A hüllők csoportjába tartozó állatoknak fejletlen a hőszabályozásuk. Így érthető, hogy számukra a trópusokon a legkedvezőbbek az életfeltételek, ezeken a területeken élnek a legnagyobb fajszámban. Gyíkok, kígyók, krokodilok, kaméleonok, teknősök egyaránt megtalálhatók az esőerdőkben.
Kígyók
A kígyókvégtagjai visszafejlődtek. Mozgékony gerincoszlopuk segítségével gyors mozgásra képesek. Ragadozó élőlények. Állkapcsuk lazán kapcsolódik koponyájukhoz, így testük átmérőjénél gyakran nagyobb zsákmányukat egészben, rágás, aprítás nélkül nyelik le. Az óriáskígyóktestükizomerejével ölik meg a zsákmányállatot. A mérges kígyókméregfogukkalsebet ejtenek áldozatukon, és azon keresztül fecskendezik be méregmirigyük váladékát. A kígyóklágy héjú tojásaikat a szárazföldön rakják le, és a Nap melege költi ki őket. Vannak köztük elevenszülő fajok is.
Anakonda
Az anakondaóriáskígyó, a világ legnagyobb kígyója. Az Amazonas folyóban él. Halakat, madarakat és emlősöket zsákmányol. Az idősebb példányoktesthossza a 9-10 m-t is elérheti.
Királykobra
A királykobraÁzsia sűrű trópusi erdőségeiben él. Más kígyókkal, rágcsálókkal és madarakkal táplálkozik. A világ egyik legnagyobb mérges kígyója. Mérge igen erős, akár az elefántot is elpusztítja. Testhossza eléri a 4-5 m-t is.
Krokodilok
A krokodilok közé tartoznak a legfejlettebb ma élőhüllők. Testüket rendkívül vastag szarupáncél borítja. Meszes héjú tojásaikatföldbe ásott gödörbe rakják. Falánk ragadozók. Állkapcsukban nagyszámú kúpos, hegyes fog sorakozik. Folyókban, mocsarakban élnek. Jól úsznak, hosszú, lapos farkukkal eveznek. A szárazföldön esetlenül mozognak. Kizárólag a trópusokon élnek képviselőik.
Kajmán
A fekete kajmán a dél-amerikai esőerdők területén él. A krokodilok csoportjába tartozik, hosszúsága eléri a 2-2,5 m-t. A kíméletlen irtás miatt természetes élőhelyeiről csaknem teljesen eltűnt, ezért fokozott védelem alatt áll.