Az ízületeket csontok alkotják, amelyek egyszerű esetben két csontból állnak, amelyeknek az egyik vége ízületi fejet és a másik csont vége az ízületi árkot képezi. Az ízületi fej és árok porccal borítottak, köztük ízületi üreg található. Az ízületi üregben néhány csepp ízületi folyadék van, amely a sikamlós mozgást biztosítja. Az ízületet ízületi tok veszi körül, amely vér- és idegellátása nagyon jó. A csontos végeket ízületi szalagok tartják össze. Az egyszerű ízületek képzésében csak két csont vesz részt, míg az összetett ízületek esetén ennél több csont vesz részt az ízület alkotásában.
Az izületeket összetartó tényezők
Az ízületeket több tényező tartja össze. Az ízületi üregben légüres tér van, így a csontok végére nyomást gyakorol a légoszlop. A combcsont végére pl. 12, 5 kg súly nehezedik. Összetartó tényezők a porcok között jelenlévő tapadási erő, az ízületi tok és az ízületi szalagok. Az ízületeket összetartja a körülötte levő izmok, lágyrészek és a bőr is.
Mozgások az izületekben
Az ízületekben mozgás jön létre, ha a porccal borított részek elcsúsznak egymáson. A mozgások irányát és terjedelmét meghatározza az ízfelszínek alakja, az ízületi tok és szalagok állapota. A szalagok feszességének mértékétől függ a csontok kitérése. Az ízületekben létrejövő mozgások meghatározása a csontok által bezárt szög mozgás közbeni változása. Ez alapján lehet hajlítás, amikor a bezárt szög kisebb lesz, feszítés, amikor ez a szög nagyobb lesz. A test középsíkjához képest, ha a végtagcsont távolodik távolításnak, ha közeledik, akkor közelítésnek nevezzük. Amennyiben egy csont saját tengelye körül mozog, forgómozgásról beszélünk.
Egytengelyű ízületek
Egytengelyű ízületben egy tengely mentén jön létre mozgás. Egytengelyű vagy hengerízület, az ujjpercek közti ízület, amelyben csak hajlítás és feszítés jön létre. Forgóízület esetén a csont hossztengelye mentén történik az elmozdulás. Ilyen ízület az alkart képező singcsont és az orsócsont közti ízületben létrejövő mozgás, valamint az első és második nyaki csigolya közti mozgás.
Kéttengelyű izületek
A kéttengelyű ízületben két tengely mentén jön létre mozgás. Ez a mozgás lehet hajlítás, feszítés és közelítés, távolítás. Ilyen mozgások jöhetnek létre az ellipszoid és a nyeregízületben. Ellipszoid ízület az alkarcsontok és a kéztőcsontok között jön létre, nyeregízület a csuklóízületben van.
Háromtengelyű izületek
A háromtengelyű ízületet gömbízületnek is nevezzük, benne három tengely körül mehet végbe mozgás. Ezekben az ízületekben minden irányú mozgás létrejöhet. Az ízületi tok bő, a szalagok lazák. Ilyen ízület a váll és a csípőízület.