tűrőképesség
A környezeti tényezőknek az a tartománya, amelyen belül a populáció egyedei életképesek.
környezeti tényezők
A vizsgált élőlényre vagy populációra hatással bíró tényezők. Élettelen környezeti tényezők: a hőmérséklet, a fény, a levegő, a víz és a talaj. Élő környezeti tényezők: a fajtársak, a tápláléka, a fogyasztói, a fészek konkurensei stb.
népesség
Egy népességbe, más szóval populációba azok a fajtársak tartoznak, amelyek közös élőhelyen élnek és egymás között szaporodhatnak. Egy-egy fajnak sok népessége lehet.
környezeti tényezők
A vizsgált élőlényre vagy populációra hatással bíró tényezők. Élettelen környezeti tényezők: a hőmérséklet, a fény, a levegő, a víz és a talaj. Élő környezeti tényezők: a fajtársak, a tápláléka, a fogyasztói, a fészek konkurensei stb.
asztalközösség
Az asztalközösség olyan kapcsolat két népesség között, amely az egyik fél számára előnyös, a másik fél számára pedig közömbös. Ilyen kapcsolat van például a ragadozók és a dögevők népességei között.
társulás
Közös élőhelyen élő, különböző fajú populációk együttese.
szűktűrésű fajok
Olyan élőlények, amelyek a vizsgált környezeti tényező csak szűk határai között képesek megélni. A minimum és a maximum érték közel van egymáshoz.
tágtűrésű fajokk
Olyan élőlények, amelyek a vizsgált környezeti tényező széles határai között képes megélni. A minimum és a maximum érték távol van egymástól.
szintezettség
A társulások függőleges térbeli elrendeződése, tagolódása, amely a fényért való versengés következtében alakul ki. A legtagoltabb társulás, az erdő, amelyben a lombkoronaszint mellett legtöbbször cserjeszint és gyepszint is megfigyelhető.
csúcsragadozó
A táplálékhálózat csúcsán álló harmadlagos fogyasztó. Nincs természetes fogyasztója. Ilyenek pl. a sasok, rókák, farkasok, medvék, oroszlánok stb.
táplálékhálózat
Egy életközösség tagjainak táplálkozási kapcsolatait szemléltető grafikon.
ökológiai piramis
Egy ökológiai rendszerben a termelőktől a csúcsragadozóig a táplálkozási lánc szinitjein lévők egyedszámát ábrázolja.
zárótársulás
Egy terület éghajlati feltételei mellett a legösszetettebb, fajokban leggazdagabb társulás. Hazánk középhegységeiben például tölgyes vagy bükkös.
fogyasztók
Az életközösségek azon tagjai, amelyek más élőlényekkel táplálkoznak. Vannak köztük növényevők, húsevők és mindenevők. A fogyasztók az állati egysejtűek és az állatok.
lebontók
Az életközösségek azon tagjai, amelyek szerves maradványokkal, szerves hulladékokkal táplálkoznak. Nagy számban élnek például a talajban és a vizekben. A baktériumok és a gombák jelentős része a lebontók közé tartozik.
termelők
A társulásoknak azok az élőlényei, amelyek egyszerű szervetlen anyagokból fényenergia hatására szerves anyagokat állítanak elő. A termelők által létrehozott szerves anyagokból táplálkozik végső soron minden fogyasztó és lebontó szervezet. A legfontosabb termelő szervezetek a növények.
aszpektus
Aszpektus A társulás rendszeresen visszatérő állapota, amelynek oka a
környezet ritmusos változása. Legismertebbek az évszakoktól függően
ismétlődő aszpektusok.
mintázat
A társulás vízszintes elrendeződése.
pionír társulás
A szukcesszió kezdő társulása.
fotoszintézis
A fotoszintézis olyan anyagcsere-folyamat, melynek során a napfény energiájának felhasználásával szén-dioxidból, vízből és ásványi anyagokból szerves anyagok és oxigén képződik.
szukcesszió
A társulások egyirányú változása, időbeli egymásra következése. A természetes élőhelyeken a pionírtársulás kialakulásától a zárótársulás megjelenéséig tart.
- 5 tesztfeladatsor
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)