A petesejt
Az ember sejtjeiben az ember felépítésével, növekedésével, a szervezet működésével kapcsolatos összes információ megtalálható. Az információk egy spirálisan felcsavarodott DNS nevű anyagban találhatók, a DNS-t a sejtek magjaiban úgynevezett kromoszómapárokba rendeződve találhatjuk meg. 23 kromoszómapár található az emberi s ejtben, 22 testi kromoszóma és 1-1 nemi kromoszóma, X illetve Y. Ha két X nemi kromoszóma van a sejtben, akkor nőről, ha egy X és egy Y, akkor férfiról van szó. A petesejt az emberi szervezet legnagyobb és szabad szemmel is látható sejtje. A tüszőérés során a petesejt felkészül a megtermékenyítésre, azaz a hímivarsejttel történő egyesülésre. A petesejtben a korábbi osztódások eredményeként 23 kromoszóma található, 22 testi és egy X nemi kromoszóma. A hímivarsejtben, hasonlóan a petesejthez, szintén 23 kromoszóma található, 22 testi és egy X vagy egy Y nemi kromoszóma. Megtermékenyítéskor a petesejtben és hímivarsejtben lévő DNS állomány egyesül, így a létrejövő sejtben 23 pár kromoszóma lesz. A tüszőrepedést követően a petesejt a hasüregbe kerül, majd a méh ürege irányába vándorol a méhkürtön keresztül, mozgásában a kürt belsejében lévő csillók segítik. A petesejt élettartama 12- 24 óra, megtermékenyítés a méhkürtben történik, ha erre nem kerül sor, a petesejt a méh üregébe vándorol, és elpusztul.
A hímivarsejt (spermium)
Az ember sejtjeiben az ember felépítésével, növekedésével, a szervezet működésével kapcsolatos összes információ megtalálható. Az információk egy spirálisan felcsavarodott DNS nevű anyagban találhatók, a DNS-t a sejtek magjaiban úgynevezett kromoszómapárokba rendeződve találhatjuk meg. 23 kromoszómapár található az emberi sejtben, 22 testi kromoszóma és 1-1 nemi kromoszóma, X illetve Y. Ha két X nemi kromoszóma van a sejtben, akkor nőről, ha egy X és egy Y, akkor férfiról van szó. A hímivarsejtben 23 kromoszóma található, 22 testi és egy X vagy egy Y nemi kromoszóma. Megtermékenyítéskor a petesejtben és hímivarsejtben lévő DNS állomány egyesül, így a létrejövő sejtben 23 pár kromoszóma lesz. A hímivarsejtek (spermiumok) az emberi test legkisebb sejtjei közé tartoznak, a petesejt 200 000-szer nagyobb. Az ondóürítéskor kiürülő 2-5 ml váladékban 20 millió spermium van milliliterenként. A spermiumok fejből, nyakból és farki részből állnak.
A petesejt vándorlása
A tüszőrepedést követően a petesejt a hasüregbe kerül, majd a méh ürege irányába vándorol a méhkürtön keresztül, mozgásában a kürt belsejében lévő csillók segítik. A petesejt élettartama 12- 24 óra, megtermékenyítés a méhkürtben történik, ha erre nem kerül sor, a petesejt a méh üregébe vándorol, és elpusztul.
A spermiumok útja
A nő és a férfi közösülésekor az ondóváladék a hüvelyben lévő hímvesszőből a hüvelybe kerül. A herében termelődő, majd a mellékherékbe kerülő hímivarsejtek az ondóvezetéken át a prosztatába jutnak. A hímivarsejtek akkor válnak igazán mozgékonnyá, amikor kapcsolatba kerülnek a prosztata váladékával, helyváltoztatási képességük megnő, percenként képesek akár négy millimétert is előrejutni. Ezt a képességüket a hüvelyben harminc-negyven óráig őrzik meg, utána mind „gyorsaságuk”, mind megtermékenyítő képességük elvész.
A hüvelybe jutott hímivarsejtek haladását a női nemi szervek enyhén lúgos kémhatása segíti. Mindegyikük tartalmazza azt a behatolást elősegítő enzimet, amely képes a petesejtet körülvevő védőburkot feloldani. Ahhoz, hogy a folyamat eredményesen menjen végbe, sokmilliónyi spermiumra van szükség, amelyek közül azonban csak egyetlen egy jut a petesejt belsejébe, és termékenyíti meg azt.
A petesejt megtermékenyülése
A megtermékenyítés az ivarsejtek egyesülését jelenti, ez a folyamat nagyjából 24 óráig tart, és két fő részre osztható. A hímivarsejt (spermium) behatol a petesejtbe, a hímivarsejtek hüvely felőli áramlása során elpusztuló hímivarsejtekből származó enzimek is segítik, hogy a petesejtet elérő spermium átjusson a petesejt védőburkán. Miután egy spermium bejutott a petesejtbe, annak fala átjárhatatlanná válik más hímivarsejtek számára. A második szakaszban a hímivarsejtben és a petesejtben lévő örökítőanyag egyesül, így létrejön az úgynevezett zigóta, amely már tartalmazza az emberre jellemző 46 kromoszómát.
A megtermékenyülés helye
Egy-egy ondókiürítéskor 2-5 ml ondó ürül ki, amiben nagyjából 200-300 milliónyi spermium van, ebből a hatalmas számú élénken mozgó sejtből csak egy termékenyíti meg a petesejtet. Az ondó a kiürülést követően zseléhez hasonlóvá válik, a hímivarsejtek a savas kémhatású hüvelyben elpusztulnak, de a méhszájig eljutott hímivarsejtek mozgása, az ott lévő lúgos kémhatás hatására, felgyorsul. A méhüregen a hímivarsejtek gyorsan átjutnak, és a petevezetőbe kerülnek, ahol megtörténik a megtermékenyítés.