Elektromos vezetők
Töltsünk fel egy fémgömböt, majd egy fémhuzal segítségével kössük össze a vízcsappal. Azt tapasztaljuk, hogy a gömb elveszíti a töltését.
A magyarázat az anyag belső szerkezetéből adódik. A fémekben könnyen mozgó elektronok vannak. Ha a gömb negatív töltésű, a vízcsappal történő összekötéskor a rajta lévő elektrontöbblet a huzalon keresztül a földbe áramlik. Ha töltése pozitív, a földről áramlanak elektronok a gömbre, így szűnik meg az elektronhiány.
Az elektromos töltéssel rendelkező részecskéket (elektron, proton, pozitív, negatív ionok) töltéshordozónak nevezzük. Az elektromos vezetők azok az anyagok, amelyekben könnyen mozgó töltéshordozók találhatók.
Szigetelők
Töltsünk fel egy fémgömböt, majd egy műanyag zsinórral kapcsoljuk a csaphoz. Ekkor azt látjuk, hogy a gömb töltése szinte semmit sem változik.
A magyarázat az anyag belső szerkezetéből adódik. A műanyagban nincsenek könnyen mozgó elektronok vagy más könnyen mozgó elektromosan töltött részecskék, ezért a gömb töltése nem változik.
Az elektromos töltéssel rendelkező részecskéket (elektron, proton, pozitív, negatív ionok) töltéshordozónak nevezzük. Azok az anyagok, amelyek nem tartalmaznak könnyen mozgó töltéshordozókat, az elektromos szigetelők.