Vizs gáljuk meg a hőszigetelés lehetőségeit!
Pontos mérések szerint a jó minőségű, lyukacsos téglafal megközelítőleg 5-ször gyorsabban vezeti a hőt, mint a jól kiszárított fa. Ezért alkalmas a fenyőfa házépítésre, s gyakran jobban szigetel a faház, mint a kőház.
Az öltözködésben is figyelembe vesszük a hőterjedés lehetőségét. Nem véletlen, hogy a sivatagi kánikulában az arabok vastag fehér ruhában (burnusz) szinte hermetikusan zárják el magukat a külvilágtól, a kinti 40-50 °C hőmérsékletű levegőtől. Az ilyen anyag elég jó hőszigetelő, a fehér szín vissza is veri a napsugarakat. (Az már kevésbé érthető számunkra, hogy Iránban hogyan bírják a nők elviselni a meleget talpig feketében, a csadorban?! Ennek magyarázata az, hogy a fekete csador alatt fehér alsóruhát hordanak, tehát csak a két réteg közötti levegő melegszik fel nagyon, ami hőáramlással átszellőzteti a ruházat belsejét.)
ismerné a téli hideg elleni védekezés egyik alapszabályát: öltözködjünk rétegesen! A laza szövésű, több rétegből álló ruhaneműben lévő levegő jó hőszigetelő. Testünk melegét (36,6 °C), energiáját zárjuk így el a kinti, hideg levegőtől. Az állatok bundájában a szőrszálak, a madarak tollazatában a tollpihék közé sok levegő szorul. A szigetelő levegőréteg miatt nem fagynak meg télen a vadak, a madarak, ha a szabadban vészelik át a telet.
Ki neA lábosok füle, serpenyők nyele sokszor műanyagból készül, hogy főzés közben is megfoghassuk. Ha az ételt a háziasszony fakanállal keveri meg, kezét nem égeti meg a kanál. Általában a laza szerkezetű anyagok többsége (papír, fa, műanyag, hungarocell stb.) jól alkalmazható hőszigetelő anyagként.