Mérsékelt övezet élővilága
A térítők és a sarkkörök között húzódó mérsékelt éghajlati övezetben már négy évszak váltja egymást. Az éghajlat ezeken a területeken sem egységes, az Egyenlítőhöz közelebb fekvő tájak a meleg mérsékelt övbe, a sarkkörök vidéke a hideg mérsékelt övbe tartozik. A kettő között a valódi mérsékelt öv jelenti az átmenetet.
Meleg mérsékelt övezet éghajlata
A meleg mérsékelt övben a nyár forró, a tél enyhe, az átmeneti évszakok – a tavasz és az ősz – rövidek. A hőmérő higanyszála ritkán esik fagypont alá, a csapadék többnyire eső formájában hull, csak elvétve havazik. A meleg mérsékelt öv két alapvető éghajlattípusa a mediterrán és a monszun éghajlat.
Mediterrán területek éghajlata
A meleg mérsékelt övbe tartozó területek egy részén mediterrán éghajlat van, azaz a tél csapadékos, a nyár pedig száraz. A mediterrán területek a kontinenseknyugati partvidékein találhatók, a keménylombú erdők alkotják társulásaikat.
Monszun éghajlat
A meleg mérsékelt övben, a szárazföldekkeleti partvidékein a csapadékot hozó szeleknyáron érkeznek, azaz monszun éghajlat van. Ezeken a területeken a növények egy időben jutnak csapadékhoz és fényhez, vagyis az éghajlat nagyon kedvezően hat fejlődésükre. A babérlombú erdőkDélkelet-Ázsiakeleti partvidékein foglalnak el nagyobb területeket, bár kiterjedésük csupán töredéke az egykori erdőségeknek. A meleg, csapadékos lejtőkön főként rizs- és teaültetvények zöldellnek.