Töltsünk tele egy léggömböt vízzel, s kössük be a nyílását! Figyeljük meg, hogy az asztalra téve milyen alakot vesz fel! Tapintással meggyőződhetünk arról, hogy mindenütt feszes a gumifal. Ezután próbáljuk meg egy ponton lassan benyomni! Láthatjuk, hogy ekkor más helyeken nyúlik meg a gumifal. Mivel a folyadék összenyomhatatlan, a benyomás hatására térfogata nem, csak alakja változik, s minden irányban, merőlegesen kifelé nyomja a gumitömlő falát.
Pascal-féle buzogány
A folyadékot érő külső nyomás hatásának kimutatására szolgál az ismert kísérleti eszköz, a Pascal-féle „vízi buzogány”. Ez egy üveglombik, mely hosszú szárban folytatódik. Ebben a szárban dugattyút mozgathatunk. A lombik falán minden irányban kis lyukak vannak. Szívjuk tele vízzel a lombikot, majd feltartva nyomjuk be a dugattyút. A víz a nyílásokon minden irányban spriccel kifelé.
Pascal törvénye
Tapasztalatok szerint a folyadékok nem nyomódnak össze, térfogatuk nem változik, amennyiben az őt érő erő nem szélsőségesen nagy. Mivel összenyomhatatlan, de könnyen alakot változtat, a külső nyomás minden irányban továbbterjed.
Ezeket a tapasztalatokat a Pascal-törvény fogalmazza meg: zárt térben lévő folyadékban a külső erő okozta nyomás minden irányban gyengítetlenül továbbterjed.