A sejtek építőanyagai
A sejtek felépítésében résztvevő szervetlen alkotórészek a víz és az ásványi sók. Az emberi szervezet 70%-a víz, és ez az elem, melyben a többi anyag részecskéi is elhelyezkednek. A víz oldószerként, nyersanyagként és termékként is előfordul a szervezetben. Az ásványi sók a kálium, a nátrium, a magnézium, a klór, a foszfor és a kén sói. A szerves vegyületek lehetnek nitrogén tartalmúak, mint a nukleinsavak, fehérjék, aminosavak; lehetnek lipidek, melyek a szteroidokban, trigliceridekben, karotinoidokban találhatók, és lehetnek szénhidrátok, melyek az egyszerű-, és összetett cukrokban fordulnak elő.
A táplálkozás és a tápanyagok
A táplálékbevitel fedezi az élethez szükséges energiát. A táplálkozás folyamán az emberi test olyan anyagokhoz jut (nyomelemek, vitaminok, aminosavak, zsírsavak) melyek működéséhez elengedhetetlenek, és saját maga nem képes az előállításukra. A szervezet számára optimális étrendnek elegendő vízen kívül fehérjét, zsírt, szénhidrátokat, ásványi anyagokat és vitaminokat kell tartalmaznia. Fontos, hogy a bevitt táplálék megfelelő energia értékű legyen, tehát kielégítse a napi tevékenységek energiaigényét, valamint fedezze az alapanyagcseréhez (alapanyagcsere: a szervezet saját fenntartásához szükséges energia) szükséges energiamennyiséget. A táplálékokkal felvett és a szervezet által leadott energiának nagyjából egyensúlyban kell lennie. Ha az energiafelvétel elégtelen, a szervezet fehérje és zsírtartalékai lebomlanak. A túlzott táplálékfelvétel pedig energiaraktározáshoz, tehát elhízáshoz vezet.
Fehérjék, szénhidrátok, zsírok
Az emberi szervezet legnagyobb mennyiségben előforduló szerves anyaga a fehérje. A fehérjemolekulákat nagyszámú, egymással peptidkötéssel összekapcsolt aminosav alkotja. Az egyszerű fehérjék csak aminosavakból állnak, az összetett fehérjékben más pl. szénhidrát, vagy színes vegyület is található. A szervezetben az aminosavak feladata általában a fehérjék előállításában való részvétel, de képződhet belőlük hormonhatású amin, jelvivő anyag, valamint éhezéskor a szervezet le is bonthatja őket energiaforrásként. A zsírok zsírsavakból és glicerinből épülnek fel. Feladatuk a szervezetben elsősorban az energiatárolás. A szénhidrátok szenet, hidrogént és oxigént tartalmaznak. Alapvető egységük a monoszacharid, mely 6 szénatomot tartalmaz. Az összetett szénhidrátok monoszacharidokból épülnek fel. A szénhidrátokat a szervezet üzemanyagként használja.
Ásványi anyagok, víz
A különböző nyomelemek és ásványi anyagok nélkülözhetetlen szerepet játszanak az emberi szervezet biokémiai folyamataiban, hiányuk különböző betegségek kialakulásához vezethet. Az ásványi elemeket attól függően, hogy a testtömeg hány százalékát teszik ki, mikro-, vagy makroelemnek nevezik.
Mikroelemek:
- vas: a vörösvérsejtek működéséhez szükséges
- réz: a vérképzésben, és az agysejtek működésében van szerepe
szelén: gátolja a szervezetben keletkező szabad gyökök (káros anyagok) keletkezését
- cink: az inzulin alkotóeleme, elősegíti a sebgyógyulást
- fluor: a fogak és a csontok felépítésében vesz részt;
króm: az inzulin hatásosát növeli, a szénhidrát anyagcserében is részt vesz;
mangán: a szénhidrát- és fehérje- anyagcserében vesz részt
- jód: a pajzsmirigy hormontermeléséhez elengedhetetlen.
Makroelemek:
- nátrium: a klórral és a káliummal együtt a szervezet folyadékháztartását szabályozza
- kálium: az ideg- és izomműködésben játszik szerepet
- magnézium:a fehérje- és szénhidrátanyagcsere fontos eleme
- kálcium: a csontok és fogak alkotóeleme
foszfor: részt vesz a fehérje,-zsír- és szénhidrát-anyagcserében és az energia tárolásában, a csontok és fogak alkotóeleme.
A víz a szervezet legfontosabb alkotóeleme, átlagosan az emberi test 70%-át teszi ki. Szerepe van a tápanyagok oldásában, felszívódásában és szállításában.
Táplálkozási szokások jelentősége
A helyes táplálkozás segít megőrizni az egészséget, és az életkedvet, lassítja az öregedést. A helyes táplálkozás során törekedni kell a szervezet számára káros, vagy haszontalan élelmiszerek elhagyására és a hasznos anyagokat tartalmazó ételek fogyasztására. Hasznos élelmiszereknek számítanak a magas rost-, vitamin-, és ásványi anyag tartalmú étkek, melyek segítségével az ásványi anyag és vitaminhiány, valamint az ebből következő betegségek elkerülhetők. Általában kerülendők a magas cukor és zsírtartalmú ételek, melyek magas kalóriatartalmuk miatt elhízáshoz vezethetnek, mely ugyancsak több betegség kialakulásának rizikófaktora.