A hüllők osztályába valódi szárazföldi állatok tartoznak. Tojásokkal szaporodnak, átalakulás nélkül, közvetlenülfejlődnek. Tojásaikat a szárazföldre rakják, kikelésüket a napsugarak melegére bízzák. Tüdejük nagy felületű, biztosítja az életműködésekhez szükséges mértékű gázcserét. Bőrüket vastag szaruréteg borítja, ami véd a túlzott párologtatástól, a kiszáradástól. Nevük arra utal, hogy testük könnyen lehűl, vagyis felveszi a környezet hőmérsékletét. Alacsony hőmérsékleten valósággal megdermednek, mozgásuk lelassul. Ennek megfelelően nagyobb fajszámban csak a melegebb éghajlatú területeken élnek. Változatos testfelépítésű és életmódú állatok. A hüllők osztályának fajait a pikkelyes hüllők (gyíkok, kígyók, kaméleonok), a teknősök és a krokodilokrendjeibe soroljuk. Többségük ragadozó, kevés növényevő fajuk van. A hazánkban honos hüllőkvédett állatok.
Gyíkok
A gyíkoklábai gyengék, testükkígyózó mozgásával haladnak. Testüket apró szarupikkelyek borítják. Szemhéjuk mozgatható. A gyíkok különleges tulajdonsága, hogy veszély esetén levetik farkukat. A letört farok eltereli a ragadozó figyelmét, és ezalatt a megtámadott gyík elrejtőzhet. Az elveszett farok helyett hamarosan új fejlődik, ami valamivel rövidebb az eredetinél. A gyíkok közé tartoznak például a trópusokon honos gekkók, amelyek ujjaintapadókorongok vannak, ezért nagyon ügyesen mozognak a fatörzseken, sziklafalakon.
Zöld gyík
A zöld gyíkhazánk legnagyobb és legszínesebb gyíkja, a kifejlett példányoktesthossza elérheti a 40 cm-t is. A hímektoroktájéka a nász idején kékesen csillog. Száraz, bokros, napsütötte helyek lakói. Kövek közé, sziklarepedésekbe húzódnak vissza. Rovarokat zsákmányolnak. Védett állat.
Kígyók
A kígyóklábai visszafejlődtek, állkapcsuk lazán rögzül, ezért nagy testű zsákmányt is képesek egészben lenyelni. Test üket apró szarupikkelyek és nagyobb szarulemezek borítják. Kétágú, villás nyelvük van. Szemhéjuk átlátszó hártyává nőtt össze, nem mozgatható. Az óriáskígyók testük izomerejével, a mérges kígyókméregfoguk segítségével, méregmirigyük váladékával ölik meg zsákmányukat.
Teknősök
A teknősök között ragadozók és növényevők egyaránt vannak. Fogaik nincsenek, állkapcsukat éles szarukáva borítja. Háti és hasi pajzsból álló kemény páncéljukba veszély esetén behúzzák fejüket és végtagjaikat.
Mocsári teknős
A mocsári teknősiszapos, vízinövényekkel sűrűn benőtt állóvizekben él. Mindenevő, a növényi részek mellett sok állati eredetű táplálékot is fogyaszt. Páncéljának hossza 20-30 cm. A tojásból éppen kibújt állatok mindössze 2 cm-esek. A nőstényektojásaikat maguk ásta part menti gödörbe rakják. Mint minden hazai hüllő, a mocsári teknős is védett állat.
Krokodilok
A krokodilok közé tartoznak a legnagyobb ma élő hüllők. Testüket a szarupikkelyek és a szarulemezek mellett kemény szarupajzsok is borítják. Állkapcsukbangyökeres fogak sorakoznak. Ragadozó állatok, kizárólag a trópusokon, folyók, tavak közelében élnek. A szárazföldön ügyetlenül mozognak, a vízbenizmos farkuk segítségével haladnak előre. Meszes héjú tojásaikat a nőstények maguk ásta gödörbe rakják, fészküket őrzik.