A folyadékok tulajdonságai
A folyékony anyagok nem töltik ki teljes mértékben a rendelkezésre álló teret. Gondoljunk a félig megtöltött üvegre vagy nyitott edényben lévő vízre. Ez azt jelenti, hogy a folyadékban lévő atomok és molekulák között vonzó erő hat, ami együtt tartja őket.
A folyadékok tulajdonságai
Egyszerű hétköznapi tapasztalat, hogy a folyadékok mindig felveszik a tároló edény alakját. Az edényben pedig úgy helyezkednek el, hogy szabad felszínük mindig vízszintes. Ezekből a megfigyelésekből arra következtetünk, hogy a folyadékot alkotó atomok és molekulák nincsenek helyhez kötve, képesek egymáshoz képest elmozdulni.
A folyadékok nem összenyomhatóak
Töltsünk meg műanyag fecskendőt vízzel, fogjuk be a fecskendő nyílását és próbáljuk benyomni a dugattyút! Nem járunk sikerrel. Töltsünk színültig műanyag palackot vízzel! Ha dugót nyomunk bele, egy kis víz kifolyik. Ha a bedugaszolt palackot oldalról megpróbáljuk összenyomni, nem fog sikerülni. A kísérletek alapján azt mondhatjuk, hogy a folyadékban a részecskék szorosan egymás mellett vannak, s közönséges erőkkel nem tudjuk összébb préselni őket. Ezt úgy fogalmazzuk meg, hogy a folyadék összenyomhatatlan.