vonzás
A vonzás kölcsönhatásba lépestt testek között kialakuló fizikai jelenség, mely során a testek távolságukat csökkenteni igyekeznek.
elektromos töltés egysége
Testek elektromos állapotát jellemző fizikai mennyiség. Jele: Q, mértékegysége az 1 coulomb (1C).
elektromos mező
Bármely elektromos töltés maga körül elektromos mezőt (erőteret) hoz létre. Ha az elektromos mezőbe töltött testet helyezünk, akkor a testre erő hat.
homogén
Olyan mező, melynek minden pontjában a mező térerőssége egyenlő nagyságú és irányú.
elektromos térerősség
Az elektromos mező adott pontjához rendelt vektormennyiség az elektromos térerősség. Jele: E. Nagysága az adott pontba helyezett pontszerű q töltésre ható F erő és a q töltés hányadosa: E=F/Q, ahol F az erő, Q pedig a töltés. Az elektromos térerősség mértékegysége az SI mértékrendzserben a newton/coulomb. Jele: N/C.
szalaggenerátor
Elektrosztatikai kísérletekben töltések folyamatos felhalmozására alkalmas berendezés. A leföldelt generátorban futó szalagra a csúcshatás segítségével juttatunk töltéseket az alacsony potenciálú helyről (föld), melyeket szintén csúcshatással juttatunk egy töltéstároló fémburokra, ahol nagy feszültséget, elektromos potenciált hozhatunk így létre. A szalag szigetelő anyagból készült.
megosztógép
A megosztógép (influenciagép) a töltésmegosztás elvén működik. Egyik típusa a James Wimhurst (1832-1903) angol mérnök által tervezett és róla elnevezett gép. Alkalmazásával egyszerűen szemléltethető a töltés szétválasztás, és nagymennyiségű elektromos töltés kelthető folyamatosan.
elektromos erővonal
Az elektromos erővonalak az elektromos mezőt szemléltető olyan képzeletbeli görbék, amelyek érintői a görbék egyes pontjaiban az ottani térerősségvektor irányába mutatnak.
ponttöltés
Idealizált fogalom az elektrosztatikában, kiterjedés nélküli Q töltésű m tömegű test.
töltéseloszlás
Az elektromos töltés a tötltéshordozók koncentrált része, így a természetben előforduló töltések ezen elemi töltés egész számú többszörösei. Mivel az elemi részecskék kiterjedése nagyon kicsi, ezért a makroszkópikusan eleminek mondható térfogatban is nagyszámú töltéshordozó helyezkedhet el. Eloszlás szempontjából az elektromos tötltés a következőképpen osztályozható: pontszerű töltés vagy ponttöltés (Q), vonaltöltés vagy vonalmenti töltéssűrűség (q), felületi töltés vagy felületi töltéssűrűség (szigma) illetve tértöltés vagy térbeli töltéssűrűség (rhó).
erővonal
Az erőterek szemléltetésére alkalmazott eszköz. A tér egy adott pontjában a térerősség a ponton áthaladó erővonal érintőjének irányába mutat. Az erővonalak sűrűsége a térerősség nagyságát jellemzi az adott pont környezetében.
erővonalak sűrűsége
Az erővonal az erőterek szemléltetésére alkalmazott eszköz. A tér egy adott pontjában a térerősség a ponton áthaladó erővonal érintőjének irányába mutat. Az erővonalak sűrűsége a térerősség nagyságát jellemzi az adott pont környezetében.
ekvipotenciális felület
Az olyan felületet, amely pontjainak potenciálja azonos, ekvipotenciális felületeknek nevezzük.
feszültség
Az elektrosztatikus mező munkája miközben a Q próbatöltés egy rögzített A pontból egy rögzített B pontba jut, egyenesen arányos a mozgatott Q töltés nagyságával. A munkavégzés és a töltés hányadosával meghatározott fizikai mennyiséget, a mező A pontjának B pontjához viszonyított feszültségének nevezzük. Jele: UAB=WAB/Q. A feszültség mértékegysége az SI mértékrendszerben a volt. Jele: V.
potenciálkülönbség
Ha a mező két pontja nem azonos potenciálú, akkor azt mondjuk, hogy a két pont között potenciálkülönbség vagy feszültség van.
ekvipotnciális pontok
A tér azonos elektromos potenciállal rendelkező pontjait azonos potenciálú (ekvipotenciális) pontoknak nevezzük. Ezek a pontok a térben meghatározott felületeket, ekvipotenciális felületeket alkotnak. Ezeken a felületeken mozgatott töltésen a mező által végzett összes munka zérus.
elektromos potenciál
A mező bármely A pontjának egy rögzített O ponthoz viszonyított feszültsége a mező A pontbeli potenciálja: UA=UAO , (UO=0).
elektromos zavar
Elektromos zavarnak tudható be mindazon jelenségek összessége, mely az elektromos készülékeket abnormális működésre kényszerítik.
koronakisülés
Egymástól néhány centimétere levő elektródok között töb ezer voltos feszültség létesítése után az elektródok felületén kékes-pirosan világító fényréteg jön létre.
elektromos megosztás
Testekben a külső mező hatására történő töltésszétválasztást elektromos megosztásnak nevezzük (influencia).
Segner-kerék
Forgatható edény vízszintes síkban ellentétes irányba elforduló két kivezetéssel. Ha az edénybe vizet teszünk, akkor a hatás-ellenhatás miatt kiáramló folyadék erőpárként forgató hatást gyakorol az edényre. Ismert elektrosztatikai változata is, amikor a csúcshatás miatt kirepülő töltéshordozók fozzák forgásba a kereket.
villámhárító
Épületek legmagasabb pontjára szerelt olyan eszköz, mely képes a villám (elektromos ív) energiáját a talajba vezetni. Nevétől eltérően nem a villám kialakulását akadályozza, hanem magához vonzza azokat, így védi meg az adott épületet a villám mechanikai és termikus hatásaitól.
kapacitás
A vezetőre vitt töltés és a kialakult potenciál hányadosával meghatározott fizikai mennyiség a vezető kapacitása (befogadóképessége) (C): C=Q/U. A kapacitás SI mértékegysége a farad, jele: F. 1F=1C/V.
fegyverzet
A kondenzátor elektródjait, párhuzamos fémlapjait nevezzük fegyverzetnek.
kondenzátor
Töltéssűrítő eszköz, a kapacitásával jellemezzük (C ).
síkkondenzátor
Az elektromos töltés tárolására szolgáló eszköz, amely két egymástól elszigetelt fémlapból áll, melyek között levegő vagy dielektrikum található. A fémlapok (fegyverzet) egyikét leföldelve és a másik lemezre töltést juttatva a földelt lemez ellentétes töltésűvé válik. A két lemez között homogén elektromos mező jön létre. A kondenzátor töltéstároló képességét a kapacitása (C) jellemzi.
gömbkondenzátor
Töltéstároló rendszer, mely két koncentrikus fémgömbből áll. A külső gömböt leföldelve a belsőre töltést viszünk.
leideni-palack
Elektromos töltés tárolására szolgáló eszköz, melyet régen elektromos kísérletekben használtak (1746). Pohár alakú üvegedény, melyet kívül és belül magasságának kb. kétharmadáig sztaniollal vontak be.
- 10 mozgókép
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)