Az energiaellátás új útjai
Nemcsak a fosszilis tüzelőanyag készleteink, hanem az atomerőművek működéséhez szükséges uránkészleteink is végesek. Ha ezek elfogynak, más energiaforrások után kell néznünk. Természetesen kínálkozik az a megoldás, hogy újratermelődő energiaforrásokat kellene használnunk. Régóta használják például a vízenergiát. Ehhez duzzasztógátat kell építeni. A magasból lezúduló víz helyzeti energiája alakul a vízturbinában forgási energiává, majd az áramtermelő generátorokban elektromos energiává. Vízerőműveket ott érdemes építeni, ahol nagy a folyók vízhozama, az év nagy részében közel egyenletes a vízhozam, és jelentős esése van a folyóknak.
Ha természetes módon nincs meg a folyók nagy esése, akkor ezt csak a természeti környezet jelentős átalakításával érhetjük el. Így a duzzasztógátak körül teljesen megváltozik a folyók környezete, élővilága.
A napenergiára hosszú távon számíthat az emberiség. A napállandó adja meg azt a teljesítményt, amivel a Nap a Föld légkörét négyzetméterenként besugározza. Ennek értéke 1,4 , ami azt jelenti, hogy a Föld légkörét négyzetméterenként és másodpercenként 1400 J energiával árasztja el a Nap. Ebből a Föld felszínére maximálisan körülbelül 1 kW/m2 jut el, ha tiszta az idő és magasan van a Nap az égen. A többi a légkörről visszaverődik, vagy elnyelődik. Ha 24 órás átlagot számítunk, akkor a mérsékelt égövi, naposabb országokban elérheti a napsugárzás a 0,2 -es értéket. A legegyszerűbbnek az kínálkozik, hogy a Nap sugárzását gyűjtsük össze, és az elnyelődött energiával biztosítsuk házak melegvíz-ellátását. Magyarországon ez egyre jobban terjed, de a módszer télen nem alkalmazható, mert olyankor gyengén és keveset süt a Nap.
Az utóbbi évtizedekben jelentek meg azok a napelemek, amelyek a napenergiát közvetlenül képesek elektromos energiává alakítani. A zsebszámológépeken gyakran találhatunk ilyeneket, melyek helyettesítik vagy kiegészítik a számológépek energia-ellátását biztosító elemeket. A mai napelemek képesek a felületüket megvilágító fény 50%-át is elektromos energiává alakítani. Ezek a napelemek egyelőre olyan drágák, hogy a segítségükkel előállított elektromos energia legalább ötször többe kerülne, mint a hagyományos erőművekben előállított energia.
Régen csak a szélmalmok és a vitorlás hajók használták ki a szél erejét. Manapság egyre gyakrabban találkozhatunk olyan eszközökkel, amelyek a szél energiáját hasznosítják. Ezek a szélkerekek vagy szélturbinák. A szélkerekekkel, szélturbinákkal manapság elektromos energiát állítanak elő. A mechanikus energiát előállító, romantikus látványú szélmalmok kora már lejárt. Egyelőre a szélturbinákkal előállított elektromos energia drágább, mint a hagyományos elektromos energia, de az előállítási költségek lassan közel kerültek egymáshoz.