Lakás fogyasztóinak kapcsolása
A lakások, házak elektromos hálózata olyan, hogy az elektromos berendezések párhuzamosan vannak bekapcsolva. A párhuzamos kapcsolás azon tulajdonsága, hogy az egyes ágak megszakíthatók anélkül, hogy a többi működését befolyásolnák, ebben az esetben rendkívül fontos. A lakás egyes elektromos berendezései a többitől függetlenül működtethetők.
A lakáson belüli megfelelő elektromos hálózat tervezése és létrehozása gondos odafigyelést és szakértelmet kíván. Az elektromos hálózat a mérőórán és a főbiztosítékon keresztül csatlakozik az országos hálózathoz. A mérőóra az elektromos energiafogyasztást méri, működése az elektromos áram mágneses hatásán alapul. Általában a mérőóra része egy főbiztosíték, amely a megengedettnél nagyobb terhelés (nagyobb áramerősség) esetén megszakítja a főáramkört. A lakásban több párhuzamos áramkört hoznak létre. Ezek mindegyikét külön-külön további biztosítékok védik.
Lakásban fogyasztóinak kapcsolása
Minél több eszközt kapcsolunk be lakásunk egy-egy áramkörébe, annál nagyobb áram folyik ebben az ágban és a főáramkörben is. Ha túl sok eszközt használunk az áramkörben, a védő biztosíték megszakítja az áramkört. Ez alatt a lakás többi részében továbbra is "van áram". Ez előfordulhat például akkor, ha a nagyszoba konnektorába dugjuk a porszívót és bekapcsoljuk, amikor a konyhában valaki a konnektorhoz kapcsolt mikrohullámú sütőt használja.
A biztosítékoknak döntő szerepe van a hálózat és a lakás védelmében. Az elektromos áram hőhatása miatt tűz keletkezhet, ha túlzottan nagy áram folyik a hálózatban. Ma már szinte csak automata biztosítékokat alkalmaznak, amelyeket a hiba kijavítása után egyszerűen visszakapcsolhatunk.