú értelemben véve megsérül a konszonanciakritérium (43), de az eltérés olyan csekély, hogy ez nem zavaró.
Egyenletesen temperált kromatikus hangsor:
c cisz d disz e f fisz g gisz a aisz h c1
(desz) (esz) (fesz) (eisz) (gesz) (asz) (b) (cesz) (hisz)