Az elektromos töltések közti erőhatást Charles Coulomb (1736 – 1806) francia fizikus vizsgálta. A matematikai kifejezést 1785-ben találta meg. Vizsgálatait 1784 és 89 között torziós mérleggel végezte. Ezt az eszközt Henry Cavendisch (1731-1810) fejlesztette ki, és segítségével határozta meg a gravitációs törvényben szereplő állandót.
A méréshez még nem kellett a töltéseket mérőszámokkal jellemezni. Egyenlő nagyságú töltéseket elő tudunk állítani anélkül, hogy a töltésnek mértékegysége lenne. Nem kell mást tennünk, csak két egyforma méretű, szigetelő nyéllel ellátott fémgömb egyikét feltölteni, majd a kettőt egymáshoz érinteni. Szimmetriájuk miatt a töltésük azonos nagyságú lesz. Egyenlő nagyságú töltések egymás mellé helyezésével kétszer, háromszor akkora töltéseket is elő tudunk állítani.
Coulomb törvénye szerint két pontszerű Q1 és Q2 töltés között ható erő egyenesen arányos a két töltés szorzatával, és fordítottan arányos a közöttük lévő távolság (r) négyzetével, azaz
Az erő a két töltés egyenesében hat. Vonzó, ha a töltések különböző, taszító, ha azonos előjelűek.
Coulomb törvénye lehetőséget ad a töltés egységének meghatározására, csak a k arányossági tényező értékét kell rögzítenünk. A választást indokolja a kiegészítésben leírt gondolatmenet. A k értékét a következőnek állapították meg:
Ekkor kapjuk a töltésre a coulomb egységet, jele: C.
Eszerint 1 C a töltése annak a pontszerű testnek, amely egy másik, ugyanakkora töltésű pontszerű testet 1 m távolságból
N erővel taszít.
A valóságban hiány- vagy többlettöltésként csak milliomod coulombnyi töltések szerepelnek. Az elektromos áramok esetében azonban sok coulombnyi töltés mozog. 1 elektron töltése:
. A proton töltése ugyanekkora pozitív töltés. Ezt hívjuk elemi töltésnek.
Megjegyzés: A Nemzetközi Mértékegység Rendszerben (SI) a töltés nem alap-, hanem származtatott mennyiség: 1 C = 1 As (ampersekundum).