A keringési rendszer fejlődési rendellenességei
Jellemző elváltozások:
- Ritka, panaszokat nem okozó elváltozás a szív fordított állása (tehát a mellkas jobb oldalán helyezkedik el a szív).
- A pitvarok és a kamrák közötti sövény részleges hiánya (ilyenkor az elhasznált vér keveredik a friss vérrel, tehát a szervezet kevert vért kap).
- A korán felismerhető két gyakori nagyér fejlődési hiba a Botallo-vezeték nyitva maradása és az aorta szűkülete.
A szív fejlődési hibák nagy részét már csecsemő- és kisgyermekkorban felismerik. A szív fejlődési rendellenességek korai felismerésével és a korrekciós műtétek elvégzésével ezek a fejlődési rendellenességek gyógyíthatók, és a betegek teljes értékű életet élhetnek. A kellő időben végzett műtét súlyos szövődményektől mentheti meg a beteget.
A megelőzés lehetőségei:
A terhesség alatt végzett ultrahang vizsgálatok célja, hogy a fejlődési rendellenességek korai felismerését célozzák.
A csecsemők rendszeres gyermekorvosi vizsgálatának eleme a keringési rendszer vizsgálata, melynek célja a szívfejlődési rendellenességek korai felismerése.
A fejlődési rendellenességek oka ismeretlen, de ismertek azok a hatások, amelyek mint kockázati tényezők számítanak: terhesség alatt elszenvedett rózsahimlő, gyógyszer- vagy sugárártalom.
A szív gyulladásos elváltozásai
A gyulladásos elváltozások a szív mindhárom rétegét megbetegíthetik, azaz a szívbelhártya gyulladása, a szívizom gyulladása és a szívburok gyulladása is előfordul.
Lehetséges kórokozók: baktériumok (pl: Streptococcus okozta reumás láz), vírus, gomba. A szív gyulladásos betegségei leggyakrabban úgynevezett másodlagos betegségként jelentkeznek, például egy torokgyulladás vagy ízületi gyulladás szövődményeként jelennek meg. A tüneteket alapvetően befolyásolja, hogy a szív mely rétegére terjed ki a gyulladás.
Általános tünetek:
Gyengeség, fáradékonyság, hőemelkedés, láz, szapora pulzus (munka közben, majd nyugalomban is), ritmuszavar, szív teljesítő képességének csökkenése, nehéz légzés (munka közben, majd nyugalomban) majd a szív működésének elégtelensége.
A gyógyítás fő elve a célzott terápia a kórokozó elpusztítása érdekében, ágynyugalom, szövődmények megelőzése (maradandó károsodás pl: billentyűk megbetegedése). A szív gyulladásos megbetegedései szempontjából nagy jelentősége van a megelőzésnek. A szervezetben kialakuló gyulladások megfelelő, célzott ellátása minimalizálja a szövődményes esetek számát, így a szív gyulladásos megbetegedéseit is.
A szívinfarktus
A szívizom vérellátásának hírtelen zavara, oxigénhiányos állapota a szívinfarktus. Ennek az oka általában a szívet ellátó koszorús erek szűkülete vagy teljes elzáródása és az érhez tartozó szívfal szöveteinek oxigénhiánya majd elhalása.
Tünetei elég változatosak, de jellegzetes a mellkasban jelentkező nagy szorító fájdalom, amely a bal vállba, karba és bal lapockába sugárzik, a beteg verejtékezik, halálfélelme van és nehézlégzése.
Hajlamosító tényezői: hajszolt életmód, stressz, dohányzás, minden olyan elváltozás, amely során a vér koleszterinszintje megemelkedik, cukorbetegség, helytelen táplálkozás, elhízás, mozgásszegény életmód, öröklött hajlam.
Kezelés lehetőségei sokat fejlődtek az elmúlt 5-10 évben, mert ma már lehetőség van a szívfal maradandó károsodás nélküli gyógyulásra. A kezelés első lépése a fájdalomcsillapítás, majd az elzáródás kezelése gyógyszeres vagy eszközös eljárással, itt is lehetőség van az áthidaló érműtétre, vagy szívkatéterezés során a koszorús ér tágítására.
Megelőzés, és a további infarktusok megelőzősnek lehetősége az életmód átalakítása.
A szívbillentyű betegségei
Szívbillentyűhibáról akkor beszélünk, ha a szív valamelyik billentyűje alak- és működésváltozás miatt nem tudja feladatát ellátni.
A legtöbb billentyűhibát a szívbelhártya gyulladásos elváltozásának billentyűre terjedése okozza.
Típusai:
- ha a károsodott billentyű nem zár tökéletesen, akkor elégtelenségről beszélünk
- ha a billentyű nem nyílik ki teljesen, akkor szűkületről beszélünk
A szívbillentyű bármelyik elváltozása következtében a beteg billentyű mögötti területen megnövekszik a visszamaradt vér mennyisége, mert vagy nem tud átfolyni, vagy visszafolyik. Ezért a mögöttes területen nő a nyomás, amelyet a szív úgy tud ellensúlyozni, hogy az adott üreg falát kitágítja (a szívfal megnyúlik), ez az állapot nem tartható fenn hosszú ideig, így a nyomásfokozódás átterjed az adott üregről az odaérkező erekre. Jobb szívfél esetén a nagyvénákra, tehát a test felé, bal szívfél esetén a tüdő felé. Eközben a szívizom megvastagodik a többletmunkától, de a koszorús erek a megnövekedett izomtömeg fokozott anyagcsereigényét csak bizonyos határig képesek kielégíteni, így a szív tartalékereje kimerül, és kialakul a szívelégtelenség.
Kezelés lehetőségei: Elsősorban tüneti kezelés, majd az ok megszüntetése. Számos esetben a billentyű hibát már csak műtéti megoldással lehet kezelni, azaz műbillentyű beültetése történik.
Megelőzésének lehetősége a szívbelhártya gyulladás megelőzése, azonban ha kialakult, akkor a gyors diagnózis felállítása és a megfelelő terápia alkalmazása a cél a szövődmények elkerülése érdekében.
Szívelégtelenség
A szív nem képes a szövetek anyagcseréjéhez elegendő vért pumpálni, vagy csak nagy erőfeszítéssel tudja megtenni. A szív hosszú ideig megpróbálja ellátni a pumpafunkcióját úgy, hogy fokozza a teljesítményét, ezért a bal kamra fala megvastagszik, de ezt az állapotot nem tudja sokáig fenntartani, így egy idő után kimerül. Ezt hívjuk akut szívelégtelenségnek.
Ilyen esetben fontos az alapbetegség pontos megállapítása.
Lehetséges oka:
- olyan szívbetegségek, amelyek a pumpafunkciót rontják (koszorúér betegség, magas vérnyomás, billentyűbetegség, szív fejlődési rendellenesség)
- olyan állapotok, amelyekben a kamra telítődése csökken (vitorlás billentyű szűkülete, szívburok betegsége)
- A tüdő súlyos krónikus betegsége (légző felület csökkenése)
Általános tünetek: fáradékonyság, gyengeség, éjszakai nehézlégzési roham, nehézlégzés (nyugalmi), vizenyőképződés az alsóvégtagon, egészen a tüdő telítődéséig.
A kezelés célja a tünetek enyhítése és a kiváltó tényezők megszüntetése. A szív munkájának csökkentése, ágynyugalom, pl: a magas vérnyomás enyhítése, a vizenyők megszüntetése. A tüneti terápia minden esetben kiegészül az oki terápiával, azaz az alapbetegség hatásos kezelésével.