A rovarok alkotják az állatvilág legnépesebb csoportját. Testük fejre, torra és potrohra tagolódik. A torhoz három pár járóláb, és a legtöbb faj esetében két pár szárny kapcsolódik. A rovarok szájszervei változatos felépítésűek, szerkezetük a táplálkozás módjának megfelelően alakul. A növényevőknek rendszerint rágó, a nektárral táplálkozóknakszívó, nyaló vagy nyaló-szívó, az élősködőknek szúró-szívó szájszervük van. A rovarok szárazföldi állatok, légzőszervük az egész testet behálózó légcsövekből álló légcsőrendszer. A levegő a tor és a potroh két oldalán található légzőnyílásokon keresztül áramlik a légcsövek és a külvilág között. A rovarokfején egy pár csáp van, amely a tapintás és a szaglásérzékszerve. Látószervük összetett szem, amely kép- és színlátást is lehetővé tesz.
A rovarok petével szaporodnak, és átalakulással fejlődnek. A petéből kikelő lárva háromféle módon: kifejléssel, átváltozással vagy teljes átalakulással válhat ivarérett állattá. A rovarlárvák folyamatosan növekednek, és vedlenek, a kifejlett egyedektestmérete viszont már nem változik. A rovarok népes csoportját több rendbe soroljuk, amelyek közül a legfontosabbak a bogarak, a lepkék, a hártyásszárnyúak (méhek, darazsak, hangyák), a kétszárnyúak (legyek, szúnyogok), a szitakötők és az egyenesszárnyúak (sáskák, szöcskék, tücskök) rendjei.
Kifejlés
A kifejlés a rovarok egy részére (pl. sáskák, szöcskék, tücskök), a rákokra és a pókszabásúakra jellemző egyedfejlődési forma. A petéből kikelő utódok életmódja és testfelépítése hasonlít a kifejlett egyedekére, csak testméretükben, színezetükben, egyes szerveikfejlettségében mutatkozik eltérés. Az ivadékok növekedésük során többször vedlenek, míg elérik az ivarérettséget.
Teljes átalakulás
A rovarok petéiből kikelő lárvák folyamatosan növekednek, és vedlenek. Teljes átalakulással történő fejlődés esetén, amikor a lárva eléri a megfelelő méretet, bábbá alakul, és a bábburkán belül fejlődik kifejlett rovarrá (imágóvá). Teljes átalakulás azokra a rovarokra jellemző, amelyeknek lárvái a kifejlett állatétól eltérő életmódúak – másfajta táplálékot fogyasztanak vagy különböző az élőhelyük. (pl. lepkék, bogarak, legyek, szúnyogok, darazsak, hangyák, méhek stb.)
Átváltozás
Az átváltozás a rovarok közül, a szitakötőkre jellemző egyedfejlődési forma. A petéből kikelő lárva vízi életmódú, kopoltyúval lélegzik. Ragadozó, jellegzetes fogókészüléke, ún. álarca van. Amikor eléri a megfelelő méretet bebábozódás nélkül alakul át kifejlett egyeddé. A kifejlett szitakötők légcsövekkel lélegeznek, a víz fölött repkedve vadásznak.