A szaglás folyamata
Az ember az állatvilágban a gyenge szaglásúak közé tartozik. A szaglóhám így emberben csak az orrnyálkahártya csekély részét foglalja el, az érzékhámsejtek az orrüreg felső részében találhatók. A szaglóhám egy többmagsoros hengerhám, melyben támasztósejtek vannak, és köztük szaglópálcák nyúlnak át. A szaglósejtek egyik nyúlványa tehát a felület felé néz, a másik a mélyben a többi sejtből jövő nyúlvánnyal alkotja a fila olfactoriát, ami a koponyába a szaglóközpont felé vezeti a szaglóhámról érkező ingerületet. A nyálkahártya felületén filmszerűen elhelyezkedő alvadt folyadék van, a szaganyagok ebben a folyadékban oldódnak fel, és így elérhetővé válnak a szaglópálcák számára.
A szaglás központi folyamata
A szaglás magasabb rendű központjai a limbikus rendszerben - korábban szaglóagy – találhatók. A limbikus rendszer a nagyagyvelő ősi része, mely körülöleli a kérgestestet valamint az agyféltekék és az agytörzs kapcsolódási területét. A szaglóhámból érkező ingerületek innen nem csak a szaglókéreg felé haladnak tovább, hanem egyéb szerkezeti elemekbe is, így alakul ki az, hogy egyes szagingerek kellemes vagy éppen kellemetlen érzetet, vagy akár rosszullétet is okozhatnak. A szaglóhám, amennyiben tartósan (pl. egy szobában tartózkodva) éri ugyanaz a szaginger elfárad, és hosszabb idő elteltével már nem érezzük az adott szagot. A szaglás élességét megváltoztathatja a szaglóidegpályák, illetve a szaglókéreg megváltozott működése is, például terhes nők kifejezetten érzékenyek, máskor pedig érzéketlenek bizonyos szagok iránt.
A szagló ideg
A szaglóhám az orrüreg felső részében, az agykoponya alatt helyezkedik el. A szaglóidegnek nevezett képletet, hívjuk I. agyidegnek, ez nem valódi ideg, hanem a nagyagynak a nyúlványa. A szaglósejtekből jövő nyúlványok alkotják a fila olfactoriát (ez egy idegfonat), amik az agykoponya apró nyílásain keresztül átjutva a szaglóbunkóban végződnek. Innen további pályák vezetik az ingerületet a szaglókéregbe, ami az ízlelőkéreg mellett helyezkedik el.
A szaglás agykérgi feldolgozása
A szaglás magasabb rendű központjai a limbikus rendszerben - korábban szaglóagy – találhatók. A limbikus rendszer a nagyagyvelő ősi része, mely körülöleli a kérgestestet valamint az agyféltekék és az agytörzs kapcsolódási területét. A szaglóhámból érkező ingerületek innen nem csak a szaglókéreg felé haladnak tovább, hanem egyéb szerkezeti elemekbe is, így alakul ki az, hogy egyes szagingerek kellemes vagy éppen kellemetlen érzetet, vagy akár rosszullétet is okozhatnak.