Korunk egyik legsúlyosabb járványos betegsége, az AIDS (szerzett immunhiányos betegség) vírusfertőzés következménye. A vírus a sejtes és az antitestes immunválaszban egyaránt központi szerepet játszó segítő T-sejteket támadja meg, amelyek aktiválják és osztódásra késztetik az immunválaszban részt vevő más nyiroksejteket. Hiányukban egyik immunválasz sem alakul ki, és a szervezet védtelenné válik az idegen anyagokkal szemben.
A HIV (humán immunhiány vírus) nagyon érzékeny, csak a vérben és egyes testváladékokban (ondó-, hüvelyváladék) őrzi meg fertőzőképességét. A HIV az RNS-vírusok közé tartozik. A fertőzést követően örökítő anyaga bejut a T-sejtek sejtmagjába, információtartalma átíródik DNS-re, ami beépül a gazdasejt DNS állományába. Az esetek többségében a vírus csak hosszú idővel a fertőzés után aktiválódik, és alakítja ki a tüneteket. A vírusfertőzés szexuális érintkezés, vér és vérkészítmények útján következhet be.
Allergia
Az allergia azt jelenti, hogy az immunrendszer túlérzékeny valamilyen ártalmatlan antigénre és ellene kóros, betegséghez vezető immunválaszt alakít ki. Nagyon sokféle anyag válthat ki allergiát, de leggyakoribbak a virágporra, egyes ételek anyagaira, állatok szőrére, tollára mutatkozó túlérzékenységek. Az allergia tünetei attól függenek, hogy milyen természetű a kiváltó anyag és melyik szervben találkozik az immunrendszerrel.