- Biológia - 11. évfolyam
- Sejtbiológia
- A sejtciklus és a sejtosztódás
- 2 foglalkozás
- 1 gyűjtemény
mitózis
A sejtek osztódásának egyik típusa. Másik elnevezése számtartó sejtosztódás. Emberben a testi sejtek keletkeznek mitózissal. A sejt osztódása során a kromatinállomány megkettőződik, a sejt középvonala mentén kétkromatidás kromoszómákba rendeződik, ezek a befűződésnél kettéválnak és a húzófonalak által a sejt két ellentétes végére vándorolnak. Végül a sejthártya befűződik, és így keletkezik a két utódsejt, amelyek genetikai állománya és kromoszómaszáma is a kiindulási sejtével megegyező.
funkciós kromoszóma
Letekeredett, egyetlen kromatidából álló kromoszómák, amelyekről a genetikai információ átírása (mRNS-szintézis) zajlik. A sejtosztódás során a kromoszómák kondenzálódnak, feltekerednek, és transzportkromoszómákká alakulnak.
ivari kromoszóma
Az ivar kialakulásában szerepet játszó géneket (is) tartalmazó kromoszómák.
rákkeltő hatások (karcinogén hatások)
Bármilyen anyag, radioizotóp vagy sugárzás, amely közvetlenül rákbetegség kialakulását okozza. Ez a védekező mechanizmusok kiiktatása vagy az anyagcsere-folyamatokba történő beavatkozás hatására következhet be. Rákkeltő hatás például a magas energiájú UV-sugárzás, a már betiltott alkalmazású azbeszt, és más anyagok.
befűződési pont
(Centroméra) A testvérkromatidákat tartják össze, a magorsófonalak tapadási pontja.
sejtosztódás
Az az élettani folyamat, melynek során egy sejtből két vagy négy utódsejt keletkezik. Két fő típusa van. A mitózis során a kiindulási sejt kromoszómaszáma és genetikai állománya változatlan mindkét utódsejtben, a meiózis során viszont az eredeti kromoszómaszám és DNS tartalom fele van jelen a keletkező négy utódsejtben.
meiózis
Meiózis Számfelező sejtosztódás, amikor a kiindulási diploid sejtből négyhaploid utódsejt alakul ki. Az utódsejtek genetikai állománya a
kiindulási sejttől és egymástól is eltér.
kromoszómamutáció
A kromoszóma részek minőségi vagy menniységi megváltozásával járó örökletes változások a genetikai állományban. Ez a mutáció érintheti a kromoszómák számát, alakját, lehetséges egy adott szakasz megfordulása, kicserélődése, megduplázódása.
rekombináció
Új génkombináció kialakulása a meiózis során, az ivarsejtek keletkezésekor. Két legfontosabb forrása: a homológ kromoszómák véletlenszerű szétválása, valamint a homológ kromoszómák kromatidái között lezejló átkereszteződés (crossing-over). Ezáltal a megtermékenyítés során az utódok szüleik génállományának véletlenszerű keverékét öröklik. A rekombináció az ivaros szaporodás fontos eseménye, növeli az egyedek genetikai változatosságát, és lehetővé teszi a fajok gyorsabb adaptációját a környezethez, szemben az ivartalan szaporodással, ahol általában nem fordul elő rekombináció.
kromatida
A kromoszóma azon alkotóeleme, amely egy DNS-szálat tartalmaz. A kromoszóma az osztódáskor két DNS-szálat tartalmaz. A két szálat egy elsődleges befűződés választja szét, ami a kromatidákat is elválasztja. A befűződések helye változó, ez adja az egyes kromoszómákra jellemző alakot.
mutáció
Az örökítő anyag szerkezetében bekövetkező öröklődő változás.
allélkicserélődés (DNS-szakaszok kicserélődése)
Egymásnak megfelelő homológ kromoszómák szerkezetileg hasonló vagy azonos szakaszainak, és a rajtuk elhelyezkedő allélok kölcsönös kicserélődése a meiózis folyamata során. Ennek következtében a kromoszómák genetikai összetétele megváltozik, új rekombináns kromoszómák jönnek létre.
ivarsejt
(Más néven gaméta, csírasejt). Haploid kromoszómakészletű, meiózissal keletkező, ivaros szaporodás céljára szolgáló sejt. Nőivarú ivarsejtek a nagyméretű, mozdulatlan petesejtek, hímivarúak a rendszerint kisméretű, mozgékony hímivarsejtek, melyeket állatok és az ember esetében spermiumnak is neveznek. A virágos növények hímivarsejtjét a pollenszem tartalmazza. A két haploid ivarsejt génkészletének egyesülése (vagyis a megtermékenyítés) új genetikai kombinációjú, diploid utódot eredményez.
- 4 tesztfeladatsor
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)