A gyakorlatban leggyakrabban használt görbült felületű tükrök a gömbtükrök. A gömbtükör egy gömbszelet, amelynek külső vagy belső felülete tükröz. A gömbtükör szimmetriatengelyétoptikai tengelynek, ennek a gömbszelettel közös pontját optikai középpontnak (O), a gömb középpontját geometriai középpontnak (G) nevezzük. A továbbiakban gömbtükrön mindig kis görbületű gömbtükröt értünk.
Ha a tükör külső, domború fele tükröz, akkor domború tükörről beszélünk. Ha a tükör belső, homorú fele tükröz, akkor homorú tükörről beszélünk.
A külső, domború fele tükröz, akkor domború tükörről beszélünk.
A domború tükör az optikai tengellyel párhuzamos fénysugarakat úgy veri vissza, hogy azok meghosszabbításai a tükör mögött egy pontban, a domború tükörfókuszpontjában metszik egymást. A fókusztávolság, a fókusznak az optikai középponttól mért távolsága, a tapasztalat szerint a gömb sugarának a fele, de a tükör mögött adódik, s ezt negatív előjellel jelezzük:
.
A domború tükörre az optikai tengellyel nem, de egymással párhuzamos sugarakat is úgy veri vissza, hogy a visszaverődésének meghosszabbításai egy pontban metszik egymást. Ez a pont az optikai tengelyre a fókuszban állított merőleges síkon van. Ezért nevezik ezt a síkot fókuszsíknak.