A hipofizis elülső lebenyének működése
A hipofízis elülső lebenyét adenohipofízisnek hívjuk, mert ez a sejtcsoport termeli a hipofízis azon hormonjait, melyek más, részben belső elválasztású mirigyek funkcióit szabályozzák, úgynevezett trop- (serkentő) hormonok. A hormonok termelését és vérbe történő kibocsátását a hipotalamusz releasing faktorai fokozzák. Az adenohipofízis hormonjai a: növekedési hormont (Growth hormon, GH), az adenocorticotrop hormon (ACTH), a tireoidstimuláló hormon (TSH), a gonadotrop hormonok (folliculus stimuláló FSH, Laktotrop LH) valamint a melanocitákat serkentő hormon (MSH). A GH hatására a szervezet alapanyagcseréje fokozódik, a cukorháztartásban a vércukor szint és a sejtek cukor felvétele is növekszik. Minden anyagcsere folyamat, amely a növekedés irányába hat, fokozódik. Az ACTH a mellékvese kéreg funkcióját serkenti. A gonadotrop hormonok a nemi mirigyek és az emlő tevékenységét szabályozzák férfiban és nőben eltérő módon.
A mellékvesekéreg serkentő hormon (ACTH)
A mellékvesekéreg működését a hipofízis ACTH (adenocorticotrop) hormonja szabályozza. Hatására a mellékvesekéreg mindhárom rétegében fokozódik a hormontermelés. Ha a mellékvesekéreg által kibocsátott mineralokortikoidok, glikokortikoidok és szexuálszteroidok mennyisége a vérben növekszik, a hipotalamusz leáll az ACTH-RF termeléssel, és így a hipofízis sem bocsát ki több ACTH-t. A mellékvesekéreg hormonjai a szervezet ásványi anyag forgalmát, cukorháztartását, illetve a tesztoszteron termelését, férfi nemi jelleget (pl. szőrnövekedést ) szabályozzák.
A pajzsmirigy serkentő hormon (TSH)
A hipotalamuszban TSH-RF termelődik, amely az adenohipofízisbe jutva a TSH vérszintjének emelkedéséhez vezet. A TSH hatására a pajzsmirigyben fokozódik a már kész és tárolt hormonok vérbe történő kijuttatása, illetve a hormon termelése is. A pajzsmirigy hormonjai a szervezet alapanyagcseréjét fokozzák, és a csontokba történő kálcium beépülést serkentik.
Növekedési hormon
A növekedési hormon (GH) a hipofízis elülső lebenyében a hipotalamusz által termelt releasing-faktor, a GH-RF hatására termelődik és szabadul fel. A GH hatására a szervezet alapanyagcseréje fokozódik, a cukorháztartásban a vércukor szint és a sejtek cukor felvétele is növekszik. Minden anyagcsere folyamat, amely a növekedés irányába hat, fokozódik.
Tüszőérést serkentő hormon
Az FSH az FSH-RF hatására szabadul fel az adenohipofízisből. Az FSH, mint azt neve is mutatja, a petefészekben található, már a leánygyermekek születésekor ott lévő úgynevezett primordiális tüszőkre hat, a tüsző érését indítja el. Férfiakban a spermiumok érését serkenti. Az elsődleges tüsző az FSH hatására átalakul másodlagos tüszővé, ami azt jelenti, hogy alkalmassá válik arra, hogy a petesejtet tüszőrepedéskor kilökje magából.
A sárgatest működést serkentő hormon
Az LH az LH-RF hatására szabadul fel az adenohipofízisből Az LH azaz sárgatest serkentő hormon hatására a tüszőrepedést követően kialakuló sárgatest életképes marad addig, amíg az általa termelt progeszteronra a terhesség kialakulásához és kezdeti fenntartásához szükség van. A terhesség előrehaladtával a placenta (méhlepény) veszi át a terhesség fenntartásához szükséges hormontermelés szerepét.
A prolaktin
A prolaktin, azaz laktotrop hormon az adenohipofízisből szabadul fel. Ürítését a hipotalamusz egyetlen inhibitor hormonja szabályozza. A szülést követően a terhességet fenntartó hormonok szintjének lezuhanását követően kezd el fokozott mennyiségben termelődni elérve ezzel az emlő szoptatásra történő felkészülését. A prolaktin hatására az emlőben a mirigyképződés megindul, illetve fokozódik. A tejelválasztás megindul, az emlő külső elválasztású mirigyei működni kezdenek.
A férfiakban a gonadotrophormonok hatása (ICSH)
A hipofízisben termelődő LH, azaz luteinizáló hormon férfiakban is kifejti hatását, még hozzá a here intersticiális sejtjein. Hatására a here Leydig sejtjeinek androgén termelése növekszik.
Melanocitastimuláló hormon (MSH)
A szervezet festék anyagcseréjét a hipofízis elülső lebenyében termelődő MSH, melanocita stimuláló hormon szabályozza. Hatására a bőrben található festéket (melanint) termelő sejtek fokozzák termelésüket, és a bőr barnás elszíneződéssel reagál.