A populációk fontos jellemzője, hogy egyedei mennyi ideig élnek, milyen a koreloszlásuk, milyen életkorban és milyen ütemben szaporodnak. Ezekkel a jellemzőkkel és időbeli változásaikkal a demográfia foglalkozik. A populációk növekedése nagymértékben függ a szaporodóképes egyedek arányától. Az a populáció, amelyben a szaporodóképes egyedek aránya magas, rendszerint gyorsabb ütemben növekedik.
A koreloszlás ismeretében előre jelezhető a populációk jövőbeli sorsa is: ha egy populációban nagyon magas a fiatal, még ivaréretlen egyedek aránya, az a szaporodóképes korba való lépés idején vezet magas utódszámhoz.
A populációk koreloszlása általában jellemző az egyes fajokra, de fajon belül is populációrólpopulációra eltérhet.
A populációra jellemző koreloszlástkorfán ábrázolják. Stabil kormegoszlás esetén a különböző korosztályokhoz tartozó egyedek aránya nemzedékrőlnemzedékre változatlan. A populáció egyedszáma egy átlagérték körül ingadozik. Az emberi népességek fiatalodó, hirtelen szétterjedő populációban a fiatal egyedek részesedése nagy. Az ilyen népességekre gyors növekedési ütem jellemző a magasabb halálozási arány ellenére is. A fejlődő országoknépességeiben tapasztalható ilyen koreloszlás. A hanyatló populációban az idős korcsoportok részesedése nagy, a fiatal korosztályoké csekély. A népesség egyedszáma ezért folyamatosan csökken, annak ellenére, hogy a halálozási arány csökken. Hazánk népességére jelenleg ez a koreloszlás jellemző.