- Biológia - 11. évfolyam
- Az ember létfenntartó szervei és működésük
- Az ember immunrendszere
- 2 foglalkozás
- 1 gyűjtemény
humorális immunválasz
Az antigén ellen specifikus ellenanyag / immunglobulin / termelődésével létrejövő védelmi mechanizmus. A csontvelőben termelődő B - sejtek biztosítják..
immunitás
Immunitás Védettség valamilyen kórokozó antigénnel szemben.
antigén
Antigén Immunválaszt kiváltó, idegen anyag.
antitest
Ellenanyag. A gerinces állatok testében az antigén hatására termelődő specifikus plazmafehérje /immunfehérje/ .
AIDS (szerzett immunhiányos tünetegyüttes)
A HIV (humán immundeficiencia vírus) által előidézett tünetegyüttes, mely általában a fertőzés után csak évek múlva jelentkezik. Elsősorban az immunrendszer sejtjeit pusztítja, s azok számának folyamatos csökkenése elősegíti a fertőzések és daganatok kialakulását. A vírus terjedésében a nyálkahártya kontaktus és a testfolyadékok (vér, anyatej, ondó) játszanak szerepet.
gyulladás
A gyulladás a szervezetet érő káros behatás által kiváltott reakció. Bakteriális- és vírusfertőzések, továbbá fizikális és kémiai behatások nyomán kialakult szöveti elváltozások összessége, mely sejtbeszűrődéssel, aktív izgalmi tünetekkel jár. A gyulladás helyi tünetei a duzzanat, fájdalom, hőmérséklet emelkedés, bőrpír és adott esetben funkciókiesés
csecsemőmirigy (thymus)
Szegycsont mögött elhelyezkedő kétlebenyű (emlősöknél) nyirokszerv a csecsemőmirigy. Lebenyeit tok veszi körül. A T-limfociták érésének legfőbb helye. A csecsemőmirigy az embernél a tinédzser korra éri el a legfőbb fejlettséget, majd folyamatosan leépül/elzsírosodik.
falósejtek
A fehérvérsejtek egyik csoportja. Bekebelezik, majd lebontják a szervezetbe került idegen anyagokat.
allergia
Fajidegen anyag /antigén / által kiváltott túlzott mértékű immunreakció. Jellemző tünetei pl. bőrpír, kiütések, duzzanat, orr túlzott váladék-elválasztása, gégeödéma stb.
sejtes immunválasz
Sejtes immunválasz Az ölő T-nyiroksejtek az idegen sejteket felismerik és membránjukat
meglékelve elpusztítják.
vércsoportok
a bélcsatorna végső szakasza. részei a vakbél, a vastagbél és a végbél.
AB0-vércsoportrendszer
Az AB0 vércsoportrendszer alapján négyféle emberi vércsoportot különböztetünk meg: A, B, AB, 0. Ezen vércsoportokat a vörösvérsejtek membránjának külső felszínén elhelyezkedő glükoprotein antigének alapján különböztetjük meg. Az A vércsoport esetén A, a B vércsoport esetén B antigén jelenik meg a sejtfelszínen. A 0-s vércsoport esetén nincs sejtfelszíni antigén. A vércsoportok öröklődése egy homológ kromoszómapár meghatározott génlókuszán történik. Ezen génlókuszokon az öröklésben résztvevő három allél (IA, IB, I0) egyike foglal helyet.
biológiai membrán
A biológiai membránok alapja a foszfolipid kettős réteg melyben a foszfolipidek hidrofób részei egymás felé fordulnak hidrofil részeik pedig a membrán két oldalának felszíne felé néznek. A lipid kettős réteget átérve vagy csak a lipid réteghez rögzölve fehérjék is kapcsolódnak szénhidrát láncokkal.
- 3 tesztfeladatsor
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)