Erőhatások a töltések között
Helyezzünk posztóval megdörzsölt PVC-csövet tűhegyben végződő tartóra. A cső így szabadon foroghat. Ezután közelítsünk hozzá egy másik megdörzsölt PVC-csővel. Azt látjuk, hogy a tűhegyen lévő cső elfordul a hozzá közelített csőtől, ami azt jelenti, hogy taszítják egymást.
Ismételjük meg a kísérletet úgy, hogy bőrrel dörzsölt üvegrudat közelítünk a tűre helyezett PVC-csőhöz. Ekkor azt látjuk, hogy a két test vonzza egymást. Az elektromosan töltött testek között vonzás vagy taszítás lép fel.
A PVC-csövek nyilvánvalóan azonos módon töltődnek fel, míg az üvegrúd ellentétes töltésű lesz. Az azonos töltések taszítják, az ellentétes töltések vonzzák egymást. Azt, hogy egy tárgy a dörzsölés hatására milyen töltésű lesz, nem tudjuk megjósolni. A tapasztalat azt mutatja, hogy a PVC-cső negatív, míg a plexirúd pozitív töltésűvé válik.
A pozitív, negatív elektromosság elnevezést Benjamin Franklin amerikai tudós és államférfi vezette be 1749-ben.
Az elektromos töltés nagysága
Az elektromos töltés mennyiségének méréséhez szükségünk van valamilyen egységre. Az elektromos töltés jele: Q. Mértékegysége a coulomb (ejtsd: kulomb), amelynek jele C.
Az elektromosan töltött állapot az elektronhiány vagy többlet függvénye. Ezért egy test elektromos töltése mindig az elektron töltésének egész számú többszöröse. Az elektron töltése coulombban kifejezve C. Ez azt jelenti, hogy 6,25 trillió elektron töltése 1 C.
Elektromos mező
A megdörzsölt PVC-csövek, üveg- vagy plexirudak érintkezés nélkül, távolból vonzzák vagy taszítják egymást. Ezt a „távolhatást” a korábban megismert kölcsönhatások törvényének szempontjából is meg kell vizsgálnunk. A töltés maga körül egy elektromos mezőt, elektromos teret hoz létre. Ez a nem látható, de hatásaiban érzékelhető elektromos mező a töltéstől távolodva erősen csökken, s tulajdonságai attól függnek, hogy pozitív vagy negatív töltés hozta-e létre. Egy töltés által keltett elektromos mezőbe jutó másik töltés a mezővel kerül közvetlen kapcsolatba, lényegében az hat rá, a második töltés mezeje pedig az első töltéssel kerül kapcsolatba. A „távolhatás” során tehát a mezőkön keresztül érvényesül a kölcsönhatás törvénye. (Az elektromos mező, illetve elektromos tér kifejezéseket gyakran felváltva, azonos jelentéssel használjuk.)