- 5 téma
akkumulátor
Olyan galvánelem, mely elektromos energiát tárol kémiai energia formájában. A tárolt energia mennyiségét amperórában mérjük. Az amperóra tehát az elektromos töltés SI mértékrendszeren kívüli mértékegysége. Jele: Ah. Ha egy amper erősségű áram egy órán keresztül folyik egy vezetőben, akkor egy amperóra töltés áramlott át a vezetőn. Az akkumulátor fontos tulajdonsága, hogy az energia leadása során bekövetkező anyagátalakulások megfordíthatók, ha ellenkező irányú áramot vezetünk át rajta (akkumulátor kisülése - akkumulátor feltöltése).
áramütés
Az emberi testen áthaladó, bizonyos feltételek esetén veszélyes áram kialakulása.
árnyékjelenség
Árnyékjelenségnek tekintünk minden olyan fénytani jelenséget, mely során a fény nem fényáteresztő akadályba ütközik, ilyenkor az akadály mögötti térrészre nem jut fény, a fény egyenes vonalú terjedése miatt. Ilyen árnyékjelenség a napfogyatkozás vagy a holdfogyatkozás.
automata biztosíték
Túlterheléses áramfelvétel esetén az áramkör megszakítását végző eszköz. A hiba elhárítása után segítségével az áram visszakapcsolható. Épületek áramköreit védi a megengedettnél nagyobb teljesítmény felvétel ellen.
azonos állású kép
Ha a képalkotás során a tárgy képe és a tárgy az optikai tengely azonos oldalán helyezkedik el, azonos állású képről beszélünk.
beesési merőleges
A beesési pontban a felületre állított merőlegest, beesési merőlegesnek nevezzük. Görbült felületek esetén a beesési merőleges a beesési pontban a felület érintősíkjára állított merőleges egyenes.
blende
A belnde egy kör alakú, általában változtatható átmérőjű nyílás, amely optikai készülékek (fényképezőgép, kamera) vagy optikai rendszerek lencséin áthaladó fény mennyiségét szabályozni képes.
camera obscura
(sötétkamra, lyukkamera), a legegyszerűbb optikai leképező rendszer. Egyetlen dobozból áll, melynek egyik oldalán kicsiny lyuk van vágva. Ha a lyuk elég kicsi, akkor a dobozon kívüli tárgyról a doboz belsejébe egy fordított állású, kicsinyített képet kapunk.
délibáb
(fata morgana), fénytörésen alapuló természeti jelenség. Rendezett, zavartalan (örvénylésektől mentes), különböző hőmérsékletű légrétegeken keresztül a fény úgy törik meg, hogy a tárgy képét magasabban látjuk valódi helyzeténél. Bizonyos feltételek mellet az is előfordulhat, hogy fordított állású képet látunk.
desztillált víz
Teljesen mentes minden egyéb anyagtól. Előállítani forralással, párologtatással és lehűtéssel lehet előállítani.
diavetítő
Diapozítívek képének vetítésére alkalmas optikai leképező eszköz.
diffúz visszaverődés
Ha érdes felületet párhuzamos sugarakkal világítunk meg, akkor a fénysugarak szabálytalanul, szétszóródva verődnek vissza. Ezt nevezzük diffúz visszaverődésnek.
domború tükör
A domború tükör az optikai tengellyel párhuzamos fénysugarakat úgy veri vissza, hogy azok meghosszabbításai a tükör mögött egy pontban (kis térrészben), a domború tükör fókuszpontjában metszik egymást. Képalkotása alkalmassá teszi nagyítókban, távcsövekben történő felhasználásra. A fókusztávolság a görbületi sugár felével egyezik meg, feladatokban negatív előjellel használjuk.
dörzselektromosság
Két különböző anyagú elektromosan semleges test összedörzsölésekor az egyik testről töltéshordozók jutnak át a másik testre. A dörzsölésnek csak az a szerepe, hogy a két test szorosan érintkezzen. Helyesebb érintkezési elektromosságról beszélni.
elektróda
Töltésszétválasztást megvalósító rendszerek pozitív vagy negatív töltésű része.
elektrolízis
Ha egy anyagban kémiai változások történnek és ennek következtében az anyagon elektromos áram folyik át vagy, ha az elektromos áram hatására az a anyagban kémiai változások játszódnak le, elektrokémiai folyamatról beszélünk. A galvánelemekben a kémiai energia elektromos energiává alakul. Elektrolízis esetén viszont az elektromos energia hatására nő meg a rendszer kémiai energiája.
elektromágnes
Áramjárta tekerccsel körülvett lágyvas, amely addig tartja meg mágneses tulajdonságát, míg az áram folyik benne. Gerjesztetlen állapotban csak nagyon kismértékben fejt ki mágneses hatást. A gerjesztett elektromágnes mágneses tere függ az áram erősségétől, a menetek számától, a vas anyagától és a geometriai méretektől
elektromágneses tekercs
Áramjárta tekerccsel körülvett lágyvas, amely addig tartja meg mágneses tulajdonságát, míg az áram folyik benne.
elektromos állapot
Testeknek dörzsölés, érintkezés után létrejövő olyan állapota, melyben a környezetükben lévő anyagdarabkákat magukhoz vonzzák.
elektromos áram iránya
Az elektronok haladási iránya a negatív pólustól a pozitív pólus irányába haladnak.
elektromos áramerősség
Az elektromos áram erőssége az áramkör valamely részén átáramlott elektromos töltés és az átáramlási idő hányadosa: I = Q/t. Jele: I , mértékegysége sz SI mértékrendszerben az amper. Jele: A. Az elektromos áramerősséget az SI mértékrendszer alapegysége.
elektromos elem
A galvánelemek csoportjába tartozó áramforrás, kémiai energiát elektromos energiává átalakító eszköz.
elektromos hálózat
Vezetékek, fogyasztók, áramforrások, kapcsolók, átalakítók redszere, mely a töltések zárt körben történő áramlását biztosítja.
elektromos tér
Bármely elektromos töltés maga körül elektromos mezőt (erőteret) hoz létre. Ha az elektromos mezőbe töltött testet helyezünk, akkor a testre erő hat.
elektromosan töltött állapot
Egy test elektromosan töltött állapotban van, ha a benne lévő töltések előjeles összege nem zérus. Körülötte elektromos mező jön létre.
elektromosan vezető
A testek anyagi minőségétől, geometriai alakjuktól, hőmérsékeltüktől függő tulajdonsága, mely jellemzi a rajta átfolyó elektromos áram továbbításával szembeni viselkedését. Ezt a képességet egy mérhető mennyiséggel fejezhetjük ki, melyet elektromos vezetőképességnek nevezzük, és az elektromos ellenállás reciprokával mérjük.
elsődleges fényforrás
Azon testeket, melyek valamilyen energiaátalakulás következtében a látható fény tarományán belüli elektromágneses hullámot is kibocsátanak, elsődleges fényforrásnak nevezzük.
emelési munka
Egy m tömegű test h magasságba történő emelésekor a gravitációs erő ellenében W=m*g*h munkát kell végezni, ahol g a gravitációs gyorsulás. Ez az emelési munka.
erőmű
Olyan építmények, mely elektromos energia ipari előállítására képesek.
félárnyék
Kitejedt fényforrás esetén az árnyéktartomány azon része, ahonnan a fényforrás bizonyos pontjai közvetlenül láthatóak, mások azonban nem.
fényérzet
A fényérzet a látás folyamatának szakasza
fényképezőgép
A fényforrásból kiinduló fénysugarak a témáról visszaverődve a fényképezőgép objektívjébe jutnak, ahol a lencséken átlépve úgy változtatnak haladási irányt, hogy a filmen kirajzolják a téma képét. A ráeső fény hatására a film fényérzékeny anyagában láthatatlan kémiai változások jönnek létre, melyek a film előhívása után láthatóvá válnak. A negatív filmekről általában nagyított papírkópia készül, a diapozitív filmek előhívás és keretezés után azonnal vetíthetők.
fénysebesség
Az elektromágneses hullámok terjedési sebessége. Értéke vákuumban közelítőleg 300000 km/s.
ferromágneses anyag
Vas, nikkel, kobalt és néhány ötvözet mágneses tulajdonsága a mágnesező hatás után is megmarad. Ezeket ferromágneses anyagoknak nevezzük.
feszültségmérő műszer
Két pont közötti elektromos feszültség mérésére szolgáló műszer.
feszültségmérő műszer bekötése
Feszültségmérő műszer bekötésekor egyenáramú mûszer esetén bekötéskor ügyeljünk a helyes polaritásra. A műszert a fogyasztóval párhuzamosan kell az áramkörbe kapcsolni.
fogyasztók párhuzamos kapcsolása
Ellenállások (fogyasztók) egymással való olyan kapcsolása, amelyben minden ellenállás egyik kivezetését egy közös pontra, másik kivezetését egy másik közös pontra kapcsoljuk. Ebben az esetben minden fogyasztóra ugyanakkora feszültség esik. Ellenállások párhuzamos kapcsolása mindig helyettesíthető egyetlen eredő ellenállással. Az eredő ellenállás reciproka egyenlő az egyes ellenállások reciprokainak összegével: 1/R=1/R1+1/R2.
fogyasztók soros kapcsolása
Ellenállások (fogyasztók) egymással való olyan kapcsolása, amelyben minden ellenállás egyik kivezetéséhez pontosan egy másik fogyasztó kivezetése csatlakozik.Ebben az esetben minden fogyasztón ugyanakkora erősségű áram folyik át. Sorosan kapcsolat ellenállások helyettesíthetők egyetlen eredő ellenállással. Az eredő ellenállás nagysága az egyes ellenállások összege.
fókuszsík
Egy optikai eszköz (gömbtükör, lencse) fókuszában az optikai tengelyre állított merőleges sík az adott eszköz fókusz síkja.
fókusztávolság
A fókuszpontnak az optikai középponttól mért távolságát, fókusztávolságnak nevezzük.
fordított állású kép
Ha a kép és a tárgy állása fordított, azaz az optikai tengely ellentétes oldalán találhatóak, fordított állású képről beszélünk.
frekvencia
Az időegység alatt bekövetkező periódusok, rezgések számát adja. Jele: f vagy g, mértékegysége az SI mértékrendszerben a hertz, 1/s = 1 Hertz = 1Hz.
fűtőszál
Áram által magas hőmérsékletre melegített különleges anyagból készült fémszál.
galvánelem
Kémiai energia rovására elektromos energiát előállító berendezés. A töltések szétválasztását kémiai hatás, erő idézi elő. Általában elektrolitból és két elektródból áll. Az elektródokon történő ionképződés és semlegesítődés hatására az elektródok között feszültség jön létre.
geometriai középpont
Általában a geometriai optikában használatos fogalom. Azon gömb középpontját nevezzük egy gömbtükör vagy lencse geometriai középpontjának, amely gömbből származtatni lehet az illető gömbtükröt vagy lencsét.
hangszóró
Mechanikai rezgésre késztethető és a rezgési energiát az őt körülvevő közegnek átadni képes rendszer, melynek hatására a mechanikai állapotváltozás a térben tovaterjed.
határszög
Azt a beesési szöget, amelyhez 90°-os törési szög tartozik, határszögnek nevezzük. Csak akkor beszélhetünk határszögről, ha a fény optikailag sűrűbb közegből ritkább közegbe lép át.
holdfogyatkozás
A Nap-Hold-Föld olyan együttállása, mely során a Föld elzárja a Nap sugarainak útját és árnyékot vet a Holdra.
homorú tükör
Gömbfelületekkel határolt olyan optikai leképező rendszer, mely a tükör optikai tengelyével párhuzamosan beérkező és rajta visszaverődő fénysugarakat úgy szórja szét, mintha azok egyetlen pontból, a fókuszpontból indultak volna ki (szórótükör).
hőerőmű
Áram ipari méretű előállítására alkalmas üzem. Tüzelőanyag elégetésével felmelegített vízben lévő hőmennyiség egy részét alakítja át villamos energiává.
hősugárzás
Két test közötti energiacsere elektromágneses hullámok közvetítésével. Minden test hőmérsékletének megfelelő mértékű és spektrumú elektromágneses sugárzást bocsát ki. Ezt a sugárzást egy másik test képes bizonyos mértékig elnyelni.
indukált áram
Változó mágneses mező maga körül örvényes elektromos mezőt kelt, minek hatására zárt áramkörben elektromos áram indul meg.
integrált áramkör
Félvezető alapra litográfiai módszerekkel felvitt többrétegű elektronikus áramkör.
iránytű
Mágneses elven működő készülék, amely a földrajzi észak-déli irányba áll be.
izzólámpa
Üvegbúrába légritkított térbe vagy alkalmas gázba (argon, kripton, xenon) elektromos áram hatására magas hőmérsékleten izzó wolframszálat tesznek. A szál hőmérsékletének növekedésével a lámpa fényhatásfoka rohamosan nő. Hátránya, hogy a felhasznált elektromos energia nagy része a környezet belső energiáját növeli. Az újabb energiatakarékos lámpák már más elven működnek.
joule
Az energia és a munkavégzés mértékegysége (1J=1 N*m).
képtávolság
A kép optikai tengelyre eső vetületének és az optikai középpontnak a távolságát, képtávolságnak nevezzük. Valódi kép esetén pozitív, látszólagos kép esetén negatív a képtávolság.
kétszeres visszaverődés
Vékony folyadékrétegeken, hártyákon a fény a réteg mindkét oldaláról visszaverődik. A két visszavert fénysugár bizonyos irányokban eltérő útkülönbséggel érkezik a megfigyelő szemébe, ezért a felületen színes gyűrűket lát. A fényinterferencia tipikus példája.
kiegészítő színpárok
Kiegészítő (komplementer) színek összekeverése fehér színt eredményez.
kriptonégő
Kriptongázzal töltött izzólámpa.
látszólagos (virtuális) kép
Látszólagos (vagy virtuális) képről beszélünk, ha a szemünkbe jutó fénysugaraknak csak a visszafelé történő meghosszabbításai metszik egymást. A virtuális kép ernyőn nem felfogható fel.
lencserendszer
Több optikai lencséből álló leképező rendszer (pl. távcső).
mágneses dipól
A mágnesrúd végein pólusok találhatók, egyiket északi (pozitív), a másikat délinek (negatív) nevezzük. Az egynemű pólusok taszítják, a különbözők vonzzák egymást. A kétféle pólus miatt a mágnesrudat mágneses dipólusnak is nevezik.
mágneslemez
Adattárolásra kialakított mágnesezett felületű lemez. Lehet merev vagy hajlékony, a hordozótól fűggően.
másodlagos fényforrás
Minden testet, amely csak a rá eső fény hatására látható, másodlagos fényforrásnak nevezünk.
megtört fénysugár
Amikor a fény új közeg határfelületéhez érkezik és az új közegben folytatja útját, akkor az új közegben haladó fénysugarat megtört fénysugárnak nevezzük. Ha optikailag ritkább közegből lép sűrűbbe, akkor a beesési merőlegeshez törik, ellenkező esetben a törési szög nagyobb lesz, mint a beesési szög.
membrán
Fizikában olyan vékony rugalmas felület, mely képes hullámforrásként működni (hártya, gumilap).
méréshatár
Megkülönböztetünk alsó és felső méréshatárt. A méréshatár mérendő mennyiségnek az az értéke, amely a műszer mutatóját a legutolsó skálaosztásig téríti ki.
mikrofon
Beviteli eszköz, hangsor bevitelére alkalmas. Pl. a szénmikrofon ellenállása (amely egy membránnal lezárt szénpor réteget tartalmaz) a rábeszélt hang hatására változik. A hanghullámok a membránba ütközve mozgatják azt, és a szénszemcsék változó mértékben összepréselodnek. Ezért a körben folyó áram a hang erossége és frekvenciája által meghatározott mértékben változik.
napelem
A Napból érkező elektromágneses hullámok energiáját alakítja át elektromos energiává.
napenergia
A Napból érkező elektromágneses hullámok energíája.
napfogyatkozás
A Nap, Föld és hold olyan együttállása, mikor a Hold a Föld és a Nap vonalába kerül és árnyékot vet a Földre.
napkollektor
A napenergiát elektromos energiává alakító áramforrásként működő szerkezet.
negatív töltés
Az elektron elemi töltésének egész többszöröse.
nyugalmi indukció
Nyugalmi elektromágneses indukció esetén a vezetőben indukált feszültség a vezető körüli mágneses mező időbeli változásának következménye.
olvadóbiztosíték
Elektromos árammal működő eszközök túláramvédelmére szolgál. Ha az áramerősség a megengedettnél nagyobb, akkor a biztosítékban található fémszál megolvad, ezzel megszakítja az áramkört.
optikai eszköz
Minden eszköz, berendezés, mely a fény valamely tulajdonságát (terjedési irány, összetétel, polarizáció) előre meghatározott céllal meg tudja változtatni.
optikai lencse
Az optikai lencse gömbfelületdarabokkal, esetleg egyik oldalán síkkal határolt átlátszó test.
optikai sűrűség
Két közeg közül az az optikailag sűrűbb, amelyikben a fény terjedési sebessége kisebb.
örvényáramok
Örvényáramoknak vagy Foucoult-áramoknak nevezzük azokat az áramokat, melyek kiterjedt (nem lineáris) vezetőkben, fémtömbökben indukálódnak.
pontszerű fényforrás
Ha a fényforrás mérete a vizsgált jelenségnél számításba jövő egyéb távolságokhoz képest elhanyagolható, akkor pontszerű fényforrásról beszélünk.
rövidlátó szem
A szemgolyó túl hosszú, ezért a párhuzamos fénysugarak (a sugárizom nyugalmi helyzetében) a retina előtt metszik egymást, így a távoli pontok képe apró kör (életlen), és csak a közeli pontok képe éles.
rövidzárlat
Elektromos hálózatokban bekövetkező hibajelenség, mikor a feszültségforrás kivezetései terhelés (külső ellenállás, fogyasztó) nélkül kerülnek fémes kapcsolatba.
Snellius-Descartes-törvénye
a) A beeső fénysugár, a megtört fénysugár és a beesési merőleges egy síkban vannak. b) A beesési szög (α) szinusza egyenesen arányos a törési szög (β) szinuszával, az arányossági tényező pedig a második közegnek az elsőre vonatkozó törésmutatója (n2,1): sinα= n2,1*sinβ.
sötétkamra
(camera obscura), a legegyszerűbb optikai leképező rendszer. Egyetlen dobozból áll, melynek egyik oldalán kicsiny lyukat kell készíteni. Ha a lyuk elég kicsi, akkor a dobozon kívüli tárgyról (gyertya) a doboz belsejébe egy fordított állású kicsinyített képet kapunk.
szeizmográf
Talajrezgések mérésére szolgáló eszköz.
szekunder tekercs
A transzformátor által átalakított feszültséget a transzformátor szekunder tekercséről vehetjük ki.
szélturbina
A levegő részecskéinek mozgási energiáját elektromos energiává alakító szerkezet.
szemüveg
Optikai lencse amely fókuszálja a rajta áthaladó fénysugarakat, az ideghártyára képezi le őket.
szikrainduktor
Egyenfeszültséget nagy váltakozó feszültséggé átalakító eszköz, mely úgy működik, hogy a vasmagos primer tekercsbe vezetett áramot periódikusan megszakítva a sokmenetű szekunder tekercsben nagy váltakozó feszültség indukálódik.
szín
Fényforrás által kibocsátott elektromágneses sugárzás optikai törő közegen színekre történő felbontása és a kép térben hullámhossz szerinti megjelenítése.
színkép
Fényforrás által kibocsátott elektromágneses sugárzás optikai törő közegen színekre történő felbontása és a kép térben hullámhossz szerinti megjelenítése.
szivárvány
A fény törésén alapuló természeti jelenség, akkor látható, ha a megfigyelő és a Nap közé esőfüggöny, vízpermet kerül. A megfigyelő szemébe jutó fény a vízcseppeken való törések és teljes visszaveerődések következtében színeire bomlik. Ennek és a sugármenetek vizsgálatának figyelembe vételével a megfigyelő kb. 42 fokos látószög alatt színes körívet lát a horizonton. Valójában jóval több szivárvány keletkezik, de szerencsés esetben is csak még egy további érzékelhető.
szórólencse
Gömbfelületekkel határolt olyan optikai leképező rendszer, mely a lencse optikai tengelyével párhuzamosan beérkező és rajta áthaladó fénysugarakat úgy szórja szét, mintha azok egyetlen pontból, a fókuszpontból indultak volna ki (homorú lencse). Három típusa van, kétszeresen humorú, sík-domború és domborúan homorú.
taszító erő
Két test kölcsönhatásakor fellépő erő, amely az egyik test tömegközéppontjából a másik test tömegközéppontjába mutató iránnyal ellentétes irányba mutat.
távollátó szem
A távollátás (hiperopia)a szem betegsége: a szemgolyó túl rövid, a párhuzamos fénysugarak, a sugárizom nyugalmi helyzetében a retina mögött metszik egymást, így már a távoli tárgyak esetén is össze kell húzódnia. Közeli tárgypont képe apró kör (életlen).
teljes visszaverődés
Amikor a hullám optikailag sűrűbb közegből ritkább közegbe ér, akkor bizonyos határszögnél nagyobb beesési szög esetén nem az új közegben folytatja útját, hanem a határfelületről visszaverődik és a sűrűbb közegben halad tovább. A határszög értéke a két közeg relatív törésmutatójától függ.
töltéshordozók
Elektromos töltéssel rendelkező elemi részecske.
töltésmegmaradás törvénye
A környezetétől elszigetelt rendszerben az elektromos töltés mennyisége megmarad.
törpefeszültség
Az a feszültség, melynek felső határa 50 V és amelyet biztonsági transzformátorral állítunk elő. A törpefeszültség használata elsősorban különösen veszélyes helyeken szükséges, például gyermekjátékok, szökőkutak, ill. úszómedencék világítása, áthelyezhető kerti világítórendszer stb.
transzformátor
A transzformátorok két tekercsből (primer- és szekunder tekercs) állnak, amelyeket vagy egymásra tekercselnek, vagy közös vasmagon helyezik el azokat, mert így valósítható meg, hogy mindkét tekercsben azonos legyen a mágneses mező. A transzformátorokkal a váltófeszültségek nagyságát tudjuk megnövelni vagy lecsökkenteni (átalakítani - transzformálni).
váltakozó áram
Az olyan jelenségek esetében, amikor a fellépő áram iránya és erőssége az időben periodikusan változik váltakozó áramról beszélünk.
váltófeszültség
Generátorokkal, rezgőkörökkel előállított elektromos feszültség, melynek nagysága az idő szinuszos függvénye.
Van de Graaf-generátor
A Van de Graaf-generátor olyan szalaggenerátor, mely elektrosztatikai kísérletekben töltések folyamatos felhalmozására alkalmas.
vasmagos tekercs
Olyan tekercs, melynek belsejébe a mágneses mező erősítésének céljából lágyvasból készült rudat helyezünk.
villámhárító
Épületek legmagasabb pontjára szerelt olyan eszköz, mely képes a villám (elektromos ív) energiáját a talajba vezetni. Nevétől eltérően nem a villám kialakulását akadályozza, hanem magához vonzza azokat, így védi meg az adott épületet a villám mechanikai és termikus hatásaitól.
visszavert fénysugár
A felülettől távolodó fénysugarat, visszavert fénysugárnak nevezzük.
vízbontó készülék
Olyan eszköz, mely elektromos áram hatására a vizet alkotó elemeire, oxigénre és hidrogénre bontja.
volt
Az elektromos feszültség mértékegysége az SI mértékrendszerben a volt. Jele: V. Egy volt az elektromos feszültség (potenciálkülönbség), ha valamely két pont közötti összekötő vezetékben egy amper erősségű áram folyik és egy watt a teljesítmény-leadásra képes.
Volta-elem
Higított kénsavba merülő réz- és cinkelektród segítségével létrehozott áramforrás.
Waltenhoffer-inga
Elektromágnes sarkai között lengő rézlemez. Ha a tekercsekben nem folyik áram, akkor az inga sokáig leng. Ha gerjesztjük az elektromágnest, akkor pillanatok alatt megáll. Ha a lemezbe csíkokat vágunk, a csillapodás sokkal kisebb lesz. A jelenség oka a rézlemezben keletkező örvényáramok mozgást akadályozó hatása.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)