A nyirokrendszer
A nyirokrendszer vakon végződő nyirokerekből áll, melyeknek az útjában minden testtájon mikroszkópos szűrők, nyirokcsomók helyezkednek el. A nyirokerek végül a mellkasi fő nyirokérbe gyűlnek össze, amely az érpályába torkollik. A nyirokrendszer feladata kettős: egyrészt visszavezeti az érpályából kiszivárgó szövet közötti folyadékot (nyirok) a vérbe, másrészt a nyirokcsomók át meg átszűrik a szövetnedvet, és a bennük található immunsejtek (antigén bemutató makrofágok és nyiroksejtek) figyelik, van-e idegen antigén a szervezetben, történt-e fertőzés.
A nyirokrendszer részei
A nyirokerek a nyirkot szállító erek. Egy sejtrétegből álló, lyukacsos alaphártyát tartalmazó faluk van, melyen keresztül gyors az anyagforgalom. A nyirokerek útja mentén nyirokcsomók vagy nyirokszervek helyezkednek el. Ezek nyiroksejt-csoportosulásokat, ún. tüszőket és szöveti makrofágokat, valamint nyúlványos antigénbemutató sejteket tartalmaznak. Feladatuk a nyirokból a kórokozók kiszűrése, és ellenük az immunválasz megindítása. A szervezet fő behatolási kapuinál a tüszők nagy nyirokszervekké álltak össze: ilyenek a légút és tápcsatorna elején a mandulák, a vékonybél végső szakaszán a Peyer-plakkok, valamint a vékonybél-vastagbél határon a vakbél féregnyúlványa.
A nyirok
A szövetnedvet nyiroknak nevezzük. A nyirok összetétele az alakos elemek kivételével megegyezik a vérplazmáéval, illetve a sejtek közti tér folyadékéval. Elsősorban vízből, sókból, kisebb részt fehérjékből áll. Termelődése az artériák és a vénák közti nyomáskülönbség következtében jön létre. Az artériás túlnyomás egy kevés nedvet kiprésel a hajszálerek falán, mely a nyirokerekbe jut vissza, ahonnan a vérbe kerül.
A nyirokkeringés
A nyirokrendszer vakon végződő nyirokhajszálerekből indul ki, melyek a vénás keringéshez hasonlóan, egyre nagyobb gyűjtőerekbe szedődnek össze, végül a mellkasi fő nyirokérbe gyűlnek össze, amely az érpályába torkollik. A vénás keringéstől eltérően a nyirokereknek nincs saját izomfaluk. A nyirokkeringést a nyirokereken sűrűn elhelyezkedő egyenirányító billentyűk, az izmok pumpáló hatása és a mellkas negatív nyomása (szívó hatás) teszi egyirányúvá. A nyirokrendszer nagy jelentőségű, mert a szövetnedveket visszavezeti a vérbe, és hálózata korán és hatékonyan képes felismerni és kiszűrni a behatoló kórokozókat vagy újonnan keletkező daganatsejteket. Az immunválasz a nyirokhálózaton keresztül gyorsan tovaterjed.