A vázizmok mozgásának szabályozása a szomatikus idegrendszer feladata. A vázizmok mozgásáért az izommal szinapszist alkotó mozgatóneuronok a felelősek. Izom-összehúzódás akkor következik be, ha az izommal szinapszist alkotó mozgatóidegsejt axonján haladó ingerület a szinapszis útján átadódik az izomra. A fej izmait beidegző mozgatóneuronok sejtteste az agytörzsben van, a törzs- és a végtagizmokra ható mozgatóidegsejtek pedig a gerincvelő szürkeállományának mellső szarvában találhatók. A mozgatóneuronok elhelyezkedése az izom helyétől függ: a kéz izmait beidegző sejtek a gerincvelő nyaki, a láb izmait beidegző sejtek pedig a gerincvelő ágyéki tájékában foglalnak helyet. A mozgatóneuronok felületén igen nagyszámú más idegsejt alkot szinapszist, és ezek együttes aktivitása szabályozza, hogy mikor fut ki ingerület az izomhoz, és mikor nem. Ez utóbbi a gátló szinapszisok révén valósul meg, amikor például az ellentétes működésű izom összehúzódik.
Nem szándékos mozgások szabályozása
A nem szándékos mozgások szabályozásának egyik példája a fájdalmas inger hatására, tehát sérülés veszélye esetén megnyilvánuló védekező reflex.
A vázizomzat működése biztosítja a testtartást is, ami szintén nem tudatos tevékenység. Azok az izmok, amelyek a gravitáció hatása ellenére biztosítják a testhelyzet fennmaradását, állandóan többé-kevésbé összehúzódott állapotban feszülnek. Ez a jelenség az izomtónus, amely folyamatos reflexműködés eredménye. Példaként vizsgáljuk meg a térd egyenesen tartását álló testhelyzetben. Ha a test súlya miatt a térdízület bármily csekély mértékben behajlik, akkor emiatt a sípcsonton tapadó térdfeszítő izom lefelé megnyúlik. A megnyúlás ingerületet kelt az izom érző idegvégződésében. Az ingerület az érzőneuron útján a gerincvelői mozgatóidegsejthez, majd a térdfeszítő izomhoz jut, amely összehúzódik és így visszaáll az eredeti izomhosszúság. A folyamat biológiai értelme az, hogy ha a testsúly hatására bekövetkező elmozdulás az izmot megnyújtja, a reflex azonnal visszaállítja a nyugalmi izomhosszúságot, vagyis a testhelyzetet stabilan tartja. Valamennyi izmot, amely a gravitáció ellen hat, ehhez hasonló reflex működteti. A „nyugalmi izomhosszúságot" viszont akaratlagosan szabályozni tudjuk, ezért például hajlított térddel is állhatunk. A reflex felépítése olyan, hogy a feszítőizom összehúzódásakor az ellentétes működésű hajlítóizmok gátlás alá kerülnek.
A térdreflex vizsgálata az idegrendszer épségéről tájékoztat. Amikor a lábszár lazán csüng, a térdkalács alatt a térdfeszítő izom tapadását biztosító ínra mért ütés lefelé megrántja az izmot. Ép reflexműködés esetén az izom gyorsan összerándul, és emiatt a láb előrelendül.