- 3 téma
- 2 gyűjtemény
adaptív szétterjedés
Adaptív szétterjedés Evolúciós folyamat, amelynek során a közös őstől származó
élőlénycsoportok különböző élőhelyeket benépesítve eltérő úton
fejlődtek tovább.
bakteriofág (fág)
Baktériumokat megfertőző vírusok.
baktériumkromoszóma
A baktériumok örökítőanyaga (a bakteriális DNS) általában egyetlen, cirkuláris (kör alakú) kromoszómát alkot, amely a sejtplazmában helyezkedik el.
baktériumtranszformáció
Az a jelenség, mikor egy baktérium genetikai állományának egy része átjut egy másik baktériumba, és megváltoztatja annak működését. A baktériumtranszformációt a génsebészet során is alkalmazzák. A jelenséget Frederick Griffith fedezte fel 1928-ban, tüdőgyulladást okozó Streptococcus pneumoniae baktériumokkal végzett kísérletei során. A baktérium egyik törzse halálos tüdőgyulladást okoz egerekben (S-törzs), míg a másik nem okoz fertőzést (R-törzs). A hőkezeléssel elölt kórokozó (S), és nem fertőző (R) baktériumok keverékével beoltott egerek elpusztultak tüdőgyulladásban. Ez azt jelenti, hogy az elölt S forma fertőzést okozó tulajdonsága valahogyan átkerült a nem fertőző R-baktériumokba, áttranszformálta őket fertőzőképessé. Eleinte fehérjének tartották a transzformáló anyagot, később kiderült, hogy az DNS.
beltenyésztés
Beltenyésztés Rokon egyedek közötti szaporodás, ami kedvez a homozigóta genotípusok
elterjedésének, s így csökkenti a populáció genetikai
sokféleségét.
bükkös
A nyirkosabb, hűvösebb klímát kedvelő társulások. Zárt lombkorona szintjük miatt a cserje és gyepszintje gyér, kevés fajból áll. Egyeduralkodó fafaja a bükk. Elvétve közönséges gyertyán, korai juhar, magas kőris, hegyi juhar. Cserjeszintjük jellemző növénye a farkasboroszlán. Lágyszárú fajai a szagos müge, az erdei madársóska, az egyvirágú gyöngyperje, a bükkös sás, és a fehér perjeszittyó.
családfa
Az emberi tulajdonságok öröklődését családfával követhetjük. A családfa vagy pedigré a rokoni kapcsolatok grafikus ábrázolása. A nőket körrel, a férfiakat négyzettel, míg az ismeretlen nemű családtagokat rombusszal jelöljük. A házasságot a két szimbólum vízszintes összekötésével, a gyerekeket függőleges vonallal kapcsoljuk a szüleik házasságát jelölő vonalhoz. A személyeket ábrázoló szimbólumokat balról jobbra születési évük növekvő sorrendjében tüntetjük fel.
családfa-elemzés
A humángenetikai vizsgálatok során alkalmazott módszer. A családfa-elemzésnél is a mendeli szabályok érvényesek. Az emberi tulajdonságok öröklődését családfával követhetjük. Bizonyos betegségek előfordulási valószínűsége a családfa elemzésével megállapítható, ha ismerjük a teljes családi kórtörténetet.
cseres-tölgyes
A cseres tölgyes hazánk egyik leggyakoribb erdőtársulása. Két fő fafaja a csertölgy és a kocsánytalan tölgy. A lombkorona nem záródik szorosan, így több fény jut be az erdő belsejébe, gazdagabb cserje- és gyepszint alakulhat ki.
csúcsragadozó
A táplálékhálózat csúcsán álló harmadlagos fogyasztó. Nincs természetes fogyasztója. Ilyenek pl. a sasok, rókák, farkasok, medvék, oroszlánok stb.
dinoszauruszok
A hüllők egyik öregrendje, amely a földtörténeti középidőben az állatvilág egyik legnagyobb fajszámú csoportja volt. (Sokszor tévesen minden ekkor élt hüllőt dinoszaurusznak neveznek, pedig a pl. a repülő Pterosaurusok, vagy a tengeri Ichthyosaurusok, Pleziosaurusok nem dinoszauruszok.) Ide tartoztak a valaha élt legnagyobb szárazföldi állatok (pl. Diplodocus, Brachiosaurus), de voltak köztük egészen kis termetű fajok is. Többségük szárazföldi életmódot folyatatott. Újabb kutatások szerint melegvérűek is lehettek közöttük, egyes fajaik társas életet éltek, utódaikat gondozták. 65 millió éve a kréta-tercier kihalási esemény következtében haltak ki. Nem tekinthetők a ma élő hüllők őseinek, mert azok más hüllőcsoportokból alakultak ki, legközelebbi mai hüllőrokonaik (testvércsoportjuk) a krokodilok. (A legújabb kutatások szerint a madarak is a dinoszauruszok közé tartoznak, valójában az egyetlen máig élő csoportjuknak tekinthetők!)
domináns-recesszív (uralkodó-lappangó) öröklésmenet
Homozigóta domináns és homozigóta recesszív szülők utódai domináns fenotípusúak; ezek egymás közti keresztezéséből származó utódok pedig 3:1 arányban domináns és recesszív fenotípusúak az allélok kombinálódása miatt.
egyedsűrűség
Az egyedszám és a terület hányadosa; megadja, hogy egységnyi területen átlagosan hány egyed fordul elő. A vízben és a levegőben tartózkodó élőlényeknél nem területre, hanem térfogatra számoljuk az egyedsűrűséget.
emlősszerű őshüllő
Az emlősszerű hüllők egyik csoportja, ma élő leszármazottaik az emlősök. A perm időszakban jelentek meg, mintegy 275 millió éve. Hüllő jellegeik mellett kialakulóban voltak emlős-jellegzetességek is, pl. testhőmérséklet-szabályozás, emlősszerű fogazat és koponyajellegek.
erdős társulás
Jellemzően fászárú növényeket tartalmazó társulás.
esőerdő
Zonális társulás az egyenlítő környékén.
evolúció
Az allélok gyakoriságának változása a populációkban. Ennek következtében a különböző fenotípusos bélyegek gyakorisága is módosul, és az élővilág szüntelenül, alkalmazkodik a környezetéhez.
extarzonális társulás
Saját klimatikus zónáján kívül, eltérő helyi éghajlati (mikroklimatikus) viszonyok között kialakult társulás.
faj
Egy fajba soroljuk mindazokat az egyedeket, amelyek lényeges külső és belső tulajdonságaikban megegyeznek, és magukhoz hasonló, szaporodásra képes utódokat tudnak létrehozni.
fenilketonúria
A fenilketonúria egy recesszíven öröklődő anyagcsere betegség, melyet a fenilalanin tirozin átalakulást katalizáló hidroxiláz enzim hiánya okoz. A betegség a szellemi fejlődés elmaradását okozza. Tünetei: a vizelet furcsa szaga, melynek oka a fenilpiruvát magas koncentrációja.
fenotípus
Egy élőlény szemmel látható, különböző vizsgálatokkal kimutatható tulajdonságainak összessége.
fenyvesek
A fenyvesek hűvösebb éghajlatú, jó vízellátottságú, de tápanyagokban viszonylag szegény talajokon fordulnak elő. Aljnövényzetük kevés fajból áll, mivel a lehulló tűlevelek miatt a talaj savassá válik.
fogyasztók
Az életközösségek azon tagjai, amelyek más élőlényekkel táplálkoznak. Vannak köztük növényevők, húsevők és mindenevők. A fogyasztók az állati egysejtűek és az állatok.
függőleges övezetesség
A hegységekben a tengerszint feletti magasság növekedésével egymás fölötti szintekbe rendeződve alakulnak ki az egyes éghajlati övezetek megfelelői. Ez az ún. függőleges földrajzi övezetesség. A magasság növekedésével csökken a hőmérséklet, az évi közepes hőingás, a légnyomás, és a levegő oxigéntartalma, míg nő a csapadék mennyisége és a napi hőingás.
génerózió
A genetikai sokféleség csökkenése a populációban. Oka lehet a genetikai sodródás, beltenyésztés vagy szélsőséges mértékű szelekció.
genetikai sodródás
Az allélgyakorisági értékek véletlenszerű megváltozása a populációban. Főleg a kis egyedszámú populációkban jelentős.
géntechnológia
A kiválasztott sejt, egyed vagy faj genetikai állományát, ezzel a tulajdonságkészletét megváltoztató eljárások összefoglaló neve.
gyepszint
A gyepszint a növényzeti szintek egyike, erdőben a lombkoronaszint és a cserjeszint alatt helyezkedik el, nyílt területeken ahol nem alakul ki erdőtakaró, a legmagasabb szintet képviseli. Főleg lágyszárú fajokból áll. Fajgazdagsága nagyban függ a fényviszonyoktól, zárt lombkorona alatt igen szegényes, legfeljebb a lombfakadás előtt számottevő (ilyen pl. a gyertyános tölgyes kora tavaszi geofiton aszpektusa).
hemofília (vérzékenység)
Véralvadási faktorok örökletes hiánya miatt kialakuló véralvadási zavar, melynek következtében kisebb sérülések során is nagy, elhúzódó vérzés alakulhat ki. Leggyakoribb formája a VIII-as faktor hiánya, mely X-hez kötöttem öröklődik.
hínárosok
A hínárosok álló vagy lassan folyó vizek azonális társulásai. A hínártársulásokat két nagy csoportra osztjuk: a lebegő, és a gyökerező hínárosokra.
homoki gyepek
Száraz területeken, homokos talajon kialakuló, rendszerint pionír jellegű társulások. Hazánkban elsősorban a Kisalföldön és a Duna-Tisza közén fordulnak elő. Jellemző fajaik pl: cérnatippan, homoki pipitér, vadrizs, rozsnok fajok, királydinnye. A szukcesszió során általában a nyílt homokpuszták váltják fel a homoki gyepeket.
homológ kromoszómák
Az ivarsejtekben a meiotikus osztódás során egymással párbaálló kromoszómák, melyeknek géntartalma és génelrendeződése túlnyomórészt megegyezik.
ideális populáció
Nagy egyedszámú népesség, amelyben nem hat szelekció, nem történik mutáció, nincs ki- és bevándorlás és a párválasztás véletlenszerű.
indikátorszervezet
Egyes populációk bizonyos környezeti tényező változására érzékenyen reagálnak. Indikátorként jelzik (jelenlétükkel vagy hiányukkal) az adott környezeti tényező hatását. Például a csalán tömegesen él a magas nitrogéntartalmú talajokon.
intrazonális társulás
A helyi környezeti tényezők hatására kialakuló társulás, ami eltér a zonálisan jellemzőtől. Ilyenek pl. a mocsarak, a szurdokerdők, égerlápok stb.
klimazonális erdőtásulás
Az éghajlati öveknek megfelelő lombhullató ill. örökzöld erdők.
klimazonális társulás
Adott éghajlati övre jellemző környezeti tényezőkhöz (hőmérséklet, csapadék, napsütés) alkalmazkodott társulás.
koreloszlás
Megadja, hogy a populáció mekkora hányada tartozik az egyes korcsoportokba.
környezet eltartóképessége
Ökológiai fogalom, az adott élőhelyen a populációk létfenntartásához szükséges tényezők összessége, melyek a populáció növekedésének elvi határát jelentik.
környezeti tényezők
A vizsgált élőlényre vagy populációra hatással bíró tényezők. Élettelen környezeti tényezők: a hőmérséklet, a fény, a levegő, a víz és a talaj. Élő környezeti tényezők: a fajtársak, a tápláléka, a fogyasztói, a fészek konkurensei stb.
környezetvédelem
Társadalmi tevékenység, melynek célja az ember környezetet károsító tevékenységének csökkentése és a létrejött károk mérséklése és az eredeti állapot visszaállítása.
K-stratégista
Logisztikus növekedés, az elérhetetlen K populációméretre való törekvés mellett alacsony mortalitás jellemzi. Lassab növekedési ráta és a környezeti források maximális kihasználása jellemzi.
lebontók
Az életközösségek azon tagjai, amelyek szerves maradványokkal, szerves hulladékokkal táplálkoznak. Nagy számban élnek például a talajban és a vizekben. A baktériumok és a gombák jelentős része a lebontók közé tartozik.
lejtősztyepprétek
Középhegységek meleg, száraz lejtőin elhelyezkedő fátlan társulások. Alapkőzet szerint megkülönböztetünk szilikátos, meszes és dolomit lejtősztyeppréteket. Vastag talajrétege alól az alapkőzet csak ritkán bukkan elő. Egyéves növények jellemzik.
liánok
A liánok, más szóval kúszónövények a fák törzsére csavarodva törnek a fény felé. A földben gyökereznek, a fát csak támasztékul használják. A hazai növények közül ilyen életformájú például a borostyán.
ligeterdők
Folyók, patakok mentén, árterekben kialakuló fás társulás. Több típusuk van, a fő állományalkotó faj alapján. Állományalkotó fáik a vízellátás bőségét, az áradást jól tűrik, ezek lehetnek: mézgás éger, a fehér és fekete nyár, fehér és törékeny fűz, kocsányos tölgy, magas és magyar kőris, mezei és vénic szil. A cserjeszintben veresgyűrű som, hamvas szeder, kányabangita jellemző.
melanin (bőrfesték/bőrpigment)
A bőr melanocytái által termelt festékanyag, két típusa van, a vöröses pheomelanin és a barnásfekete eumelanin. A melanin határozza meg a bőr színét. A melanocyták a melanint a környező hámsejteknek adják át, a hámsejtek sejtmagja körül a melann felhalmozódik, így védi a sejtmagban található DNS-t az UV sugárzás káros hatásától. Napsugárzás hatására fokozódik a melanin termelődése.
Mendel-szabályok (az öröklődésalaptörvényei)
Az öröklődés alaptörvényeit leíró három szabály. Első az uniformitás törvénye, kimondja, hogy egyforma, homozigóta szülők keresztezésével az utódnemzedék minden tagja egyforma. Második a hasadás szabálya, miszerint a második utódnemzedékben a szülői tulajdonságok újra megjelennek. Harmadikként a függetlenség szabálya szerepel, azaz a tulajdonságok egymástól függetlenül öröklődnek.
mennyiségi jellegek öröklödése
Mérhető tulajdonságok pl. testtömeg, izom/ zsír arány, terméshozam stb. öröklődése. Több allélpáros öröklésmenetű, az utódok arányát statisztikus módszerrel becsülhetjük meg.
mikroklíma
A mikroklíma egy meghatározott, lokálisan jelenlévő atmoszférikus közeg, amely eltér az őt körülvevő klímától. Az eltérés megmutatkozhat akár hőmérsékletben, akár páratartalomban, és alapvetően éghajlati jellegű. Kiterjedése a néhány négyzetmétertől a néhány négyzetkilométerig terjedhet. Érintheti csak a tajaszintet, vagy csak a lombkoronát, de kiterjedtebb is lehet.
öröklődés
Tulajdonságok átadása az utódoknak.
örökzöld
Az a növény, amely leveleit nem egyszerre hullajtja le, hanem folyamatosan váltja.
őslégkör (ősi atmoszféra)
A Föld évmilliárdokkal ezelőtti redukáló légköre. Összetétele jelentősen eltért a maitól: sok szén-dioxid, metán, kisebb mennyiségű nitrogén és kén-dioxid alkotta, de oxigént gyakorlatilag nem tartalmazott. Ezt az összetételt a fotoszintetizáló kékbaktériumok megjelenése változtatta meg, amelyek anyagcseréjük melléktermékeként oxigént juttattak a légkörbe.
pontmutáció
A genetikai állomány ugrásszerű, átmenet nélküli megváltozásának azon típusa, mely során a változás biokémiai szinten zajlik, és legfeljebb néhány bázispárt érint, és ez az aminosav-szekvencia változásához vezet. Ilyen eredetű megbetegedés például a fenilketonúria.
populációk korlátlan növekedése
Elméleti lehetőség, az egyedszám exponenciális növekedése. Korlátlan tápanyagellátást feltételez.
pozsgás növények
A pozsgás növények szárazságtűrő, levelükben vagy szárukban sok vizet raktározó, húsos, vaskos hajtású növények. Közéjük tartozik például a kövirózsa vagy a kaktuszok.
szelekció
Természetes formájában kiválogatódás, a rátermettebb forma fennmaradási esélye nagyobb a kevésbé rátermetténél. A mesterséges formájában önkényes szempont szerinti válogatás pl. az állattenyésztésben.
szikesek
Magyarország egykori árterein és homokhátságain kialakult társulástípus. Kialakulásában a talajban oldottan vagy kristályosan felhalmozódó nátriumsók játszanak szerepet. Fátlan társulások borítják, gyepképző növénye lehet cickafark, sziki üröm és kamilla.
sziklagyepek
Magyarországon a középhelységek vidékeire jellemző társulás. Az alapkőzet borítottsága csekély. Kőzete szerint lehet szilikát, dolomit és mészkő típusú. Jellemző fajai a mohák, zuzmók, páfrányok, kövirózsák, egyéb lágyszárúak.
szűktűrésű
Olyan élőlények, amelyek a vizsgált környezeti tényező csak szűk határai között képes megélni. A minimum és a maximum érték közel van egymáshoz.
tajga
A hideg mérsékelt övezet nagy kiterjedésű, tűlevelű erdőségei (fenyvesek).
társulás (életközösség)
Közös élőhelyen élő, különböző fajú populációk együttese.
termelők
A társulásoknak azok az élőlényei, amelyek egyszerű szervetlen anyagokból fényenergia hatására szerves anyagokat állítanak elő. A termelők által létrehozott szerves anyagokból táplálkozik végső soron minden fogyasztó és lebontó szervezet. A legfontosabb termelő szervezetek a növények.
természetes populáció
Létező populáció.,
tesztelő keresztezés
Keresztezés a recesszív fenotípusú (homozigóta recesszív genotípusú) egyeddel.
tűrőképesség
A környezeti tényezőknek az a tartománya, amelyen belül a populáció egyedei életképesek.
urbanizáció
A városok számának és méretének növekedése, valamint a városias életforma terjedése (városiasodás). Az urbanizáció megzavarja a természetes életközösségeket, hatására megváltozik a társulások összetétele, mesterséges és gyomtársulások váltják fel a természetes növénytakarót.
vércsoport rendszerek
A vörösvérsejtek membránjának külső felszínén elhelyezkedő molekulák (fehérjék, glikolipidek, glikoproteinek) egyénre jellemző mintázatot alkotnak, meghatározott módon öröklődnek és antigénként viselkednek. Ezen antigének alapján a vér vércsoportrendszerekbe sorolható. Az emberi szervezetben több, mint 15 egymástól független vércsoportrendszert ismerünk, gyakorlati szempontból ezek közül a legfontosabb az AB0-és az Rh-vércsoportrendszer.
vércsoport-antigén
A vörösvérsejtek membránjának külső felszínén elhelyezkedő molekulák (fehérjék, glikolipidek, glikoproteinek) egyénre jellemző mintázatot alkotnak, meghatározott módon öröklődnek és antigénként viselkednek. Ezen antigének alapján a vér vércsoportrendszerekbe sorolható, így egy-egy vércsoportra más-más antigén lesz jellemző, ezt nevezzük vércsoport-antigénnek. Egy adott vércsoportra specifikus antigén.
vörös-zöld színtévesztés
X kromoszómához kötötten öröklődő betegség, mely a fotoreceptorokat érinti. A vörös és zöld szín megkülönböztetésének a zavarával jár.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)