- 4 téma
- 2 gyűjtemény
afrikai elefánt
Az afrikai elefánt (Loxodonta africana) az elefántfélék családjába tartozó növényevő emlős, amely a legnagyobb ma élő szárazföldi állat. Afrikában őshonos. Magassága elérheti a 3 métert, tömege pedig akár 6-8 tonna is lehet. Az afrikai elefánt hosszú ormánnyal rendelkezik, melynek a szaglásban, ivásban és táplálékszerzésben van feladata. Felső metszőfoguk agyarrá módosult, mely a 2 méteres hosszúságot is elérheti. Az afrikai elefánt az indiai elefántnál nagyobb termetű, s rokonánál lényegesen nagyobb fülekkel rendelkezik.
anakonda
Az óriáskígyófélék családjába tartozó, Dél-Amerikában honos nagytermetű kígyók. Testalkatuk vaskos, testtömegük elérheti a 250 kg-ot, s ezzel az anakondák a világ legnagyobb tömegű kígyói. Életük során testhosszuk akár az 5-10 m-t is elérhet. Kiváló úszók, előszeretettel tartózkodnak folyók, mocsarak közelében. Táplálékuk fő részét vízi állatok, emlősök és madarak teszik ki. Egy kifejlett anakonda akár egy tapír elejtésére is képes. Jeles képviselői a zöld anakonda és sárga anakonda.
aszpektus
Aszpektus A társulás rendszeresen visszatérő állapota, amelynek oka a
környezet ritmusos változása. Legismertebbek az évszakoktól függően
ismétlődő aszpektusok.
asztalközösség
Az asztalközösség olyan kapcsolat két népesség között, amely az egyik fél számára előnyös, a másik fél számára pedig közömbös. Ilyen kapcsolat van például a ragadozók és a dögevők népességei között.
átlagos tűrőképesség
A környezeti tényezők értékeinek átlag körüli tartományát toleráló élőlény tűrőképessége. Nagyobb alkalmazkodóképességet biztosít, mint a szűk tűrésű fajoké, de nem alkalmas a környezeti szélsőségek tartós elviselésére.
babérlombú erdő
Mérsékeltövi és trópusi területek határán, monszun éghajlaton kialakuló, főként örökzöld fajokból álló erdőségek. Szubtrópusi esőerdőnek is nevezik. A fák többsége örökzöld, leveleik fényesek és bőrneműek. Gyepszintje, moha-, és zuzmószintje egyaránt fejlett. Délkelet-Ázsia természetes növényzete babérlombú erdő.
belső váz
Állatok testén belül elhelyezkedő szilárdító képződmény. Jellemző az elő- és a fejgerinchúrosokra / gerinchúr/, a gerincesekre /porcos váz, csontváz /
bimbózás
Egyes állatcsoportokra jellemző ivartalan szaporodási forma. A szülőegyed testfalán először egy kidudorodás, sarj jelenik meg, amelyből kialakul a szülőével megegyező alakú test. A folyamat végén az új egyed leválhat, és önálló életet kezdhet, vagy pedig az egyedek együtt maradnak, és telepet képeznek.
bioszféra
A bioszféra a földi élet színtere: a szárazföldek, a levegő, a vizek, vagyis minden olyan terület, ahol élőlények találhatók.
cetek rendje
Az emlősök osztályába tartozó rend. A cetek testalkata teljesen a vízi életmódhoz alkalmazkodott. Két csoportjuk a fogascetek (pl. delfinek) és sziláscetek (pl. kékbálna, hosszúszárnyú bálna stb).
csalánozók
Egyszerű felépítésű, sugaras szimmetriájú, tengeri vagy édesvízi állatok. Két megjelenési formájuk van: polip alak és medúza. Testük átlátszó, csak két sejtsor vastag, közötte kocsonyás állagú anyag van. Nevüket csalánsejtjeikről kapták, melyekkel zsákmányt ejtenek. Űrbelük és hálózatos idegrendszerük van. A tengerekben élnek lebegő életmódú medúzák, valamint aljzathoz rögzült virágállatok (korallok, tengeri rózsák) és hidrák.
csimpánz
A főemlősök rendjébe, az emberfélék családjába (Hominini) tartozó emberszabásúak, az ember legközelebbi rokonai. Két fajuk van, mindkettő Afrikában él: a bonobo más néven törpecsimpánz (Pan paniscus) és a közönséges csimpánz (Pan troglodytes). Mindenevők, nagyobb csapatokban élnek főleg erdős területeken. Ma már mindkét fajuk erősen veszélyezetett, főleg az élőhelyek elvesztése, a fakitermelés miatt. Mivel genetikai állományuk 98,4%-ban azonos az emberével, korábban előszeretettel alkalmazták őket orvosi kutatások során, mára ezek többségét betiltották. Fejlett intelligengiájuk miatt ma már elsősorban tanulási kísérletekben vesznek részt.
datolyapálma
A Kanári-szigeteken, a Közel- és Közép-Keleten, Észak-Afrikában, Indiában, Pakisztánban őshonos pálmafaj. Gyümölcse miatt más földrészeken is termesztett növény. Akár 23m-re is megnőhet, a termés fürtökben helyezkedik el, a fürtök akár a 8 kg-ot is elérik.
éghajlati övezet
A napsugarak beesési szöge, a tengeráramlatok, a domborzat, és az uralkodó szelek éghajlatot befolyásoló hatása által övezetesen kialakuló, jellegzetes élővilággal rendelkező területek.
egylaki
Az a növény, amelynek egyivarú – porzós és termős – virágai ugyanazon az egyeden nyílnak.
együttélés
Az együttélés, szakkifejezéssel szimbiózis olyan kapcsolat két populáció egyedei között, amely mindkét fél számára kedvező (+,+). A társszervezetek kölcsönösen segítik egymás elterjedését.
élőhely
Az élőhely olyan terület, amely életteret biztosít az ott élő fajok számára.
élősködés
Az élősködés, más szóval parazitizmus olyan kapcsolat két népesség között, amely az egyik fél számára előnyös, a másik fél számára pedig hátrányos. Az élősködő élőlény egy másikból, a gazdaszervezetből táplálkozik, de úgy, hogy a károsított egyedek általában nem pusztulnak el.
emlősök
A gerincesek közé, az emlősök osztályába tartozó állatok, amelyek állandó testhőmérsékletűek, kevés kivétellel elevenszülők, utódaikat tejmirigyeik illetve emlőik váladékával, tejjel táplálják. Testüket szőr borítja, ez másodlagosan hiányozhat (pl. a cetek esetében), gyökeres fogaik vannak, keringésük két vérkörös, idegrendszerük fejlett, váltivarúak. A legkülönbözőbb élettereket is benépesítik, földön, vízben, levegőben egyaránt előfordulnak.
erdőirtás
Mezőgazdasági, fakitermelési célból, és az urbanizáció következtében az erdőségek nagy mértékű irtása anélkül, hogy ezt szakszerű erdőtelepítés követné. Az erdőirtások következtében a talaj biomassza előállító képessége csökken, a légköri szén-dioxid mennyisége nő, a természetes élőhelyek és ez által az ott élő flóra és fauna állományának rohamos csökkenéséhez vezet.
erdős szavanna
Olyan terület, ahol a száraz évszak 6-8 hónap, de az évi csapadékmennyiség 900–1000 mm. Erdeje összefüggő, de a lombkorona szint alig zárt. A legtöbb fa csak 4-8 m magas száruk görbe, gyakoriak a tisztások.
esőerdő
Zonális társulás az egyenlítő környékén.
eukarióta
Azok az élőlények, amelyek sejtjeiben valódi, a sejtplazmától maghártyával elhatárolt sejtmag van. A sejtmagon kívül sejtplazmájukban még sokféle sejtalkotó (pl. színtest) található. Az élőlények nagy része ebbe a csoportba tartozik (egysejtű eukarióták, növények, állatok, gombák).
faj
Egy fajba soroljuk mindazokat az egyedeket, amelyek lényeges külső és belső tulajdonságaikban megegyeznek, és magukhoz hasonló, szaporodásra képes utódokat tudnak létrehozni.
fajdok
A tyúkalakúak rendjébe, fácánfélék családjába tartozó, általában közepes vagy nagytermetű madarak. Testük zömök, rövid, általában rossz repülők. Csőrük erős, végén kampós, karmaik jól fejlettek. A két ivar rendszerint nagyon eltérő, a hímek sokkal díszesebbek, mint a tojók. Fajaik az egész világon elterjedtek, hazánkban honos pl. a siketfajd és a nyírfajd.
fán lakó növény
A trópusi esőerdőkre jellemző növények, melyek a fák törzsén, ágain és lombkoronáiban telepszenek meg. Az életfenntartásukhoz szükséges vizet a csapadékból és a levegő páratartalmából biztosítják.
fejlábúak
A puhatestűek egyik csoportja, ide tartoznak a kalmárok, tintahalak, polipok, nautiluszok. Testtájaik a fejláb és a zsigerzacskó. A szájnyílás körül találhatók karjaik, amelyeken tapadókorongok lehetnek. Szájukban két papagájcsőrszerű állkapocs található, benne radulával. Jellegzetes szervük a tintazacskó, melyből veszély esetén sötét folyadékot ürítenek, amely megzavarja a támadót. Többségük képes a gyors színváltoztatásra. Szemük hólyagszem, felépítése nagyon hasonló a gerincesek szeméhez.
fókák
A ragadozók rendjébe, az úszólábúak (Pinnipedia) közé tartozó emlősök. Mellső lábaik úszó lábakká módosultak a hátulsók pedig elcsökevényesedtek. Testük orsó alakú, áramvonalas, és a bőr alatt található vastag zsírréteg megóvja őket a hidegtől a vízben és a szárazföldön egyaránt.
gerincoszlop
A gerincesek névadó szerve, a belső váz része, a test tengelye. Csigolyákból épül fel. A hüllők, a madarak és az emlősök testében nyaki, mellkasi, ágyéki, keresztcsonti és farok szakaszokra különül. A kétéltűeknél a nyak hiányzik. A halakban háti és farok szakasza van.
gombafonal
Hífa. A többsejtű gombákat felépítő csőszerű sejtfonalak. Faluk leggyakrabban kitin, ritkábban cellulóz.
gorilla
A főemlősök rendjébe, az emberfélék családjába (Hominini) tartozó emberszabásúak. A ma élő legnagyobb termetű főemlősök, Közép-Afrika esőerdőiben élnek. Két fajuk: a nyugati gorilla (Gorilla gorilla) és a keleti gorilla (Gorilla beringei), ez utóbbi alfaja a hegyi gorilla. Családi közösségekben (háremben) élnek, egy erős hím vezetésével. Színezetük fekete, a domináns hím háta őszes ("ezüsthátú"). Növényevők, a nap nagy részét táplálkozással töltik. Nagy testtömegük miatt mindig a talajon tartózkodnak. Intelligenciájuk és kommunikációjuk fejlett, eredményesen taníthatók jelbeszédre. Erősen veszélyeztetettek, kipusztulófélben vannak az erdőirtás és az orvvadászat miatt.
gyöktörzs
Pikkelyszerű allevelekkel borított, függőleges vagy vízszintes futású raktározó és szaporító föld alatti hajtás. Megtalálható pl. a gyermekláncfű, a nősziromfélék, a gyöngyvirág, a tarackbúza stb. testében.
hárpia
A hárpia (Harpia harpyja) a vágómadárfélék családjába tartozó, Közép-, és Dél-Amerika trópusi őserdeiben élő, hatalmas ragadozó madár. Testhossza 1 m körüli, szárnyfesztávolsága akár 2 méter is lehet. A tojó testmérete jóval nagyobb a hímnél. Nyaka és szárnyai kékesfeketék, feji és hasi része piszkosfehér. Farka hosszú keresztcsíkos. Csőre és karma erős. Fején felborzolható tollbóbita van.
hiúz
A ragadozók rendjébe és a macskafélék családjába tartozó nemzetség, amelynek négy faja Eurázsiában és Észak-Amerikában fordul elő. Jellegzetes bélyegük a fül csúcsán található szőrpamacs. Táplálékuk főleg kisebb állatokból: nyulakból, rágcsálókból áll. Az élőhelyek csökkenése miatt veszélyeztetettek. Magyarországon honos, de ritka a kárpáti hiúz (Lynx lynx carpathica).
imágó
A rovarok teljesen kifejlődött, szaporodóképes alakja.
ízelt láb
Az ízeltlábú állatok testén párosával megtalálható mozgásszerv. Ízülettel kapcsolódó ízekből áll, kitines külső váz borítja, amihez belülről harántcsíkolt izmok kapcsolódnak.
járóláb
A test földfelszíntől felemelésére és járással történő helyváltoztatásra szolgáló végtag.
jegesmedve
A jegesmedve (Ursus maritimus) a medvefélék családjába tartozó, az Északi-sarkvidéken élő ragadozó emlősfaj. A többi medvefajnál nagyobb termetű, testömege 400-600 kg is lehet. Bundája fehér vagy sárgás színű, tömött szőrű. Nem alszik téli álmot. Fő tápláléka a fóka. A globális felmelegedés következtében folyamatosan eltűnik élőhelye, ezért kihalás fenyegeti.
kagylók
Puhatestű, kétoldali szimmetriájú állatok. Meszes vázuk két részből álló teknő. Tengeri és édesvízi fajaik is vannak. Lassú mozgásúak, gyakran helyhez kötöttek. Szűrögető életmódot folytatnak, táplálékukat a héjak közé beszívott vízből szűrik ki a kopoltyúk segítségével. Főbb testtájaik a zsigerzacskó és láb, köpenyszegélyük gyakran összenő, fejük csökevényes.
kardszárnyú delfin
A kardszárnyú delfin (Orcinus orca) a fogascetek közé tartozó emlős, helytelenül gyakran gyilkos bálnának vagy orkának is nevezik. Valamennyi óceánban előfordul. Átlagosan nyolc méter hosszú, testtömege kilenc tonnát is elérhet. Nevét hosszú hátuszonyáról kapta, amelynek magassága akár 1,8 méter is lehet. Háta sötét, hasa világos színű. Ragadozó, halakon kívül delfinekkel és fókákkal is táplálkozik. Más delfinekhez hasonlóan, hangjeleket bocsát ki, és a visszaverődő hanghullámok alapján tájékozódik, így találja meg zsákmányát. Fejlett intelligenciájú állatok, családi közösségekben élnek. Élettartamuk akár 80 év is lehet.
kereklevelű harmatfű
A harmatfűfélék családjába tartozó 5 – 15 cm magas védett évelő növényfaj. A trópusoktól a sarkvidéki területekig az egész Északi féltekén előforduló lágyszárú növény. Túlnyomórészt lápok nitrogénvegyületekben szegény tőzegén él. Rovarfogásra módosult levelei tőlevélrózsában állnak. Levelei érintés hatására tigmonasztiás mozgásra képesek, és összecsukódnak, csapdába ejtve a rovarokat. A levélszéleken mirigyszőrök vannak, amelyek végén harmatcsepphez hasonló ragadós anyag válik ki, emésztőenzimet tartalmaz. A rovarok lebontásával elsősorban nitrogénigényét fedezi. Termése toktermés.
kétéltűek
A gerincesek egyik osztálya, mely elsőként alkalmazkodott a szárazföldi életmódhoz. Elnevezésük abból ered, hogy a kifejlett állatok életük nagy részét a szárazföldön töltik, de szaporodásuk még vízhez kötött. A lárvák a kikelést követően kopoltyúval lélegeznek. A kifejlett egyedek légzőszerve tüdő, bár a bőrükön és a nyálkahártyáikon keresztül is zajlik gázcsere. Változó testhőmérsékletű állatok. Fontosabb csoportjaik a farkos kétéltűek (gőték, szalamandrák), és a farkatlan kétéltűek (békák).
kétlaki
Az a növény, amelynek egyivarú – porzós és termős – virágai különböző egyedeken nyílnak.
kígyók
A pikkelyes hüllők alrendjébe tartozó, hosszúkás, megnyúlt testű ragadozó hüllők. Az evolúció során végtagjaik redukálódtak, eltűntek. Az alsó és felső szemhéjaik összenőttek egymással és átlátszó hártyaként védik a szemet. Külső fülük is hiányzik, ennek alapján is meg lehet különböztetni őket a lábatlan gyíkoktól. Tüdejük csak az egyik oldalon fejdődik ki. Vízben és szárazföldön egyaránt elterjedtek. Hosszuk 8 cm-től akár 11 méterig is terjedhet. Egyes kígyók méregfoggal is rendelkeznek, mérgüket főleg a zsákmány elejtésére használják.
kitin
Nitrogéntartalmú, szálas, rostos szerkezetű, kémiailag nagyon ellenálló, vízben nem oldódó összetett szénhidrát. Megtalálható például számos gerinctelen állat kültakarójában és a gombák sejtfalában.
kolibri
A kolibrifélék családjába (Trochilidae) tartozó madarak a világ legkisebb madarai közé tartoznak. Tollazatuk rendkívül színes, repülő ékszereknek is nevezik őket. Egyhelyben és hátrafelé is képesek repülni, amit a másodpercenként akár 12-90 szer csapkodó szárnyukkal tudnak elérni. Repülési sebességük a 15 m/s-ot is elérheti. A kolibri a virágok édes nektárjával táplálkozik, anyagcseréje rendkívül gyors.
kopoltyú
A vízben élő állatok légzőszerve. A törzsfejlődés során kialakult a kültakaró meghatározott területén / rákokban, puhatestűekben /, vagy az előbélből / előgerinchúrosak, fejgerinhúrosak, halak /.
környezeti tényezők
A vizsgált élőlényre vagy populációra hatással bíró tényezők. Élettelen környezeti tényezők: a hőmérséklet, a fény, a levegő, a víz és a talaj. Élő környezeti tényezők: a fajtársak, a tápláléka, a fogyasztói, a fészek konkurensei stb.
lágy héjú tojás
A legtöbb hüllő (a krokodilok kivételével) és a tojásrakó emlősök jellegzetes szaporítóképlete. Héja nem tartalmaz kalciumot, ezért lágy.
lebontók
Az életközösségek azon tagjai, amelyek szerves maradványokkal, szerves hulladékokkal táplálkoznak. Nagy számban élnek például a talajban és a vizekben. A baktériumok és a gombák jelentős része a lebontók közé tartozik.
leopárd
A macskafélék közé tartozó ragadozó. Sárga alapon fekete pöttyös bundájú, testhossza akár két méter is lehet, testttömege átlagosan 30-90 kilogramm. A nőstények lényegesen kisebbek a hímeknél. Élőhelye Afrika és Ázsia. (Az ázsiai leopárdokat párducnak nevezik.)
madarak
A gerincesek közé tartozó állatok. Testüket tollazat borítja. Mellső végtagjaik szárnnyá módosultak. Jellegzetességük a csőr, amely a táplálkozásnak megfelelő felépítésű. Vannak repülésre képes és röpképtelen fajaik is. A repüléshez alkalmazkodást szolgálja a kettős légzés légzsákos tüdő segítségével, és az üreges csontok. A repülésre képes madarak szegycsontja tarajos. Állandó testhőmérsékletű, melegvérű állatok. Meszes héjú tojásokkal szaporodnak.
mag
Mag Az agy belsejében található idegsejtcsoport (szürkeállomány).
magház
A termő része, benne fejlődik a magkezdemény.
medúza
Csalánozók közé tartozó, kocsonyás állagú, szabadon úszó-lebegő tengeri élőlények. Testük több, mint 97% vizet tartalmaz. Testük ernyőszerű, melynek szélén csalánsejtekkel teli fogókarok csüngnek lefelé. Ezek a szálak akár 50 méter hosszúak is lehetnek, és életveszélyes csípést okozhatnak. Ilyen élőlény például a füles medúza.
meszes héjú tojás
A madarak és a krokodilok körében előforduló tojástípus. A meszes héj a tojás külső borítása. Nem sejtes felépítésű. Anyaga egy fehérjemátrix, amelybe ásványi só kristályok épülnek be. Kalciumtartalma magas, mert nagy mennyiségben tartalmaz kalcium-karbonátot.
mintázat
A társulás vízszintes elrendeződése.
mohák
A növényrendszertan egyik törzse. Teleptestes szerveződésű növények. Többségük szárazföldi életmódot folytat, de vízi fajai is vannak.
nagymacskák
A macskafélék családjába tartozó állatok, amelyekre általában jellemző, hogy nagyobb testűek, pupillájuk kör alakúra szűkül, szemben a kisebb macskafélék függőleges rés alakú pupillájával. Ilyen pl. az oroszlán, a tigris, a jaguár, a leopárd.
nyírfa
A nyírfafélék családjának névadó nemzetsége. Lombhullató fák. Sok faj szalicilvegyületet tartalmaz, melyet a gyógyszeripar használ fel.
nyitvatermők
A virágos növények egyik nagy csoportja a zárvatermők mellett. Fásszárúak, szállítószöveteikre a tracheidák jellemzők, többségük örökzöld, kevés lombhullató fajuk van. Levelük sokféle lehet, fenyők esetében jellegzetes a tűlevél. Gyantát tartalmazhatnak. Viráguk egyivarú, virágtakarójuk redukált. Jellegzetes női virágzatuk a toboz. Magvas növények, a magkezdemények a szabadon álló, nyitott termőleveleken ülnek, erről kapták nevüket. Főbb csoportjaik a fenyők, tiszafák, ciprusok, cikászok, páfrányfenyő (ginkgó).
oázis
Szigetszerűen elkülönülő, gazdag növényzetű terület a sivatagban, amely valamilyen vízlelőhely, forrás környezetében alakul ki.
orángután
Borneó és Szumátra szigetén élő emberszabásúak. Szőrzetük vörösesbarna. Erős a nemi dimorfizmus, hímjeik akár a 110 kg-os testtömeget is elérhetik. Fejlett intelligenciájúak, eszközhasználatra képesek. Fán élő életmódúak, fő táplálékuk levelekből, rügyekből, gyümölcsökből, rovarokból, tojásból áll. Többnyire magányosak, csak a nőstények élnek együtt egy ideig a kölykeikkel. Ma már erősen veszélyeztetettek, főleg az erdőirtás miatt.
osztály
Az élőlények rendszertanában alkalmazott kategória. Sorrendben a törzs és a rend között helyezkedik el. Rendezőelve szintén valamilyen közös vonás, azonban egy osztályon belül nagy különbségek lehetnek, így például az emlősök egy osztályt alkotnak, ezen belül tagozódnak rendekbe.
ötujjú végtag
A gerincesek végtagjának alapszerkezete az ötujjú végtag. Ez később módosulhat sokféle módon, de egyes csoportok pl. a főemlősök megőrizték ezt az ősi, specializálatlan végtagfelépítést.
papagáj
Trópusi és szubtrópusi elterjedésű, rendszerint feltűnő színes tollazatú, horgas csőrű, intelligens madarak. Gyakran tartják díszállatként őket. Ide tartozó fajok például az arapapagáj, a Pennant-papagáj, valamint a jácintkék ara.
parazita
Élősködő, élő szervezet anyagaiból táplálkozó élőlény.
párosujjú patás
A méhlepényes emlősök egyik rendje. Általában két ujjuk van. Életmódjuk többnyire növényevő, szaglásuk kiváló, két nagy csoportjuk a kérődzőek és a nem kérődzőek. Ide tartoznak például a disznófélék, vízilófélék, zsiráffélék, tevefélék, szarvasfélék és a tülkösszarvúak.
párta
A kétszikű növények virágszirmainak összessége.
pingvinek
A Déli féltekén előforduló, jellegzetes fekete-fehér tollazatú, röpképtelen madarak. Életterük az Antarktisz partvidéke és a környező szigetek, valamint Dél-Afrika, Dél-Amerika és Ausztrália déli része, ezek környező szigetei, egészen az Egyenlítő magasságában fekvő Galapagos-szigetekig. Testük a tengeri életmódhoz nagymértékben alkalmazkodott. Szárnyuk az úszáshoz módosult, csontjaik nem üregesek. Méretük fajtól függően 40 centimétertől az 1,1 méterig terjed. Táplálékukat a tengeri élőlények (krill, halak) jelentik.
pionír társulás
A szukcesszió kezdő társulása.
porcos váz
Olyan belső váz, mely csak porcos elemekből épül fel. Ősi típusú vázrendszer, amely egyes csoportokban egész életük során porcos marad, és nem csontosodik el. Ilyen jellemző a porcoshalak (cápák, a ráják és a tengerimacskák) esetében. Más gerinceseknél a fejlődés korai szakaszában a vázrendszer porcos, és később elcsontosodik (pl. kétéltűeknél).
porzó
A virág alkotója, a hímivarszerve. Részei a virágport /pollent/ termelő portok és a porzószál.
pozsgás szár
Módosult föld feletti hajtástípus. Lapos, hengeres vagy gömb alakú, kevés levéllel rendelkező szártípus, vizet részben vakuólumokban, részben elnyálkásodó sejtfalaiban tárolja, ezért szárazságtűrő növényekre jellemző. Ilyen szártípussal rendelkeznek például a kaktuszok, egyes szárazságtűrő kutyatejfélék, varjúhájfélék.
rákok
Az ízeltlábúak egyik altörzse. Körülbelül 50000 fajt számlál, testméretük változatos. Közös jellemzőjük a külső kitines váz, melybe gyakran mészsók rakódnak. Általában vízi élőlények, de szárazföldi fajaik is ismertek. Légzőszerveik a lábak tövénél található kopoltyúk. Testük három fő részre tagolódik: fej, tor, potroh. A fej és a tor gyakran összenő, fejtort alkot. Ízelt lábaik ollóban végződhetnek.
rend
Az élőlények osztályozása során alkalmazott egyik rendszertani kategória. A rend alatti kategóriák pl. család, nemzetség, faj. A rend felettiek pl. az osztály, törzs. Már a Carl Linné-féle rendszertani csoportosítás alapvető kategóriái között is szerepelt.
rendszertan
Az élőlények csoportosításával, rendszerezésével foglalkozó tudomány.
rénszarvas
A rénszarvas (karibu, tarándszarvas) a szarvasfélék családjának egyik faja, amely Észak-Amerikában és Eurázsiában honos, élőhelye a sarkköri és a sarkvidékhez közeli területeken van. Egyedülálló jellegzetessége a szarvasok között, hogy a nőstény is visel agancsot. Szőrzetük és agancsuk változatos, általában a hímek agancsa nagyobb. Vadászatuk ma is jelentős. Lappföldön háziállatként is tartják.
savas kémhatás
Az oxónium ion túlsúlya miatt kialakult kémhatás. A pH 0 -7 közötti tartományban van.
sejttársulás
A sejttársulás egyszerű többsejtű szerveződés. A sejtek között nincs számottevő működésmegosztás, a sejtek alakja és felépítése alig különbözik egymástól. A legegyszerűbb növényekre jellemző testszerveződési forma.
strucc
A strucc (Struthio camelus) Afrikában élő röpképtelen madár, a struccfélék családjának egyetlen faja. A legnagyobb termetű és a legnagyobb tojást rakó madárfaj a világon. Magassága 2,5 méter, testtömege akár 150 kg is lehet. Növényeket és kisebb állatokat, főleg rovarokat fogyaszt. Hímje tollazata fekete, fehér színű szárnyvégekkel, nősténye szürkés-barnás színezetű. Nyakuk és fejük csupasz. A költés és a fiókák nevelése a hímek feladata. Egy hím fészkébe több tojó is elhelyezi tojásait.
szájszerv
a fajtársnak, mint táplálkozási vagy párosodási konkurensek elleni támadás, ill. a vadászterület meghódításában a vetélytárs kiszorítására stb. irányuló magatartás.
szállítónyalábok
A hajtásos növények szállító szövetének elrendeződési formája. Rendszerint fa és háncsnyalábot tartalmaz.
szimbiózis (együttélés)
Különböző fajok tartós együttélésének egy típusa. Jellemzője, hogy az együttélésben résztvevő két vagy több faj mindegyike számára előnyökkel jár. Ilyen szimbiózisban élnek például a zuzmót alkotó moszatok és gombák.
szövet
A hasonló felépítésű és feladatú sejtek csoportjai. A különböző szövetek között működésmegosztás alakul ki.
szukcesszió
A társulások egyirányú változása, időbeli egymásra következése. A természetes élőhelyeken a pionírtársulás kialakulásától a zárótársulás megjelenéséig tart.
szűktűrésű fajok
Olyan élőlények, amelyek a vizsgált környezeti tényező csak szűk határai között képesek megélni. A minimum és a maximum érték közel van egymáshoz.
tágtűrésű fajokk
Olyan élőlények, amelyek a vizsgált környezeti tényező széles határai között képes megélni. A minimum és a maximum érték távol van egymástól.
tajga
A hideg mérsékelt övezet nagy kiterjedésű, tűlevelű erdőségei (fenyvesek).
takarólevél
a hajtásos növények bőrszövetében a gázcsere nyílások két sejtje. a közöttük lévő légrés nagysága határozza meg a növény gázcseréjét és a párologtatását.
telepes testszerveződés
Jellemző azokra az élőlényekre (növényekre, gombákra), amelyek testében a különböző alakú és működésű sejtek nem alkotnak csoportokat, szöveteket. (Az állatok esetében az álszövetes jelzőt használják.)
teleptest
A telepes szerveződés legfejlettebb formája, a sejtjei térbeli rendszert alkotnak.
tépőcsőr
Ragadozó és dögevő madarakra jellemző, erős, kampós csőr.
termelők
A társulásoknak azok az élőlényei, amelyek egyszerű szervetlen anyagokból fényenergia hatására szerves anyagokat állítanak elő. A termelők által létrehozott szerves anyagokból táplálkozik végső soron minden fogyasztó és lebontó szervezet. A legfontosabb termelő szervezetek a növények.
termeszek
Szubtrópusi és trópusi területeken elterjedt, ősi típusú rovarok. Általában törmelékkel, elhalt növényi részekkel táplálkoznak. Bélrendszerükben szimbionta egysejtűek élnek, ezek segítségével képesek a cellulóz lebontására is. Óriási kolóniákat alkotó társas rovarok (államalkotó rovarok). Egy termeszvár akár több méter magas is lehet, és több millió termesz élhet benne, köztük királynő, katonák és dolgozók. Egyes területeken a termeszek óriási gazdasági károkat okoznak.
termőtest
Gombák jellemző alakú, gombafonalakból felépülő spóratermő teste.
tintazacskó
A lábasfejűek festékanyag tartalmú hólyaga. Erről kapták téves nevüket: tintahalak.
tojásrakó emlős
Ősi típusú emlősök, amelyek nem elevenszülők, hanem lágy héjú tojásokkal szaporodnak. Utódaikat tejjel táplálják. Ma élő képviselőik a kacsacsőrű emlős és a hangyászsünök.
toll
A madarak kültakarójának jellegzetes bőrfüggeléke. A tollak összessége a tollazat. Fontos szerepe van a repülésben, hőszigetelő és a védelemi funkciója is van. A tollak két fő típusa: pehelytollak (hőszigetelés), és a fedőtollak (szerepük a védelem, a fajra jellemző mintázat kialakítása). Speciális fedőtollak az evezőtollak (repülés), és a dísztollak (párválasztásnál, udvarlásnál van szerepük).
tor
Az ízeltlábúak egyik testtája, a fej és a potroh között helyezkedik el. Szelvényezett, a kitines külső vázhoz belülről jól fejlett harántcsíkolt izmok csatlakoznak, amelyek szerepe az állat mozgásában van. A tor függelékei a rovarok 3 pár ízelt lába és legfeljebb 2 pár szárnya.
tőkehal
A sugarasúszójú halak osztályába, a tőkehalfélék családjába tartozó halak. Testük megnyúlt, áramvonalas, úszásuk gyors. Ismert fajuk az atlanti tőkehal (Gadus morhua), mely az Atlanti-óceán és az Északi-tenger vizeiben honos, nagy tömegben halászott halfaj, emiatt fennmaradása veszélybe került.
törzs
A törzs a nagyobb rendszertani kategóriák egyike, az egy törzsbe sorolt élőlényeket tovább oszthatjuk osztályokba, rendekbe, családokba, nemzetségekbe. A törzseket országokba sorolhatjuk.
tőzegmohaláp
Tápanyagban szegény, savanyú talajon kialakuló, kis kiterjedésű vizes élőhelyek, amelyekben tőzegképződés zajlik, mohaszintjükben túlnyomórészt a tőzegmohák dominálnak.
tűrőképesség
A környezeti tényezőknek az a tartománya, amelyen belül a populáció egyedei életképesek.
űrbél
A csalánozók emésztőürege. Fejlődéstörténetileg az ősbélüregnek felel meg.
változó testhőmérséklet
az állati viselkedés előre meghatározott, genetikailag rögzített elemekből felépülő mozgássorozata.
versengés
A hasonló környezeti igényű populációk között kialakuló kölcsönhatás, amely a résztvevő népességek számára kedvezőtlen.
világítószerv
Olyan állati szerv, amelyben a biológiai folyamatok energiája fény energiája formájában szabadul fel. A hazai fajok közül legismertebb a szentjánosbogár, a trópusokon több rovarfaj, valamint a mélytengerek élővilágának számos rák, lábasfejű és halfaja rendelkezik ezzel a különleges szervvel.
virág
A nyitvatermők és a zárvatermők módosult levelekből álló, rövid szártagú, korlátolt növekedésű szaporító hajtása.
virágzat
Kisméretű vagy kevésbé feltűnő, vagy egyszerűsödött virágokpól létrejött, a rovarcsalogatásts
zárótársulás
Egy terület éghajlati feltételei mellett a legösszetettebb, fajokban leggazdagabb társulás. Hazánk középhegységeiben például tölgyes vagy bükkös.
zárvatermők
Virágos növények, amelyeknél a magkezdemény a termőlevelekből kialakuló zárt magházban fejlődik. Kizárólag a zárvatermőkre jellemző szerv a termés.
zöldszíntest
Zöld színtest Kettős membránrendszert tartalmazó sejtalkotó, amely fotoszintézisben részt
vevő festékanyagokat (pl. klorofillok) tartalmaz. Belsejében membránból
álló gránumok találhatók.
zsurlók
A harasztok egyik csoportja, spórákkal szaporodó szárazföldi növények. Száruk rendszerint nem elágazó. Leveleik örvösen állnak, kis méretű úgynevezett mikrofillumok. Spóratartóik jellegzetes felfelé álló spóratermő füzéreket alkotnak.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)