Tananyag választó:
A hormonális rendszer betegségei
A mellékvese betegségei
A mellékvesekéreg túlműködése
A mellékvesekéreg túlműködése két ok miatt alakulhat ki. Egyrészt a hipofízis ACTH termelése lehet fokozott, másrészt a mellékvesekéreg önmaga is termelhet több hormont a kelleténél. Attól függően, hogy a kéreg mely rétege működik hibásan, más és más kórkép alakul ki. Ha a hormontermelő jóindulatú daganat a zóna glomeruláris sejtjeiből áll, akkor az aldoszteron túlzott jelenléte alakítja a betegséget, a Conn szindrómát, és a vese kevesebb nátriumot és több káliumot választ ki. A nátrium visszaszívás eredménye a fokozott vízvisszatartás, és a vérnyomás emelkedése. A második réteget zóna faszcikuláris betegsége esetén a kortizol termelődik nagyobb mennyiségben. A kortizol hatására a vércukorszint emelkedik, diabetes lesz, illetve a szervezet ellenállóképessége csökken, hiszen a sejtes immunválaszban résztvevő sejteket gátolja. A zóna retikuláris túlműködésekor szexuálszteroidjainak hatására a férfias jellegek fokozódnak, jelentős szőrnövekedés indul meg, agresszió és uralhatatlan szexuális vágy jelentkezik. Amennyiben a fokozott működés mindhárom réteget érinti, akkor alakul ki a klasszikus mellékvesekéreg túlműködés kórképe, a Cushing kór. Mindhárom rétegnél elmondott tünet egyidejűleg jelentkezik, és a beteg jellegzetes külalakot ölt: kialakul a holdvilág arc, furunkolózis jelentkezik a bőrön, a csípő és a comb jellegzetes úgynevezett bricsesz-nadrág elhízása jön létre.
A mellékvesekéreg elégtelen működése
A mellékvesekéreg elégtelen működésének következtében az Addison-kór alakul ki. A három ismert hormon család hiánya miatt alacsony vérnyomás, hipoglikémia alakul ki. A csökkent működés miatt a hipofízis ACTH termelése jelentősen megnő. Mivel az ACTH molekula egy része gyakorlatilag megegyezik az MSH-val, ezért jellegzetes elszíneződés jön létre a betegeken.
A mellékvesevelő működési zavarai
A mellékvesevelő túlműködése leggyakrabban annak daganatos megbetegedése esetén alakul ki. A daganatos sejtek kontroll nélkül termelik hormonjukat, és így alakul ki a jellegzetes tünet. Leggyakrabban magasvérnyomásos krízisek esetén kell feokromocitómára, azaz mellékvesevelő daganatra gondolni. Ilyenkor extrém magas vérnyomásértékeket mérhetnek, akár 220 Hgmm-es szisztolés értékkel. A magas vérnyomáson kívül gyakori a fokozott szívműködés, az izzadás, a légvételek számának növekedése, tehát minden, ami a szimpatikus tónus fokozott jelenlétére utal.