Szülés
A terhesség átlagosan 280 napig tart. Az érett magzatban képződő hormonok hatására fokozódik az anya hipotalamuszában az oxitocin termelése. Az oxitocin a méh simaizomzatának összehúzódását idézi elő, ami elindítja a szülést. A magzat, a kitáguló méhszájon és a hüvelyen, vagyis a szülőcsatornán keresztül a világra jön. Röviddel később a méhlepény is megszületik. Az újszülött és a méhlepény között kapcsolatot létesítő köldökzsinórt elvágják, és a köldökzsinór maradványa néhány hét elteltével a csecsemő hasáról magától leválik.
Ha a szülés természetes úton veszélyezteti az utódot vagy az édesanyát, akkor a szülészorvos császármetszést alkalmazhat. A műtét során az orvos a nő hasfalának, majd a méh falának megnyitása után kiemeli a gyermeket a méh üregéből.
Szoptatás
A szülést követően fokozódik az agyalapi mirigyben a tejelválasztást serkentő hormon képződése, megindul az emlőmirigyekben a tejtermelés. Az emlő mechanikai ingerlése szoptatáskor oxitocintermelést vált ki. Ennek hatására az emlőmirigyek simaizom-elemei összehúzódnak, ami a tej kiürülését eredményezi.
Az anyatej az újszülött ideális tápláléka. A tápanyagokat éppen a csecsemő számára szükséges arányban tartalmazza, és a még éretlen immunrendszerű gyermek az anyatej útján jut ellenanyagokhoz is.