biogén elemek
Azoknak az elemeknek az összefoglaló neve, amelyek az élő szervezetek anyagainak felépítésében részt vesznek, szerepük az életfolyamatokban tisztázott.
hormon
Belsőelválasztású mirigyekben illetve meghatározott szöveti sejtekben termelődő kémiailag különböző vegyületek, amelyek a célsejtek működését igen kis koncentrációban is jellemző módon megváltoztatják.
epesavak
Epesavak Szteránvázas, poláris és apoláris molekularészt tartalmazó vegyületek. Az epében levő epesavas sók a táplálékban levő zsírok emulzióját
(a vizes közegben kialakuló apró cseppecskéit) stabilizálják, és így
lehetővé teszik a zsírok emésztését.
membrán (biológiai membrán)
Sejtek belső állományát a külső terektől, illetve víztereket egymástól elhatároló képződmény. A biológiai membránok jellemzője, hogy kettős lipidréteg alkotja. A lipidek hidrofób farki részükkel egymás felé fordulva alkotják a membrán belső rétegét. A membrán feladata az elhatárolás mellett a kapcsolat fenntartása, az anyagforgalom biztosítása.
fibrilláris
Fonálszerű, fonalas szerkezetű. Használják pl. a fehérje térszerkezetének meghatározásaként, stb.
enzim (biokatalizátor)
Enzimek A sejtek anyagcsere-folyamatait katalizáló, nagy hatékonyságúfehérjemolekulák vagy RNS molelekulák.
globuláris
A fehérjék harmadlagos szerkezetének egyik formája. A polipeptidlánc gomolyagszerű formát vesz föl.
koaguláció
Kicsapás. Kismolekulák összecsapzódása .
uracil
Pirimidin vázas szerves bázis, az RNS-ben fordul elő, bázispárja az adenin.
önmegkettőződés
Replikáció. Az osztódás előtt az anyasejt teljes DNS állománya megkettőződik, így mindkét leánysejtbe az anyasejttel megegyező genetikai információ jut. A replikáció során a DNS két, egymást kiegészítő lánca szétnyílik. Mivel a két lánc komplementere egymásnak, ezért ugyanazt az információt hordozza. A szétnyílás után a lánchoz komplementer bázisok szintetizálódnak, és egy új és egy régi lánc kapcsolódik össze. Ezt a folyamatot szemikonzervatív megkettőződésnek nevezzük.
RNS (ribonukleinsavak)
Az élő szervezeteket felépítő makromolekulák egyik legfontosabb képviselője, nukleinsav, tehát alapegysége egy ötszénatomos cukorból, egy foszforsavból és szerves bázisból áll. Cukormolekulája a ribóz. A szerves bázis adenin, uracil, guanin, vagy citozin lehet. Az uracil a timin helyett áll. Az RNS főbb típusai a messenger (hírvívő) mRNS, a transzfer (tRNS) és a riboszómális (rRNS). Szerepe a genetikai kód átírása és az ez alapján történő fehérjeszintézis.
citozin
A timinnel együtt a pirimidin vázas bázisok közé tartozó szerves vegyület. A DNS és RNS felépítésében játszik fontos szerepet. A pirimidin vázas bázis mindig purinnal szemben található. A bázskomplementaritás értelmében a citozinnal szemben mindig guanin található, közöttük három hidrogénkötéssel.
DNS (dezoxiribonukleinsav)
A nukleinsavak egyik típusa, melyben a nukleotidok dezoxiribózt tartalmaznak. A Prokarióták és eukarióták örökítőanyaga.
felépítő folyamatok
A felépítő folyamatok során a szervezet egyszerű szervetlen vagy szerves anyagok felhasználásával összetett makromolekulákat állít elő. A felépítő folyamat az energiaforrás szerint lehet kemoszintézis vagy fotoszintézis, a felépített anyag szerint lehet pl. lipid-, fehérje-, vagy szénhidrátszintézis.
kémiai energia
Molekulák reakciója során keletkezett vagy elnyelt energia. A sejtekben zajló anyagátalakító folyamatokat kémiai energia-változás kíséri. A lebontó anyagcserefolyamatok során kémiai energia szabadul fel. A felépítő anyagcserefolyamatok kémiai energia befektetését igénylik.
koenzim
Koenzim Az összetett enzim aktív centrumot tartalmazó nem fehérje alkotója, amelyik a fehérjéről annak roncsolása nélkül leválhat.
lebontó folyamatok
A szervezet energiatermelő folyamatait lebontó folyamatoknak nevezzük. A táplálék vagy a korábban elraktározott nagy molekulák lebontásával, apróbb molekulákra hasításával a kötésekben tárolt energia felszabadul. Ilyen folyamat például a zsírok lebontása alkotóelemeikre, a zsírsavakra.
- 6 tesztfeladatsor
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)