A máj
A máj közel másfél kg tömegű, mirigyes szerkezetű hámszerv. A máj nagy része a jobb bordaív alatt helyezkedik el, a rekesz kupolájába illeszkedik be, bal lebenye a gyomortájék területére nyúlik át. A májon rekeszi felszínt és zsigeri felszínt lehet megkülönböztetni. A máj két lebenyre bontható, a lényegesen nagyobb jobb lebenyre és a bal lebenyre. A máj zsigeri felszíne egy „H” betű mentén több részre bontható. A H harántszárát a máj kapuja alkotja. Ide lép be a máj két odavezető ere, egy verőér, és a vena porté, valamint innen lép elő két ággal a máj epevezetéke.
A máj keringése
A máj zsigeri felszíne egy „H” betű mentén több részre bontható. A H harántszárát a máj kapuja alkotja. Ide lép be a máj két odavezető ere, egy verőér, és a vena porté, valamint innen lép elő két ággal a máj epevezetéke. A véne porté a gyomorból, a vékony- és vastagbélből, a végbél felső egyharmada felől, és a hasnyálmirigyből származó, felszívódott tápanyagokban gazdag vért szállítja a májba.
A máj emésztést segítő kiválasztó működése
A máj epetermelése állandó. Az epe sötétzöldes-sárgás színű, sűrű folyadék. Színét az elpusztuló vörösvérsejtekből származó vérfestékből a máj által kiválasztott epefestékek adják. Szintén az epe alkotórészei a zsírok bontásában résztvevő epesavak. A máj által termelt epe felhasználásáig az epehólyagban tárolódik.
A máj szerepe a tápanyagok átalakításában
A máj a bélből felszívódott, vagy a szervezet által termelt aminosavakból fontos fehérjéket termel, így véralvadási faktorokat, szállítófehérjéket, gyulladásos folyamatokban résztvevő fehérjéket. A szénhidrát anyagcserében szabályozni tudja a vér cukortartalmát, mert cukrot raktározni, készíteni és lebontani is tud. A zsíranyagcserében befolyásolni tudja a vérzsírszintet, melyet a zsírok mozgósításán, illetve bontásán keresztül valósít meg.
A máj egyéb feladatai
A májnak az emésztőfunkción kívül számos egyéb feladata is van. Például a szervezetben keletkező, vagy kívülről bekerült idegen kémiai anyagok átalakítását, közömbösítését a máj végzi. Hosszan fennálló májbetegség mellett vérszegénység alakulhat ki a vörösvérsejtek élettartamának csökkenése miatt. A szervezet tartalék vérmennyisége, mely a keringésből ki van kapcsolva, több szervben, így a májban is raktározódik. A zsírban oldódó vitaminok felszívódásához elengedhetetlenül szüksége a máj által termelt megfelelő epemennyiség . A májnak a D-és az A-elővitamin hatásos vitaminná alakításában is szerepe van.
Az epehólyag és az epeutak
Az epehólyag karcsú, körte alakú tömlő, mely a máj zsigeri felszínéhez illeszkedik. Az epehólyag testből és elvékonyodó nyakból áll, mely fokozatosan megy át a epehólyag-vezetékbe. Ebbe szájadzik be a májból érkező epevezeték, és közös elvezetést alkotnak a patkóbél felé. Nyugalmi állapotban a közös vezeték zárva van és az epe az epehólyagban gyűlik. Az epeutak hámján a vékonybéléhez hasonlóan bolyhok találhatók, melyeknek epesűrítő szerepük van.
Az epe
Az epe sötétzöld színű, sűrű folyadék. Színét a vérfestékből származó epefestékek adják. Az epében epesavak is vannak, melyek hatásossá teszik a hasnyálmirigy és a bélnedv zsírbontó emzimjeit. Felszíni aktivitásuk révén csökkentik a zsírok felületi feszültségét, így azok apró cseppekre válnak szét, valamint elősegítik a zsírsavak vízben oldhatóságát. Az epe termelése folyamatos, napi kb. 1-1,2 l., felhasználásáig az epehólyagban tárolódik. A táplálék a szájba kerülésekor a közös epevezeték elernyed, majd mikor a gyomortartalom a patkóbélbe jut, az epehólyag összehúzódik, és kiüríti tartalmát.