genotípus
A sejt vagy a szervezet génjeiben tárolt információk összessége, amely részt vesz a fenotípus kialakításában.
homozigóta
Az az egyed, amely diploid sejtjeiben valamely génre nézve két azonos allélt tartalmaz (pl. AA vagy aa).
homológ kromoszómák
Az ivarsejtekben a meiotikus osztódás során egymással párbaálló kromoszómák, melyeknek géntartalma és génelrendeződése túlnyomórészt megegyezik.
allél
Egy meghatározott gén mutáció útján létrejött alternatív módosulatainak egyike.
öröklődés
Tulajdonságok átadása az utódoknak.
pontmutáció
A genetikai állomány ugrásszerű, átmenet nélküli megváltozásának azon típusa, mely során a változás biokémiai szinten zajlik, és legfeljebb néhány bázispárt érint, és ez az aminosav-szekvencia változásához vezet. Ilyen eredetű megbetegedés például a fenilketonúria.
tesztelő keresztezés
Keresztezés a recesszív fenotípusú (homozigóta recesszív genotípusú) egyeddel.
kodominancia
Olyan viszony egy gén két allélja között, amikor a heterozigóta egyedekben mindkét allél éppúgy megnyilvánul fenotípusosan, mint a homozigótákban. Például a heterozigóta AB vércsoportú egyének mind az A-, mind a B-vércsoport tulajdonságait mutatják.
Mendel-szabályok (az öröklődésalaptörvényei)
Az öröklődés alaptörvényeit leíró három szabály. Első az uniformitás törvénye, kimondja, hogy egyforma, homozigóta szülők keresztezésével az utódnemzedék minden tagja egyforma. Második a hasadás szabálya, miszerint a második utódnemzedékben a szülői tulajdonságok újra megjelennek. Harmadikként a függetlenség szabálya szerepel, azaz a tulajdonságok egymástól függetlenül öröklődnek.
Mendel, Gregor
1822-től 1884-ig élt osztrák szerzetes, tudós, a genetikai alapelveinek megfogalmazója. Tanulmányai során különféle növények, elsősorban a borsó tulajdonságainak (például a virág színének) öröklődését tanulmányozta. Felállította az öröklődés alaptörvényeit, melyeket tiszteletére ma is Mendel-szabályoknak nevezünk.
mennyiségi jellegek öröklödése
Mérhető tulajdonságok pl. testtömeg, izom/ zsír arány, terméshozam stb. öröklődése. Több allélpáros öröklésmenetű, az utódok arányát statisztikus módszerrel becsülhetjük meg.
vörös-zöld színtévesztés
X kromoszómához kötötten öröklődő betegség, mely a fotoreceptorokat érinti. A vörös és zöld szín megkülönböztetésének a zavarával jár.
melanin (bőrfesték/bőrpigment)
A bőr melanocytái által termelt festékanyag, két típusa van, a vöröses pheomelanin és a barnásfekete eumelanin. A melanin határozza meg a bőr színét. A melanocyták a melanint a környező hámsejteknek adják át, a hámsejtek sejtmagja körül a melann felhalmozódik, így védi a sejtmagban található DNS-t az UV sugárzás káros hatásától. Napsugárzás hatására fokozódik a melanin termelődése.
magzatvíz-vizsgálat
A magzatvíz állagának és mennyiségének megítélésére és a magzati sejtek szolgáló vizsgálati módszer. Több típusa van. Egyrészt egy fényforrással a hüvelyen felvezetett csövön keresztül megnézik a színét (a magzatburok megsértése nélkül), a szülés körüli napokban-hetekben. Másrészt a hasfalon keresztül ultrahang ellenőrzés mellett egy vékony tű segítségével mintát vehetnek a magzatvízből, genetikai vizsgálat céljából, általában a terhesség 14-18. hete körül (adott esetben később is elvégezhető).
albinizmus
A színanyagok / pigmentek / képzésének genetikai hatásra bekövetkező hiánya vagy lényeges csökkenése. Látható jelei növényeken pl. a faj többi egyedétől eltérő fehér virágszíne; állatok- emberek esetében a tolla, a szőre,a haja stb. fehér /szőke/, szeme a szivárványhártya festékhiánya miatt piros, bőre sápadt stb.
klónozás
Kettő vagy több, genetikailag azonos egyed létrehozása.
bakteriofág (fág)
Baktériumokat megfertőző vírusok.
plazmid
Baktériumsejtben levő a baktériumkromoszómától független, kisebb méretű DNS-molekula.
géntechnológia
A kiválasztott sejt, egyed vagy faj genetikai állományát, ezzel a tulajdonságkészletét megváltoztató eljárások összefoglaló neve.
- 5 lap
- 5 tesztfeladatsor
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)