A szűrletképzés során fehérjementes vérplazma kerül a vesetestecskéből a vesecsatornába. A szűrés a hajszálerek falának és a kettős falú tok belső részének vékony, egyrétegű laphámján keresztül történik. A szűrés a vérplazma anyagainak molekulamérete szerint történik. A szűrletbe azok az anyagok jutnak, amelyek elég kis méretűek ahhoz, hogy átjussanak a vesetestecskék és a kapillárisok falán. Egészséges emberben ezért nem kerülnek a szűrletbe a vér sejtes elemei és a vérplazma fehérjéi. A vesecsatornába jutó szűrletben a szervezet számára szükséges, káros és fölösleges anyagok egyaránt vannak.
A szűrést a vesetestecskében kialakuló hidrosztatikai nyomáskülönbség teszi lehetővé. A vesetestecskébe vezető artéria átmérője nagyobb, mint az onnan elvezető artériáé. Mivel az artériák fala nem tágulékony, a hajszálerekben nyomásfokozódás lép fel. A nyomás hatására a vérplazma átszűrhető része a kettős falú tokba, majd a vesecsatornába préselődik.
A visszaszívás során a szervezet számára szükséges anyagok visszakerülnek a vesecsatornákat körülvevő kapillárisokba. A folyamatban a vesecsatornákat bélelő hámsejtek vesznek részt. A glükóz, az aminosavak, a vitaminok aktív transzporttal jutnak vissza a vérplazmába, már a vesecsatornák első szakaszában. Ugyancsak aktív transzporttal folyik a Na+ és a Cl- ionok visszaszívása is. A vesecsatornák hajszálereiben ezért nő a vér ozmózisnyomása, aminek következtében nagy mennyiségű víz diffundál vissza a vérbe. A vesecsatornák távolabbi szakaszain és a gyűjtőcsatornákban a visszaszívás a szervezet szükségleteinek megfelelően, hormonok által szabályozottan történik. A Na+ ionok visszaszívásával párhuzamosan például K+ és H3O+ ionok kerülnek kiválasztásra a vesecsatornákba. A vesének ezzel fontos szerepe van a vér kémhatásának szabályozásában. A leadásra kerülő vizelet oldott ionokat, vizet, nitrogéntartalmú bomlástermékeket (karbamidot, húgysavat) tartalmaz.
Egészséges emberben a vesecsatornák első szakaszán visszaszívódik a vérbe a glükóznak általában a teljes mennyisége, a Na+ és Cl- ionok, valamint a víz nagy része. A glükóz visszaszívásának felső határa van. Ha a vércukorszint meghalad egy bizonyos értéket, akkor a szűrlet magas glükóz koncentrációja miatt a vese nem képes teljes mértékben visszaszívni a szőlőcukrot a vérbe. A magas vércukorszinttel küszködő cukorbeteg emberek vizeletében ezért van glükóz.