- Fizika - 8. évfolyam
- Elektromos áram, egyenáram
- 9 foglalkozás
- 1 tesztfeladatsor
áramkör
Vezetékek, fogyasztók, áramforrások, kapcsolók, átalakítók redszere, mely a töltések zárt körben történő áramlását biztosítja.
áramforrás
Az elektromos áramot létrehozó eszközöket áramforrásnak nevezzük. Az elemek, akkumulátorok kémiai folyamatok során szolgáltatják az elektromos áramot. A generátorok, dinamók a mozgási energiát, a napelemek a fény energiáját alakítják elektromos energiává.A telepeknek, akkumulátoroknak két pólusa van. Egy pozitív és egy negatív pólus. Megállapodás szerinti áramirány a pozitív pólusból a negatív pólusba mutat.
Van de Graaf-generátor
A Van de Graaf-generátor olyan szalaggenerátor, mely elektrosztatikai kísérletekben töltések folyamatos felhalmozására alkalmas.
elektromos áram
Valamely anyagban elektromos áram folyik, ha a töltéshordozók egy adott irányban mozognak benne.
elektromos áram iránya
Az elektronok haladási iránya a negatív pólustól a pozitív pólus irányába haladnak.
Volta-elem
Higított kénsavba merülő réz- és cinkelektród segítségével létrehozott áramforrás.
dinamó
Olyan egyenáramú generátor, melynek mágneses terét elektromágnes hozza létre és az ehhez szükséges áramot maga a generátor szolgáltatja öngerjesztés (dinamóelv) során. Nem kell a generátorban állandó mágnest elhelyezni.
generátor
Olyan gép, mely a mechanikai energiát elektromos energiává alakítja át. Működésük a mágneses mezőben mozgatott vezetékben (tekercsben) keletkező áramra vezethető vissza. Ide sorolhatjuk az egyenáramú, váltakozó áramú generátorokat, dinamót, háromfázisú generátort.
integrált áramkör
Félvezető alapra litográfiai módszerekkel felvitt többrétegű elektronikus áramkör.
áramkör
Vezetékek, fogyasztók, áramforrások, kapcsolók, átalakítók redszere, mely a töltések zárt körben történő áramlását biztosítja.
méréshatár
Megkülönböztetünk alsó és felső méréshatárt. A méréshatár mérendő mennyiségnek az az értéke, amely a műszer mutatóját a legutolsó skálaosztásig téríti ki.
biztosíték
Elektromos árammal működő eszközök túláramvédelmére szolgál. Ha az áramerősség a megengedettnél nagyobb, akkor a biztosítékban található fémszál megolvad, ezzel megszakítja az áramkört.
középállású műszer
A középállású műszerek az áram irányát is jelzik. A skála széléről induló mutató esetén a műszer érzékeny a helyes polaritású bekötésre.
feszültségmérő műszer bekötése
Feszültségmérő műszer bekötésekor egyenáramú mûszer esetén bekötéskor ügyeljünk a helyes polaritásra. A műszert a fogyasztóval párhuzamosan kell az áramkörbe kapcsolni.
feszültségmérő műszer
Két pont közötti elektromos feszültség mérésére szolgáló műszer.
volt
Az elektromos feszültség mértékegysége az SI mértékrendszerben a volt. Jele: V. Egy volt az elektromos feszültség (potenciálkülönbség), ha valamely két pont közötti összekötő vezetékben egy amper erősségű áram folyik és egy watt a teljesítmény-leadásra képes.
fogyasztó
Olyan áramköri elem, melyet az elektromos hálozatba kapcsolva a hálózatból teljesítmény vesz fel.
szupravezetés
Az a jelenség, amikor bizonyos hőmérséklet alatt valamely anyag elveszti elektromos elenállását.
fogyasztók soros kapcsolása
Ellenállások (fogyasztók) egymással való olyan kapcsolása, amelyben minden ellenállás egyik kivezetéséhez pontosan egy másik fogyasztó kivezetése csatlakozik.Ebben az esetben minden fogyasztón ugyanakkora erősségű áram folyik át. Sorosan kapcsolat ellenállások helyettesíthetők egyetlen eredő ellenállással. Az eredő ellenállás nagysága az egyes ellenállások összege.
fogyasztók párhuzamos kapcsolása
Ellenállások (fogyasztók) egymással való olyan kapcsolása, amelyben minden ellenállás egyik kivezetését egy közös pontra, másik kivezetését egy másik közös pontra kapcsoljuk. Ebben az esetben minden fogyasztóra ugyanakkora feszültség esik. Ellenállások párhuzamos kapcsolása mindig helyettesíthető egyetlen eredő ellenállással. Az eredő ellenállás reciproka egyenlő az egyes ellenállások reciprokainak összegével: 1/R=1/R1+1/R2.
eredő ellenállás
Sorosan vagy párhuzamosan kapcsolt ellenállások helyettesíthetőek egyetlen olyan ellenállással, mely értéke megegyezik a sorosan vagy párhuzamosan kapcsolt ellenállások értékével. Ezt a helyettesítő ellenállást a sorosan, párhuzamosan kapcsolt ellenállások eredő ellenállásának nevezzük.
automata biztosíték
Túlterheléses áramfelvétel esetén az áramkör megszakítását végző eszköz. A hiba elhárítása után segítségével az áram visszakapcsolható. Épületek áramköreit védi a megengedettnél nagyobb teljesítmény felvétel ellen.
rövidzárási áram
Ha egy áramforrás sarkait, kivezetéseit terhelés nélkül összekapcsoljuk, akkor nagy erősségű elektromos áram halad át az áramforráson. Tartósan ezt a terhelés az áramforrás nem bírja ki. Ebben az esetben I=U/Rb, ahol U a telep belső feszültsége, Rb pedig a belső ellenállás. Ha a belső ellenállás kicsi, akkor a rövidzárási áram nagy lesz.
olvadóbiztosíték
Elektromos árammal működő eszközök túláramvédelmére szolgál. Ha az áramerősség a megengedettnél nagyobb, akkor a biztosítékban található fémszál megolvad, ezzel megszakítja az áramkört.
elektromos hálózat
Vezetékek, fogyasztók, áramforrások, kapcsolók, átalakítók redszere, mely a töltések zárt körben történő áramlását biztosítja.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)