Két test közötti energiacsere elektromágneses hullámok közvetítésével. Minden test hőmérsékletének megfelelő mértékű és spektrumú elektromágneses sugárzást bocsát ki. Ezt a sugárzást egy másik test képes bizonyos mértékig elnyelni.
Egy m tömegű test h magasságba történő emelésekor a gravitációs erő ellenében W=m*g*h munkát kell végezni, ahol g a gravitációs gyorsulás. Ez az emelési munka.
Ha egy anyagban kémiai változások történnek és ennek következtében az anyagon elektromos áram folyik át vagy, ha az elektromos áram hatására az a anyagban kémiai változások játszódnak le, elektrokémiai folyamatról beszélünk. A galvánelemekben a kémiai energia elektromos energiává alakul. Elektrolízis esetén viszont az elektromos energia hatására nő meg a rendszer kémiai energiája.
Az elektromos energia az elektromos mező energiája, azzal a munkával egyenlő, ami az elektromos mező létrehozásához szükséges töltésszétválasztáshoz, az elektromos töltések felhalmozásához szükséges. Hétköznapi értelemben az elektromos áram által szállított energiát is nevezhetjük elektromos energiának.
Kémiai energia rovására elektromos energiát előállító berendezés. A töltések szétválasztását kémiai hatás, erő idézi elő. Általában elektrolitból és két elektródból áll. Az elektródokon történő ionképződés és semlegesítődés hatására az elektródok között feszültség jön létre.
A mágneses mező erővonalait mágneses indukcióvonalaknek nevezzük. Ezek olyan önmagukba záródó görbék, melyek érintői az érinési pntban lévő mágneses indukció irányába mutatnak, sűrűségük pedig a mező erősségét, az indukció vektor nagyságát jellemzi.
Mágneses mezőbe helyezett lágyvas végein ellentétes mágneses pólusok jönnek létre, ezáltal maga is mágnessé válik. Ezt nevezzük mágneses megosztásnak (influencia).
A mágnesrúd végein pólusok találhatók, egyiket északi (pozitív), a másikat délinek (negatív) nevezzük. Az egynemű pólusok taszítják, a különbözők vonzzák egymást. A kétféle pólus miatt a mágnesrudat mágneses dipólusnak is nevezik.
Áramjárta tekerccsel körülvett lágyvas, amely addig tartja meg mágneses tulajdonságát, míg az áram folyik benne. Gerjesztetlen állapotban csak nagyon kismértékben fejt ki mágneses hatást. A gerjesztett elektromágnes mágneses tere függ az áram erősségétől, a menetek számától, a vas anyagától és a geometriai méretektől