Az elektromágneses indukcióról több fontos gyakorlati felhasználása ismert. A legfontosabbak talán az áramfejlesztő generátorok, amelyekben mechanikai energiát alakítanak át az indukció segítségével elektromos energiává, röviden szólva áramot indukálnak. Az erőművekben legtöbbször nagy energiájú gőzt fejlesztenek, amivel gőzturbinákat forgatnak meg, és a gőzturbinák forgatják meg az áramfejlesztő generátorokat.
Régen felmerült az igény, hogy a kerékpárok sebességét is mérjék. Kezdetben az autók sebességmérőivel megegyező elven működő mérőórákat helyeztek el a kerékpárokon, amelyek mutató segítségével jelezték a sebességet. Újabban digitális kijelzésűek a mérők, és működési elvük is más. A bicikli kerekére, a küllőkre egy kis állandó mágnest kell tennünk, és a mágnessel szemben a villára egy érzékelőt kell rögzítenünk. Az érzékelő valójában egy kis elektromágneses tekercs, amely egy vékony vezetékpárral van összekötve a digitális kijelzővel. Amikor a kerékkel együtt forgó állandó mágnes elhalad az érzékelő, vagyis a kis tekercs előtt, akkor abban változik a mágneses mező, ami elektromos mezőt indukál, tehát elektromos jelet kelt. A digitális kijelzőben lévő elektromos áramkör érzékeli a beérkező jeleket és egy olyan számot ír ki, ami fordítottan arányos az egymást követő jelek között eltelt idővel. A kerékméretet is be kell állítanunk ahhoz, hogy ez a kis fedélzeti számítógép a valódi sebességet írja ki.
Magnetofonokban és videolejátszókban is felhasználjuk az elektromágneses indukciót. A magnószalagon és a videoszalagon az információt mágneses jelek formájában tároljuk. A jeleket az úgynevezett lejátszófej érzékeli, ami egy kis elektromágneses tekercs. A szalag a lejátszófej előtt állandó sebességgel mozog, ezért a mágneses mező a szalagon tárolt információ szerint változik a fejben. Az indukció során a tekercsben a mágneses mező változása elektromos jeleket kelt, amit a készülék felerősít és hanggá, illetve képpé alakít.
A kazettás magnók szalagján összesen négy sáv van, amelyek közül kettőt akkor használunk, amikor a kazetta egyik oldalát hallgatjuk, kettőt pedig a másik oldal hallgatásakor. Egy oldalon a sztereofelvétel miatt kell két sáv, hiszen más-más jel jut a jobb, illetve a bal oldali hangfalakra.