Növények országa
A növények országába többsejtű valódi sejtmagvas élőlények tartoznak. Jellemző képviselőik fotoszintézisre képesek. A napfény energiájánakmegkötése és átalakításasejtjeikzöld színtesteiben történik. A növényi sejteket a sejthártyán kívül sejtfal is határolja. A Földön a növények fotoszintézise hozza létre a fogyasztók és a lebontók életműködéseihez szükséges szerves anyagok és oxigén legnagyobb részét.
A moszatok törzsei
A moszatok, más néven algák közé tartoznak a legegyszerűbb növények. Elsősorban vízi szervezetek, de megtalálhatók a talaj felszínén és a kőzetek repedéseiben is. A vízi életközösségek legfontosabb termelő szervezetei. Környezetükből teljes testfelületükön át veszik fel az anyagokat. A legkezdetlegesebb felépítésű moszatok testében a sejteksejttársulást alkotnak. A sejttársulásban a sejtek között nincs számottevő működésmegosztás, a sejtekalakja és felépítése alig különbözik egymástól. A fejlettebb moszatfajokra telepes testszerveződés jellemző. Sejtjeik között kisebb-nagyobb működésmegosztás van. Egyes sejtek rögzítik a telepet, mások fotoszintetizálnak, megint mások osztódnak, és ezzel a növekedésben játszanak szerepet. A telepes testszerveződésű moszatok között vannak egyszerűbb felépítésű fonalas és elágazó fonalas szervezetek. A fejlettebbek lemezes telepeket vagy teleptestet alkotnak.
Zöldmoszatok törzse
A zöldmoszatok törzsébe tartozik a legtöbb moszatfaj. Főleg az édesvizekben élnek, de gyakran láthatók a tengerek partközeli, napfényes területein is. Színanyagaik összetétele a magasabb rendű szárazföldi növényekéhez hasonló. Az élővilág fejlődésében kiemelkedő szerepük volt, mivel belőlük alakultak ki a mai szárazföldi növények, a mohák és a harasztok első képviselői.
Vörösmoszatok törzse
A vörösmoszatok törzsébe fejlett teleptestű növények tartoznak. Színtesteikben a zöld színű klorofill mellett vörös színanyag is van, ami lehetővé teszi, hogy a mélyebb, fényben szegényebb vízrétegekben is megéljenek. Egyes fajaik akár 200 méteres vízmélységben is megtalálhatók. A vörösmoszatok elsősorban a melegebb vizű tengerek lakói, kevés édesvízi fajuk van.
Barnamoszatok törzse
A barnamoszatok törzsébe tartoznak a legfejlettebb testfelépítésű moszatfajok. Sejtjeik a klorofill mellett sárgásbarna színűszínanyagokat is tartalmaznak, aminek köszönhetően a barnamoszatok közepes fényigényűek. Legtöbb fajuk a hidegebb vizű tengerek lakója.