Az orr felépítése
Normális légzéskor a levegő az orrüregen át, jut be a tüdőbe. Az orrüregben megszűrődik, felmelegszik és párásodik. A szűrést az orr előcsarnokában lévő szőrök és a nyálkahártya végzi, melynek csillószőrei kifelé hajtják a porszemcséket. A felmelegítés a vérbő orrkagylók felszíne, a párásítást az orrüreg mirigyei végzik.
Az orr melléküregei
Az orr melléküregei nyálkahártyával bélelt, légtartalmú üregek, melyek az orrüreggel közlekednek. Homloküreg: a homlokcsontban, az orrgyök fölött található, belsejét egy sövény választja ketté. Kivezető nyílása a középső orrjárat. Arcüreg: a felső állcsont testében található, a középső orrjáratba nyílik. Ékcsonti üreg: páratlan üreg az ékcsontban, az orrüreg felső hátsó harmadába nyílik. Rostasejt: Az orrüreg és a szemüreg közötti apró légtartalmú kis üregek. Nyílására az orrkagylók ráhajolnak.
Az orrüregek szerepe: Csökkentik a koponya súlyát, felmelegítik tisztítják a belélegzett levegőt, és hangadáskor rezonátorként működnek.
A gége szerkezete
A gégét porcok, ezeket összekötő ízületek és izmok építik fel. A gége homokórára emlékeztető, a felső része a gégebemenet, a középső a hangrés, valamint oldalirányban terjedő tasakok, az alsó kiszélesedő rész a légcsőben folytatódik. Porcai: pajzsporc, védi a gége üregét, legkiemelkedőbb része az ádámcsutka. Gyűrűporc, a pajzsporc alatt található, rajta helyezkednek el a háromoldalú piramis alakú kannaporcok. Ezek külső nyúlványairól erednek a hangszalagok. A kannaporcok függőleges tengely körüli mozgásukkal nyitják, zárják a hangszalagokat. Gégefedő nyereg alakú, ülőfelszíne előre tekint, felső széle szabadon emelkedik a garat alsó szakaszába. Alsó elkeskenyedő vége a pajzsporc belső felszínéhez rögzül. Hátrahajlásával fedőszerűen zárni tudja a gégebemenetet. A gégét széles szalag rögzíti a nyelvcsonthoz.
A légutak és a nyelési útvonal kereszteződése
A garat három szakaszának középső és alsó része közös találkozási pont mind a légzés, mind az emésztésben. A garat lefelé keskenyedik, éles határ nélkül megy át a nyelőcsőbe. Ebből a szakaszból nyílik a gége ovális formájú bemenete. A táplálék gégébe való bejutását a gégefedő akadályozza meg. Nyeléskor a gége felemelkedik, és a nyelvgyök lenyomja a gégefedőt.
A hangképzés folyamata
A beszéd- és énekhangokat a hangszalagok rezgése hozza létre. Hangadáskor a hangszalagok megfeszülnek, a hangrést beszűkítik, és kilégzéskor a tüdőből kiáramló levegő hatására rezgésbe jönnek. A rezgés a szomszédos üregek levegőjére is ráterjed. A hang magasságát, erősségét a hangszalagok vastagsága és feszülése, valamint a kiáramló levegő erőssége határozza meg. A hang magasságát a gége nagysága határozza meg ( gyerek- férfi). A hang színezetét (orgánum) a száj és orrüreg eltérései adják. A hangszalag által képzett alaphangok színezetét a szájüreg beszéd közbeni módosulásai adják.
A légcső
A légcső a gyűrűporchoz kapcsolódó, kb.12 cm hosszú C alakú porcos rugalmas cső. Hátsó fala kötőszövetes lemez, mely nyeléskor a mögötte futó falat bedomboríthat. A szilárdságát a porcok biztosítják, hogy belégzéskor megakadályozzák a légcső falának összeesését. A légcső a nyak középvonalában húzódik, a mellüregben fordított V alakban két főhörgőre oszlik. A jobb oldali hörgő meredekebb ezért az idegen testek is főleg ide kerülnek.