Az ökológiai rendszerek anyagforgalma
Az ökoszisztémák anyagforgalma körfolyamat, mert a felhasznált anyagok a termelőktől a fogyasztók szervezetébe kerülnek, majd az élőlények maradványaiból származó anyagokat a lebontók ismét a termelők számára felvehető formába alakítják. Ez azt jelenti, hogy az oxigén, a szén-dioxid, a víz és az ásványi anyagok újra és újra felhasználhatók az ökoszisztémákban. A különböző anyagok körforgása egyszerre zajlik, számos ponton találkozik, és együttesen alakítják ki az ökoszisztémák anyagforgalmi rendszerét.
Az ökológiai rendszerek
A társulást alkotó populációk a rájuk ható élettelen környezeti tényezőkkel együtt egységes ökológiai rendszert, ökoszisztémát alkotnak.Az ökoszisztémákban szabályozott anyag- és energiaforgalom zajlik, amelyben az egyes populációk és egyedeik egy rendszer részegységeiként vesznek részt. Az anyagforgalom szempontjából a bioszférazárt rendszernek tekinthető, mert ökoszisztémái nem hasznosítanak Földön kívülről származó anyagokat. A bioszférában zajló folyamatokat a Nap sugárzó energiája tartja fenn, az energiaforgalmat tekintve a bioszféra tehát nyílt rendszer.
Termelők, fogyasztók, lebontók
Az ökoszisztémákban a populációk meghatározott szerepet töltenek be: lehetnek termelők, fogyasztók vagy lebontók. Az autotróf anyagcseréjű termelők állítják elő a szerves anyagot, amelyet a társulásheterotróf anyagcseréjű, fogyasztó vagy lebontó szervezetei felhasználnak. A heterotróf élőlényekanyagcseréjük során a szerves anyagokkal együtt hozzájutnak a szerves anyagokba beépített energiához is.Az ökoszisztéma növényevő állatai az elsődleges fogyasztók, ragadozói pedig a másodlagos, illetve a harmadlagos fogyasztók. A termelőkből és a fogyasztókbólszerves hulladékok, szerves maradványok jutnak a környezetbe, amelyeket a lebontók alakítanak át ásványi anyagokká.Az egymással táplálkozási kapcsolatban álló populációktáplálékláncokat, az összekapcsolódó táplálékláncok pedig táplálékhálózatot alkotnak. A táplálékhálózat alapját a termelő szervezetek alkotják.