A szomatikus idegrendszer
A szomatikus idegrendszer a teljes test (a zsigerek kivételével), azaz a testfal és végtagok érző és mozgató beidegzését látja el. Központi része az agy és gerincvelő, környéki részei az érző és mozgató idegek.
A vegetatív idegrendszer
A vegetatív idegrendszer az idegrendszer azon része, amely a szervezet belső egyensúlyáért felel, az akarattól független működések szabályozását látja el. Központi részei a hippokampuszban, a köztiagyban, az agytörzsben találhatóak. A gerincvelő bizonyos sejtcsoportjai szintén részt vesznek a vegetatív idegrendszer működésében. Környéki részei a vegetatív idegrostok és a vegetatív idegdúcok. A vegetatív idegrendszer a belszervek (zsigerek) beidegzését látja el, mint például a szív, a tüdő, a máj, a belek, a nyál-, az emésztő-, és a verejtékmirigyek. Ugyanúgy ahogy a szomatikus idegrendszer működése, a vegetatívé is reflexkörökön alapul.
A stressz
A stresszválasz a teljes szervezet védekező reakciója egy a külvilágból érkező veszélyes vagy fenyegető ingerre (pl. támadó ragadozó, éhség, betegség), melyet stresszhelyzetnek nevezünk. Élettani jelentősége abban áll, hogy a szervezet mozgósítja tartalékait a veszély elhárítására. Ebben központi szerepet játszik a vegetatív idegrendszer szimpatikus idegrendszernek nevezett része. Stresszhelyzetben emelkedik a vérnyomás, szaporább lesz a szívverés, több vér jut az agyba és egyéb létfontosságú szervekbe. A stresszválasz kialakulásában a belsőelválasztású mirigyeknek is szerepe van.