M inden olyan elrendezést, amely lehetővé teszi, hogy a fogyasztón (pl. izzón) keresztül tartósan elektromos áram folyjék, elektromos áramkörnek nevezzük. Ha a kapcsolót zárjuk, zárt áramkörről beszélünk, ekkor az izzó világít. Ha a kapcsolót nyitjuk, nyitott áramkörről beszélünk, ekkor az izzó nem világít. Az áramkör alkotórészei: az áramforrás (pl. zsebtelep), az összekötő drótok (más néven vezetékek), a kapcsoló és a fogyasztó. A fogyasztó lehet pl. egy zseblámpaizzó.
ználva készíthetjük el az áramkör kapcsolási rajzát. Vegyük sorra, mi a feladata az egyes áramköri elemeknek! Az elektromos áramot az áramforrás (például elem) biztosítja. A fogyasztó (például izzólámpa) hasznosítja az áramot. A vezetékek biztosítják az elektromos összeköttetést az áramforrás és a fogyasztó között. A kapcsoló teszi lehetővé az áramkör nyitását és zárását. A biztosíték védi az áramkört attól, hogy túlzottan nagy áram folyjék benne. A megengedettnél nagyobb elektromos áram a fogyasztó tönkremeneteléhez vezethet, rosszabb esetben tűz keletkezhet. Két típusuk használatos, az automata és az olvadóbiztosíték. A feszültség és az áramerősség mérő műszerekkel az áramkörrel kapcsolatos méréseket végezhetjük el.
Az áramkörök lerajzolásához nemzetközileg elfogadott jelöléseket használunk. Az áramkör ezen jelölések felhasználásával készült rajzát kapcsolási rajznak nevezzük. Ezeket a jelöléseket felhas