A petefészek szöveti felépítése
A petefészek felszínét hámréteg borítja, alatta rostos kötőszöveti réteget, azon belül úgynevezett kéregállományt találunk. A különböző érettségű tüszők ebben a kötőszöveti állományban találhatók. A petefészek belsejében ereket, idegeket, kötőszövetet találunk, ezt a területet velőállománynak hívjuk.
A méh falának szöveti felépítése
A méh fala háromrétegű, kívülről nyálkahártya borítja a méh vastag izomrétegét, a méhizomzatot belülről a méhnyálkahártya borítja. A méhizomzat szerkezetére jellemző, hogy körkörös és hosszanti izomrostok alkotják. A méh izomzata úgynevezett sima izomzat, melynek jelenléte az üreges szervekben (erek, belek stb.) tipikus. Szemben a vázizmokkal, simaizmaink működését nem tudjuk akaratlagosan befolyásolni.
A méhnyálkahártyában felszíni hámot, mirigyeket, ereket és kötőszövetet találunk. A méhnyálkahártya vastagsága a menstruációs ciklusban zajló hormonális változásoknak megfelelően változik. A ciklus elején a kevés az ér a nyálkahártyában, a hám vékony, tömött. A hormonális változások (ösztrogén) hatására a mirigyek száma nő, és egyre érdúsabb lesz a nyálkahártya.
A méhnyálkahártya a ciklus második felében megvastagszik, hormonhatásra (progeszteron) a mirigyállomány felszaporodik, a benne lévő erek kanyarulatossá válnak. Majd a ciklus végére a progeszteron szint csökkenésével mirigyek működése leáll, a nyálkahártya elvékonyodik, apró bevérzések alakulnak ki, a nyálkahártya elhal, és vérzés kíséretében leválik.
A here szöveti felépítése
A here szerkezete: a herét átmetszve látható, hogy az állomány ék alakú korongokra, a herelebenykékre oszlik. A herelebenykék szabálytalanul összegöngyölt csövekből állnak, melyek kanyarulatos csatornákban végződnek, és végül a herecsatornácskába torkollanak. A herecsatornácskák egy hálózatos résrendszerbe futnak össze, innen indulnak az úgy nevezett elvezető herecsatornák. A herelebenykékben található csövecskékben zajlik a hímivarsejtek (spermiumok) fejlődése. A herében speciális sejteket találunk: az úgynevezett Sertoli-féle dajkasejtek kehelyszerű végében FSH hormon hatására zajlik a spermiumok érése. Az úgynevezett Leydig sejtekben zajlik LH hormon hatására a hím nemi hormonok termelése.
A prosztata szöveti felépítése
A prosztatában simaizmok között elhelyezkedő mirigyeket találunk, számuk mintegy 20-30. A mirigyek nem csak váladékot termelnek, hanem tág járataiknak köszönhetően váladék tárolására is alkalmasak. A mirigyek működését hormonális hatások befolyásolják, a prosztata váladéka a spermiumok mozgását aktiválja, illetve a hígítja a spermát. A prosztata nyugalmi helyzetben egy milliliter váladékot termel, ez a mennyiség szexuális izgalom hatására megnő.