Mozgási szervrendszer
Mozgási szervrendszerünket két részre oszthatjuk, a csontvázra és a csontokhoz kapcsolódó izmokra. A csontváz egyrészt tartja testünket, vagyis belső vázat alkot, másrészt védi szerveinket. A mozgás a csontokhoz tapadó izmok összehúzódásának eredménye. A mozgási szervrendszer aktív része tehát az izomzat, passzív része pedig a csontváz.
Csontok felépítése
A csontokat kívülről kötőszövetből álló csonthártya burkolja. Az ebben haladó erek belépnek a csontszövetbe és biztosítják ellátását. A csonthártya a csontok vastagodásában és az esetleges sérülések utáni helyreállításban, a regenerációban is fontos szerepet játszik. A csonthártya alatt a csontok külső rétegét tömör csontszövet alkotja, beljebb pedig általában apró üregekkel tagolt szivacsos állomány található. Az üregeket vörös csontvelő tölti ki, amely kötőszövetből áll és a vér sejtjeinek képzésében van szerepe. A végtagok hosszú csontjainak középső, csőszerű részében a vastag, tömör csontszöveten belül a velőüreg található. Belsejét a javarészt zsírszövetből álló sárga csontvelő tölti ki. A csontok szerkezetük, üregeik megfelelő elrendeződése révén aránylag könnyűek, ugyanakkor nagy teherbírásúak.
Csontjaink alakja rendkívül sokféle, attól függően, hogy hol helyezkednek el és mi a feladatuk. Végtagjaink vázát a közismert, jellegzetes csöves csontok alkotják. A lapos csontok közé tartoznak az agykoponya csontjai és a mellcsont. Szabálytalan csontok például a csigolyák.