Mozgási indukció
Ha egy vezető rúd mozgatásával hozunk létre indukált áramot, akkor a rúdban is áram folyik, s ezért a mágneses tér erőt fejt ki rá, amely fékezi a rúd mozgását. Ezt a fékező hatást a mozgatás során le kell győznünk, vagyis folyamatosan munkát kell végeznünk. Munkavégzésünk során jön létre az elektromos energia.
Általánosan megállapíthatjuk, hogy az indukált áram mindig olyan, hogy a mágneses tér akadályozni igyekszik az áramot létrehozó hatást. Ezt a szabályt Lenz törvényének nevezzük.
Mitől függ az indukált áram nagysága? Egy 600 menetes tekercsre kapcsoljunk árammérő műszert, és a tekercset húzzuk rá egy nyugvó patkómágnes egyik szárára. A tekercs minden egyes menetében megtörténik a mozgási indukció, ezek hatása összeadódik, tehát jól mérhető áram keletkezik. A menetszám növelésével nagyobb lesz az áram, csökkentésével természetesen kevesebb. Ha a mozgatást gyorsabban végezzük, ismét nagyobb, ha lassabban, kisebb áramot kapunk. Ha a kísérletet azonos módon egy "erősebb" patkómágnessel végezzük el, a műszer nagyobb indukált áramot jelez.
Bár a fentebb leírt kísérletekből közvetlenül nem következik, általánosságban igaz, hogy a mozgási indukció által keltett áram egyenesen arányos a mozgatás sebességével, arányos a mozgó vezető mágneses térben lévő hosszával (tekercs esetén a menetszámmal is) és a mágneses mező erősségével.
Lenz (Henrik) (1804 - 1865), német származású oroszországi fizikus, a szentpétervári akadémia tagja és az ottani egyetem tanára volt.. Ezenkívül tanított még pedagógiai intézetben és a Mihajlov-féle tüzériskolában. Lenz kutatásai különösen az elektromos áramok terjedésére vonatkoztak. Különböző anyagok vezető képességére nézve méréseket eszközölt, meghatározta a hőmérséklet befolyását a vezető képességre és az emberi test vezetési ellenállását. Lenz vizsgálta az elektromos áram hőhatását és azt találta, hogy az áramkörben fejlődő hőmennyiség a keletkezett durranógáz mennyiségének négyzetével, tehát az intenzitás négyzetével is egyenes arányban áll. Megismételte Faradaynak az indukált áramokra vonatkozó kísérleteit és méréseinek eredményeit törvény alakjában is kimondta, mely az ő nevén vált ismertté. Számos tudományos értekezése jelent meg.