Forráshőnek nevezzük azt az anyagi minőségtől függő együtthatót, amely azt mutatja meg, hogy a forrásponton lévő folyadék egységnyi tömegének elforralásához mekkora hőközlés szükséges. A forráshő jele: Lf, mértékegysége az SI mértékrendszerben: J/kg. Ha tetszőleges m tömegű, forrásponton lévő folyadékot teljesen elforralunk, akkor a szükséges hőmennyiséget így határozhatjuk meg: Q=Lf*m.
(kondenzáció) Az a folyamat, amelyben az anyag gázhalmazállapotból (gőz) folyékony halmazállapotúvá válik. Bekövetkezhet hőmérséklet csökkentése, vagy nyomás növelése révén.
Az adott anyag egységnyi tömegű részének fagyásakor felszabaduló hő. Anyagi minőségre jellemző. Tetszőleges tömegű anyag fagyásakor Q=m*L hő szabadul fel. A fagyáshő megegyezik az olvadáshővel. Jele L. A fagyáshő mértékegysége az SI mértékrendszerben a joule/kilogramm. Jele: J/kg.
(optikai színkép) Fényforrás által kibocsátott elektromágneses sugárzás optikai törő közegen színekre történő felbontása és a kép térben való hullámhossz szerinti megjelenítése.
Elektromágneses hullám, hullámhossza a látható fény és a rádióhullámok közé esik (0,3 mm - 760 nm). Hősugárzásnak is nevezik, mert a bőr melegnek érzékeli.