Az alvás
Az alvás az idegrendszer speciális működési állapota. Előidézője az agy bizonyos területeiről (hipotalamusz, és az agytörzs felszálló aktiváló rendszere) a kéregbe szétsugárzó gátlás. Az alvás és ébrenlét ciklusok periodikusan követik egymást, normális esetben a napszakoknak megfelelően. Egy egészséges felnőtt számára a napi ideális alvásmennyiség 8 óra. Az alvás maga is ciklusos tevékenység. A szendergés felületes, közép mély majd mély alvás követi, ezután következik a gyors szemmozgásokkal járó speciális REM fázis – ilyenkor leggyakrabbak az álmok – ezután a ciklus kezdődik elölről. Egy alvásciklus 1, 5-2 óráig tart.
A tanulás
A tanulás a magatartás megváltoztatásának képessége a megszerzett tapasztalatok útján. Típusai: feltételes reflex (pl. a klasszikus Pavlovi kísérlet), operáns kondicionálás (a tanuló helyes vagy helytelen cselekedeteit jutalmazza, vagy bünteti a környezete), modelltanulás (utánzásos tanulás). A tanulás helye az agykéreg, de agytörzsi és egyéb területek is részt vesznek benne.
Az emlékezés
Az emlékezés a múltbeli tapasztalatok visszaidézésének képessége. Ez történhet tudatos vagy tudatalatti szinten. A tudatos emlékezésnek két fajtája van, a rövid távú (néhány perc, pl. egy telefonszám fejbentartása) és a hosszú távú memória. A tudatos emlékezéshez szükség van az agykéregre, különösen a halántéklebeny bizonyos területeire. A hosszú távú memória zavarai a különböző emlékezetkiesések (amnéziák).